Chociaż mówi się, że nic na tamten świat nie zabierzemy, bliscy często przynoszą zmarłym różne przedmioty. Krzyżówki, alkohol, a może spadochron? Pracowników zakładów pogrzebowych chyba nic już nie zaskoczy. Ale wszystkie te przedmioty często niosą ze sobą piękne historie rodzinne.

Pogrzeb i ostatnie pożegnanie to trudne doświadczenie dla bliskich zmarłego. Chociaż mówi się, że nic na tamten świat nie zabierzemy, to jednak pracownicy zakładów pogrzebowych są często proszeni, aby włożyć coś zmarłemu do trumny. Przedmioty te nie są przypadkowe. Często wiążą się ze wspomnieniami i spełniają funkcję terapeutyczną dla bliskich.
- Za każdym razem, gdy rodzina przynosi różne przedmioty dla zmarłego, mam okazję poznać piękne historie rodzinne - mówi Anna Lorenz
Przynoszą osobiste rzeczy
Ulubione rzeczy osoby zmarłej mają dla rodziny i przyjaciół wartość sentymentalną. Anna Lorenz z Zakładu Pogrzebowego „Wróbel i Syn” w Strzelinie podkreśla, że rodzina przynosi zmarłym różne osobiste rzeczy. Głównie są to różańce, ale w 80% przypadków przy pochówku bliscy chcą zostawić coś jeszcze.
- Za każdym razem, gdy rodzina przynosi różne przedmioty dla zmarłego lub przy ogólnych ustaleniach co do pogrzebu, mam okazję poznać różne piękne historie rodzinne. To sprawia, że mam wrażenie, jakbym osobiście znała osobę zmarłą – mówi Anna Lorenz.
Czasami są to np. zdjęcia, gałązka ulubionych kwiatów, ulubiona apaszka, poduszki, książeczki lub inne drobiazgi. - Kiedyś przywoziliśmy zmarłego z domu i jego żona zwróciła uwagę, żeby koniecznie włożyć mu poduszeczkę. Powiedziała, że sama też będzie pochowana ze swoją poduszeczką. Ludzie wkładają do trumny różnego rodzaju pamiątki. Są to też kapelusze, okulary lub przedmioty, które były zmarłemu bliskie. Zdarzyło się, że wkładali alkohol, a nawet broń – dodaje.
To jednak nie wszystko, bo bliscy wkładają też do trumny odznaki, bransoletki, łańcuszki, krzyżówki, książki czy modlitewniki z własnymi modlitwami. Wnuki i małe dzieci często zostawiają dziadkom własnoręcznie wykonane prezenty.

Regionalne pamiątki lub garstka ziemi
Jak wspomina Anna Lorenz, niewątpliwie jednym z najciekawszych przedmiotów przekazywanych zmarłym był... spadochron. Niestety, ze względów gabarytowych, ostatecznie rodzina musiała zrezygnować z tego pomysłu.
Rodzina zmarłego często życzy sobie, żeby zagrać na pogrzebie jakiś konkretny utwór, ulubioną muzykę osoby zmarłej. Jest to np. muzyka góralska czy też utwory klasyczne.
- Zdarza się również, że jeśli osoba zmarła pochodzi z innej miejscowości, często odległej od obecnego miejsca zamieszkania, to wkładane do trumny są również przedmioty i pamiątki charakterystyczne dla określonego regionu Polski....

Szminka, karty, papierosy
Halina Łobasz z Zakładu Pogrzebowego „Olimp” w Strzelinie zwraca uwagę, że przed kremacją zmarły nie może mieć żadnego przedmiotu posiadającego baterię, np. rozrusznika serca, zegarka na baterię, telefonu komórkowego z czynną baterią.
- Jeśli ktoś chciałby, mimo wszystko, dać takie przedmioty, może je umieścić w urnie dopiero po kremacji. Najczęściej rodzina prosi o włożenie różańca – tłumaczy nasza rozmówczyni.
Bliscy mają natomiast różne pomysły co do przedmiotów, które chcą zostawić zmarłym zarówno przy kremacji, jak i tradycyjnym pochówku. Najmłodsi często przekazują napisane wcześniej laurki. Jeśli chodzi o kremacje dzieci, rodzina zostawia im ulubione maskotki....
Cały artykuł dostępny jest tutaj

Komentarze   

Dest Permalink1 +1 Dest
Ernest
Z pewnością zwłoki ludzkie
2019-12-01 14:48 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz. Przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.