Ocena użytkowników: 2 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Od lat tworzy i upowszechnia kulturę, za co niedawno została szczególnie wyróżniona. Mowa o Strzelińskiej Orkiestrze Dętej, która aktywnie uczestniczy w życiu publicznym. Muzykom nadano odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
W czwartek, 7 listopada, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej nadał Strzelińskiej Orkiestrze Dętej odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Odznaczenie przyznawane jest osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury. Wniosek o nadanie odznaki honorowej do wojewody skierowała burmistrz Strzelina Dorota Pawnuk.
Wniosek musiał zawierać odpowiednie uzasadnienie. Orkiestra powstała w 1993 r. z połączenia orkiestr działających przy Cukrowni Strzelin, Strzelińskich Kamieniołomach Drogowych w Strzelinie oraz Orkiestry Parafialnej z Kuropatnika. Obecnie liczy 23 muzyków. Orkiestra aktywnie uczestniczy w życiu publicznym, zapewnia oprawę muzyczną wszystkich uroczystości państwowych i gminnych, organizowanych przez gminę Strzelin.
Doceniając zaangażowanie członków orkiestry, w roku 2004 przyznano jej lokalną nagrodę Strzelca. Orkiestra aktywnie uczestniczy w projektach realizowanych przez gminę Strzelin z miastami partnerskimi po stronie czeskiej - w obszarze działania Euroregionu Glacensis, a także po stronie niemieckiej - z miastem Frankenberg/Sa.
Orkiestra w swoim 26-letnim dorobku może poszczycić się osiągnięciami m.in. na szczeblu wojewódzkim, uczestnicząc w Wojewódzkich Przeglądach Orkiestr Strażackich. W 2005 r. zdobyła III miejsce, w 2006 r. II miejsce, a w roku 2007 zajęła I miejsce.
Cały artykuł dostępny jest tutaj
Dodaj komentarz