Chciałoby się powiedzieć, że to temat rzeka. Chodzi, oczywiście, o kilkanaście lat zmagań z największą inwestycją wodną w powiecie. Na szczęśliwe zakończenie z utęskieniem czekają przede wszystkim rolnicy.
Niebawem będziemy obchodzić piętnastą rocznicę powstania polderu na Krynce w Przewornie. Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku zbiornik będzie pełnił funkcję, którą miał pełnić od początku. Co kilka lat zbiornik był remontowany, ale z marnym skutkiem. Teraz ma być inaczej, tak przynajmniej zapewniają pracownicy Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”.
Za pośrednictwem biura prasowego wrocławskiego ZGW dowiedzieliśmy się, że „w 2019 roku Wody Polskie zakończyły pierwszy etap remontu zbiornika polderowego Przeworno. W ramach tej inwestycji wykonana została przesłona bentonitowo-cementowa o długości 500 metrów zapobiegająca filtracji wody (przeciekania – red.) przez podłoże zapory. W trakcie tych robót zlikwidowano również hydrauliczne przebicie warstwy wodonośnej na głębokości około 25 metrów, które w przeszłości było przyczyną zalewania pól uprawnych poniżej zapory po spiętrzeniu wody w zbiorniku. Te prace kosztowały ponad 4 mln złotych. Obecnie Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu są na ostatnim etapie przygotowań do ogłoszenia postępowania przetargowego na wyłonienie wykonawcy projektu i robót budowlanych związanych z remontem urządzeń zrzutowych zapory. Dokładny koszt tego zadania będzie można podać po rozstrzygnięciu przetargu i wyłonieniu konkretnej firmy, która zajmie się robotami budowlanymi, co planowane jest w II kwartale 2020 roku” - przekazał nam Jarosław Garbacz z Zespołu Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej. I co najważniejsze w przesłanej nam informacji znalazło się zapewnienie, że „po zakończeniu inwestycji, do końca 2021 roku, możliwe będzie ponowne przywrócenie stałego piętrzenia wody w akwenie tak, aby zbiornik mógł oprócz funkcji przeciwpowodziowej pełnić także funkcję retencyjną”.
Cały artykuł przeczytasz tu lub tutaj.
Dodaj komentarz. Przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.