Radni z klubu Prawa i Sprawiedliwości głosowali przeciw uchwale w sprawie powierzenia Burmistrzowi Miasta i Gminy Strzelin uprawnienia do ustalenia wysokości opłat za korzystanie ze słupów oświetleniowych stanowiących własność gminy Strzelin. Fot. UMiG Strzelin

Lokalny operator telekomunikacyjny złożył wniosek o możliwość wykorzystania gminnych słupów oświetlenia ulicznego na potrzeby podwieszenia kabli światłowodowych na Osiedlu Wschodnim. Co na to strzelińscy radni?

Nie tak dawno odbyła się kolejna sesja Rady Miejskiej Strzelina. Przedstawiając sprawozdanie ze swojej działalności, burmistrz Dorota Pawnuk mówiła o realizacji gminnych inwestycji. Poruszyła także temat akcji zima...

 – Niestety, nie udało się zrealizować naszego planu podzielenia gminy na kilka sektorów, żeby każdy sektor był obsługiwany przez innego wykonawcę – przyznała szefowa gminy. – Jak wiemy w kolejnym, ponownym przetargu tylko jedna firma złożyła oferty do wszystkich czterech segmentów i skończyło się to tak, że jedna firma obsługiwała teren całej gminy, łącznie z drogami wojewódzkimi na terenie Strzelina i jakoś sobie musiała radzić z tym sprzętem, którym dysponowała – dodała. Burmistrz Pawnuk podziękowała także wszystkim zaangażowanym w przygotowanie finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W części uchwałodawczej radni przyjęli m.in. Strategię rozwoju Gminy Strzelin na lata 2023-30 oraz zdecydowali o przekazaniu dotacji na realizację inwestycji w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Najdłuższą dyskusję sprowokowała uchwała w sprawie powierzenia Burmistrzowi Miasta i Gminy Strzelin uprawnienia do ustalania wysokości za korzystanie ze słupów oświetleniowych, będących własnością gminy.

– Ile tych słupów mamy i czy są ubezpieczone? – pytał radny Kazimierz Kubisz. – Nie wiem czy na każdym słupie można wieszać to, co nie należy powiesić i kto będzie odpowiadał za wypadek porażenia? Burmistrz który przejmie te kompetencje? – dodał.

– Myślę, że to wychodzi trochę poza zakres specyfiki procedowania nad tym projektem uchwały – odpowiedział przewodniczący Ireneusz Szałajko. – Mi się podobała informacja na komisji budżetu dlaczego przekazujemy te kompetencje. Myślę, że pytania pana radnego Kubisza nie były zasadne. Przepraszam, ale muszę uchylić to pytanie – dodał i chciał zamknąć dyskusję, jednak po zorientowaniu się, że radny Kubisz chce ponownie zabrać głos, udzielił mu go.

Chciał przerwać dyskusję

– Nie wiem dlaczego pan podważa pytania – stwierdził radny Kubisz. – Nie pytam o nic więcej, tylko o to, czego dotyczy sprawa. Nie wiem, ile tych słupów mamy… Wiem, że będą wieszane jakieś przewody. [...] Czy pani burmistrz ma odpowiadać za to, że ktoś zostanie porażony? Mówienie, że nie jest to na temat, jest dla mnie niezrozumiałe – dodał.

– Uchwała podyktowana jest wnioskiem jednego z operatorów telekomunikacyjnych o możliwość wykorzystania infrastruktury gminnej w postaci słupów oświetlenia ulicznego na potrzeby podwieszenia kabli światłowodowych i dociągnięcia internetu światłowodowego do niektórych części osiedli w Strzelinie – odpowiedziała naczelnik Magdalena Kaczmarek.

– Zgodnie z ustawą o dostępności usług telekomunikacyjnych, gmina Strzelin jako właściciel takiej infrastruktury ma obowiązek umożliwić operatorowi korzystanie ze swojej infrastruktury – kontynuowała. – W związku z tym, że musi się to odbywać na cywilizowanych zasadach i jest konieczność zawarcia odpowiedniej umowy najmu i określenia stawek tego najmu, stąd ta uchwała. Zakładamy, że w ślad za rozwojem infrastruktury podobne wnioski mogą się pojawić dla innych obszarów miasta i gminy i takie umowy będziemy musieli zawierać z operatorami sieci teleinformatycznych, którzy chcą korzystać z naszego mienia – podkreśliła naczelnik Kaczmarek.

Dodała także, że mienie gminy jest ubezpieczone, a na jej terenie znajduje się około 2 tys. punktów świetlnych, które są własnością gminy.

