Jak będzie wyglądała inauguracja nowego roku szkolnego? Czy uczniowie, ich rodzice i pracownicy powiatowej oświaty są gotowi do nauki i pracy? Zwłaszcza, kiedy nie tylko pandemia, ale również perturbacje z komunikacją zbiorową dają się we znaki.

Wydawało się, że największym wyzwaniem w nowym roku szkolnym będzie bezpieczeństwo uczniów, nauczycieli i pracowników szkół. Od kilku miesięcy żyjemy w ciągłym zagrożeniu zakażeniem koronawirusem. - Zaprosiliśmy dyrektorów szkół ponadpodstawowych, żeby usłyszeć, jak widzą nowy rok szkolny. Jakie mają obawy i czego oczekują od starostwa – powiedziała Anna Horodyska, starosta strzeliński. W spotkaniu uczestniczyli również Małgorzata Krochmalna, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej i st. kpt. Michał Pięta, komendant Państwowej Straży Pożarnej.
Komendant Pięta poinformował dyrektorów szkół, że można już odbierać środki ochrony osobistej, o przydzielenie których wnioskowali dyrektorzy szkół. Straż pożarna pośredniczy w przekazywaniu tych środków z urzędu wojewódzkiego do konkretnych szkół. Również starostwo przekaże płyny dezynfekujące, maseczki i rękawice szkołom, dla których powiat jest organem prowadzącym. - Dyrektorzy szkół przyznali, że są zaniepokojeni sytuacją epidemiczną. O ile same przygotowania do inauguracji roku szkolnego przebiegają bez zakłóceń, to obawy o zdrowie są. Szczególnie w przypadku nauczycieli z grupy wiekowej 60+. Część z nich nie wie, czy powinni pracować w tradycyjnym trybie nauczania. Podobne obawy ma część rodziców i uczniów. Dyrektor Krochmalna poinformowała nas, że jeżeli chodzi o powiat strzeliński, to sytuacja epidemiczna jest pod kontrolą. Nie ma zaleceń, czy rekomendacji co do wprowadzania nauczania zdalnego lub przekładania na inny termin rozpoczęcia roku szkolnego. Przekazała dyrektorom swoje numery telefonów, żeby w razie czego kontaktować się bezpośrednio z nią. Przyznać jednak należy, że sytuacja jest dynamiczna, w każdej chwili takie rekomendacje mogą się pojawić. Dlatego monitorujemy, co dzieje się pod względem zagrożenia zakażenia koronawirusem w powiecie. Wsłuchujemy się również w komunikaty z Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej – wyjaśniła nasza rozmówczyni.
Dyrektorzy szkół po konsultacjach w starostwie, uwzględniając ministerialne zalecenia i rekomendacje, zdecydowali, że nauka w szkołach będzie odbywała się... tradycyjnie. Z zachowaniem środków bezpieczeństwa, do których zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Chodzi przede wszystkim o zachowanie dystansu społecznego, dezynfekcję rąk, a w przypadku szkół dodatkowo dezynfekcję klas, ławek itp. Nieoczekiwanie jednak okazało się, że organizację nowego roku szkolnego może utrudnić również brak autobusów dowożących uczniów do szkół.

Co z komunikacją zbiorową?
Zupełnie niedawno okazało się, że jeden z dotychczasowych przewoźników zrezygnował z kursów w powiecie strzelińskim. Chodzi o oławski PKS. - Jak tylko dowiedziałam się, że od 1 września PKS Oława likwiduje połączenia w naszym powiecie, postanowiłam sprawdzić dlaczego - powiedziała starosta Horodyska...
Tekst ukazał się w 34 (1023) wydaniu "Słowa Regionu". Cały artykuł przeczytasz tu lub tutaj.Dodaj komentarz. Przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.