W czwartek, 9 maja, w powiecie strzelińskim aż 8 razy usiłowano nabrać starsze osoby metodą na tzw. wnuczka. - Na szczęście nieskuteczne z uwagi na dobrze działającą profilaktykę w naszym powiecie – informuje asp. sztab. Ireneusz Szałajko, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Strzelinie. - W innych powiatach było kilka prób skutecznych.
Tylko w ostatnim czasie na terenie Dolnego Śląska oszuści próbowali wyłudzić pieniądze od starszych osób, podając się za członka rodziny, a następnie w celu uwiarygodnienia przedstawianego zdarzenia, również za policjanta. Sprawcy twierdzili, że uczestniczyli w wypadku i potrzebują pomocy finansowej. Rzekomy policjant potwierdzał, że członkowi rodziny grozi kara więzienia, jeżeli nie zostaną przekazane środki finansowe. W większości tych przypadków osoby starsze nie dały się oszukać. Wiele podobnych działań oszustów zakończonych fiaskiem miało też miejsce w innych dolnośląskich powiatach i regionach kraju. Niestety, zdarzają się nadal przypadki, gdzie w podobnych okolicznościach mniej czujni pokrzywdzeni tracą często sporą ilość gotówki.
- W ostatnich dniach do dyżurnego strzelińskiej komendy zadzwoniło kilka osób, które informowały, że nieznana im osoba, pod legendą fikcyjnego zdarzenia chciała wyłudzić pieniądze – kontynuuje asp. sztab. Ireneusz Szałajko. - Ale podejrzliwość starszych osób spowodowała, że nie doszło do żadnej transakcji. Policjanci również zareagowali na takie zgłoszenie i przyjechali na miejsce, weryfikując okoliczności zdarzenia. Zapamiętajmy, jak najwięcej szczegółów dotyczących wyglądu i zachowania osoby, która wzbudza niepokój. Zapiszmy numer rejestracyjny pojazdu, którym się taka osoba porusza. Podzielmy się wiedzą o sposobie działania sprawców z osobami najbardziej zagrożonymi - seniorami. Ostrzeżmy ich, zanim będzie za późno.
W trosce o Państwa bezpieczeństwo apelujemy, aby nie przekazywać żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków waszej rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące.
Nie reagujmy pochopnie na hasło: syn, wnuczek, siostrzenica potrzebują pomocy, gdy tylko usłyszymy głos w słuchawce. Należy sprawdzić czy jest to prawdziwy krewny, np. poprzez skontaktowanie się z innymi członkami rodziny.
Bliscy, z którymi utrzymywany jest codzienny kontakt, mogą pomóc potwierdzić, że jest to ta osoba, za którą się podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje pomocy, o jaką prosi. - Pamiętajmy, że sami również możemy zweryfikować dzwoniącego – dodaje asp. sztab. Ireneusz Szałajko. - Warto zadzwonić bezpośrednio do tych osób i sprawdzić. W większości przypadków mamy numer telefonu do syna, córki czy wnuczka. Nie bójmy się do nich zadzwonić i ustalić, czy przedstawiona sytuacja ma miejsce. Lepiej wykonać jeden telefon więcej, niż stracić swoje oszczędności i przekazać je przestępcom.
W związku z powyższym zalecamy stosowanie zasady ograniczonego zaufania wobec nieznajomych. Lepiej wyglądać na człowieka podejrzliwego niż stracić dorobek życia. Pamiętajmy także, aby nie udzielać przez telefon żadnych informacji dotyczących danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich. Nie opowiadajmy nieznajomym o swoich planach życiowych, czy o członkach rodziny.
O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast poinformujmy Policję, korzystając z numeru alarmowego 997 lub 112. Nie obawiajmy się, że alarm może okazać się fałszywy. Zadbajmy wspólnie o nasze bezpieczeństwo!
 

Komentarze   

Iro Permalink2 -1 Iro
wnuczek
Cytuję Pjoter:
"...W ostatnich dniach do dyżurnego strzelińskiej komendy zadzwoniło kilka osób, które pod legendą fikcyjnego zdarzenia chciało wyłudzić pieniądze ..."

Kto pisał ten artykuł ? Przedszkolak ?
To co, oszuści chcieli wyłudzić pieniądze od dyżurnego policji ?
Strasznie ciężko czyta się ten tekst.

Pomijając dziwnie napisany artykuł, to fajnie, że seniorzy są czujni i nie dali się nabrać. Gratulacje !!!Trzeba czytać ze zrozumieniem:
"W ostatnich dniach do dyżurnego strzelińskiej komendy zadzwoniło kilka osób, które informowały, że nieznana im osoba, pod legendą fikcyjnego zdarzenia chciała wyłudzić pieniądze..."
2019-05-14 21:02 Cytować Zgłoś administratorowi
Pjoter Permalink1 +7 Pjoter
RE: Wczoraj 8 raz próbowali oszukań na wnuczka
"...W ostatnich dniach do dyżurnego strzelińskiej komendy zadzwoniło kilka osób, które pod legendą fikcyjnego zdarzenia chciało wyłudzić pieniądze ..."

Kto pisał ten artykuł ? Przedszkolak ?
To co, oszuści chcieli wyłudzić pieniądze od dyżurnego policji ?
Strasznie ciężko czyta się ten tekst.

Pomijając dziwnie napisany artykuł, to fajnie, że seniorzy są czujni i nie dali się nabrać. Gratulacje !!!
2019-05-11 06:01 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz. Przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.