 

Radny Litwin: robimy choinkę…

– Kto będzie opiniował, czy te słupy nadają się do podwieszenia przewodu? Co będzie z takimi słupkami, jeżeli jest nowa sieć wybudowana i słupy są na gwarancji, a jak ingerujemy jest utrata gwarancji – pytał radny Zbigniew Bartkiewicz. – Sytuacja utraty gwarancji jest bardzo poważną kwestią, natomiast nie ma ustawowego prawa do odmowy bądź czasowego przesunięcia wejścia na mienie gminy w tym zakresie. Każdy wniosek będzie analizowany pod kątem możliwości technicznych podwieszenia tej infrastruktury – wyjaśniła naczelnik Kaczmarek.

– Jaki to operator chce wejść na nasze słupy? – pytał radny Piotr Litwin. – Mamy światłowody w ziemi, kilka lat leżą i do dziś nie są podłączone. Linia napowietrzna jest już rzadkością. Mówimy też o estetyce… robimy z powrotem choinkę – dodał. – Lokalna firma świadcząca usługi w zakresie dostawy internetu – odpowiedziała naczelnik Kaczmarek. – Dotyczy to części Osiedla Wschodniego, gdzie nie ma infrastruktury kablowej w ziemi.

– Nie zgodzę się z panią naczelnik, bo to gmina jest właścicielem majątku i gmina odpowiada za swoją infrastrukturę, a nie że firma, która ma powiesić przewód narzuca, że gmina musi się zgodzić – przekonywał radny Bartkiewicz.

W odpowiedzi naczelnik Kaczmarek przytoczyła odpowiednie zapisy ustawy.

Cały artykuł zamieściliśmy w 6 (1194) wydaniu papierowym Słowa Regionu. Materiał ten, w całości, przeczytasz  również na portalu egazety.pleprasa.pl, a także e-kiosk

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
LTE
5G to przereklamowany towar se można w buty se wsadzić. Tylko światłowód montować jak jest możliwość.
0
Gravatar
XD
Kkk powiedziała :
Od kilku lat powraca trend prowadzenia światłowodów z wykorzystaniem istniejących słupów, widoczne jest to raczej na wsi zabitej dechami. Na nowym osiedlu taki widok byłby szpetny. Ale jak wiemy piniondz czesto wygrywa z logiką. A z mojego punktu widzenia powiem tak: a po co komu światłowód w erze internetu 5G? Z tym światłowodem to standardowo jesteśmy spóźnieni o 10lat, ja bym zapytał mieszkancow osiedla skad aktualnie maja dostep do internetu i czy im ten światłowodów potrzebny, bo obawiam sie że ludzie sobie poradzili i żyją bez światłowodu.
a po co komu kalkulator jak ma telefon?

0
Gravatar
Resqa
Światłowody wam w głowie a prądu nie ma tyle ile trzeba! A co bedzie jak wszyscy przejdą na pompy ciepła w mysl zeroemisyjności ?! Światłowód bez pradu jak karabin bez magazynku
0
Gravatar
Kkk
Od kilku lat powraca trend prowadzenia światłowodów z wykorzystaniem istniejących słupów, widoczne jest to raczej na wsi zabitej dechami. Na nowym osiedlu taki widok byłby szpetny. Ale jak wiemy piniondz czesto wygrywa z logiką. A z mojego punktu widzenia powiem tak: a po co komu światłowód w erze internetu 5G? Z tym światłowodem to standardowo jesteśmy spóźnieni o 10lat, ja bym zapytał mieszkancow osiedla skad aktualnie maja dostep do internetu i czy im ten światłowodów potrzebny, bo obawiam sie że ludzie sobie poradzili i żyją bez światłowodu.
-2
Gravatar
Ja
Światłowód
Ty weź sie nie wypowiadaj, bo internet 5G ledwo gdzie ma zasięg. Sami w domu mamy z Plusa rzekomy "internet 5G jak światłowód" a prawda jest taka, że musimy używać internet z komórki, bo ten 5G Plusa to nic nie daje. Światłowód jest potrzebny, nie tylko dla rozrywki, ale również dla wielu ludzi w pracy. Więc wypchaj sobie jakiś otwór tym Twoim głupim gadaniem, że "nikt nie potrzebuje światłowódu"...
4
Gravatar
Spajker.
Robimy drugą Japonię. W Japonii wszystkie kable elektryczne wiszą na słupach. Tak z oszczędności bo tak taniej szybciej i łatwiej. Mienie gminne można udostępniać zgodnie z jego przeznaczeniem. Jeden powiesi kable na latarni to drugi też zechce a trzeci odleje się pod latarnią czwarty powiesi się na latarni a piąta będzie pracować pod latarnią a szósty zrobi z latarni słup ogłoszeniowy. Estetyka miasta nie powinna być niszczona prowizorką a operator sieci może korzystać z latarni czyli kąpać się w blasku jej światła.
-3

Przeczytaj również