1582 rodzin korzysta w naszym powiecie z programu Karta Dużej Rodziny. Foto: pixabay

Według danych z ostatniego Narodowego Spisu Powszechnego udostępnianych przez GUS, w powiecie strzelińskim mieszkało 6466 dzieci do 14 roku życia włącznie: 3379 chłopców oraz 3087 dziewczynek. Społeczność najmłodszych mieszkańców jest zróżnicowana i dynamicznie się rozwija, co stawia przed powiatem wyzwania związane z polityką prorodzinną oraz edukacyjną. Jak wyglądają konkretne statystyki, które warto przypomnieć z okazji Dnia Dziecka 2024?

 

Demografia dzieci w powiecie strzelińskim

Ostatnie dane dotyczące urodzeń w województwie dolnośląskim w Banku Danych Lokalnych GUS zostały opublikowane w lipcu 2023 roku. Według nich rok wcześniej urodziło się 22727 dzieci: 11755 chłopców i 10972 dziewczynek. Jak ma się ta liczba do danych z przeprowadzanego rok wcześniej spisu powszechnego? W samym powiecie strzelińskim było wówczas 6466 dzieci do 14 roku życia włącznie: 3379 chłopców oraz 3087 dziewczynek.

Dane dla poszczególnych grup wiekowych wyglądają następująco:

Źródło: BDL GUS

Co ciekawe, 1582 rodzin korzysta w naszym powiecie z programu Karta Dużej Rodziny. To oferta przeznaczona dla rodzin wielodzietnych, zapewniająca różnorodne zniżki i ulgi, które pomagają w codziennym funkcjonowaniu i wspierają budżety domowe.

 

Infrastruktura opieki nad dziećmi w powiecie strzelińskim

Instytucje w powiecie strzelińskim oferują różnorodne formy opieki nad dziećmi, co jest szczególnie ważne dla rodziców pracujących oraz tych, którzy chcą zapewnić swoim pociechom najlepsze warunki do rozwoju. Na terenie powiatu znajduje się 7 żłobków i klubów dziecięcych, które oferują łącznie 244miejsc dla dzieci. Jest to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na miejsca opieki nad najmłodszymi, które umożliwiają rodzicom łączenie obowiązków zawodowych z rodzicielskimi.

Ze względu na brak miejsc w żłobkach lub chęć zapewnienia dziecku opieki w domu, wielu rodziców decyduje się na zatrudnienie niani. Liczby osób zajmujących się zawodowo opieką nad dziećmi są jednak trudne do oszacowania. Według danych z BDL GUS, bazujących na Centralnym Rejestrze Ubezpieczonych ZUS, w 2022 roku w całym województwie dolnośląskim miało być zaledwie 307 niań. Tymczasem w serwisie niania.pl znajduje się 1203 opublikowanych ogłoszeń opiekunek poszukujących pracy w tym zawodzie, z czego 44 w samym powiecie strzelińskim.

 

Opieka przedszkolna i edukacja

Jeżeli chodzi o opiekę dla nieco starszych dzieci, w powiecie strzelińskim znajduje się 20 przedszkoli i punktów przedszkolnych. Edukację w szkołach podstawowych odbiera natomiast 3283 dzieci. Takich placówek mamy w naszym powiecie 18.

Dzieci w powiecie strzelińskim, stanowiące istotną część społeczności lokalnej, wymagają szczególnej uwagi w kontekście rozwoju infrastruktury edukacyjnej i opiekuńczej. Demografia wskazuje na znaczną liczbę dzieci w różnym wieku, co stawia przed powiatem wyzwania związane z zapewnieniem odpowiednich warunków do nauki, rozwoju i codziennego życia. Powinniśmy pamiętać o tym nie tylko z okazji Dnia Dziecka!

Źródło: opracowane przez niania.pl na bazie danych udostępnianych przez Bank Danych Lokalnych GUS.

 

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
spajker.
dzieci nie jest tyle co kot napłakał ale tyle co cygan dżesika brajan kevin i nikola czyli patusy narobiły. patole sie rozmnażają no ale z 5ciorga dzieci żadne nie pracuje i służy tylko jako pretekst do 800+.
zus to jest piramida finansowa. ty płaciłeś składki a zus dał je patolom czyli nastoletnim dożywotnim rencistom dał mundurowym po kilku latach pracy dał górnikom dał pielęgniarkom i innym ulubieńcom władzy.
jak odłożyłeś składki w zus to nie powinieneś się martwić kto będzie pracował na twoja emeryture. drukarnia banknotów pracuje na 3 zmiany a inflacja to robota putina./ wojny/ covida - niepotrzebne skreślić.

1
Gravatar
T.Filzman.
Elity peerelowsko-dziaderskie reprezentujesz i porządnych ludzi obrażasz tylko . Na szparagi do Niemiec pojedź i Niemców pouczaj , nas zostaw w spokoju .
-1
Gravatar
spajker.
no ale ja jestem w prostej linii potomkiem benedykta 16go czyli josepha ratzingera. walczył on dzielnie w oddziałach ss w munchen. najlepszy kumpel jana pawła 2go. mam misję cywilizacyjna aby na pradawnych niemieckich i czeskich ziemiach ucywilizować zabugoli przywiezionych tu w bydlęcych wagonach zza buga. taka misja krzyżacka. takie zabugole jak kradną to z krzyżem w ręku, jak się modla to tylko o to aby sąsiadowi było gorzej. patolicy spod znaku kremowkojada umieją śpiewać barkę i pluć na innych. tego nie umieją nawet podopieczni celestyna. t.filzman już mchem i pleśnią porasta a i tak kargulizm pielęgnuje. taki z niego król much. czuć go potem i naftaliną.
1
Gravatar
Obserwator
Dzieci u nas jak kot napłakał. Kto będzie na emerytury pracował? Ciemno widzę przyszłość seniorów za kilka lat już.
0

Przeczytaj także