Za datę powstania i rozpoczęcia funkcjonowania Zakładu Karnego w Strzelinie przyjmuje się 23 czerwca 1980 roku. Zakład Karny w Strzelinie został utworzony zarządzeniem nr 24/79/CZZK Ministra Sprawiedliwości z dnia 19.10.1979r.
Za rzeczywistą datę powstania i rozpoczęcia funkcjonowania zakładu przyjmuje się 23.06.1980r. tj. dzień przeprowadzki administracji i osadzonych z terenu Ośrodka Zewnętrznego Aresztu Śledczego we Wrocławiu, który miał siedzibę w budynkach znajdujących się przy kopalni granitu do nowego zakładu. Pierwszym Naczelnikiem Zakładu Karnego w Strzelinie przy ul. Ząbkowickiej został Janusz Szabliński, zaś kolejnymi dyrektorami byli: Stanisław Kaczmarczyk, Ryszard Pryjda, Zdzisław Rataj i obecnie funkcję tę pełni Robert Stasz.
Kadra zakładu opierała się na doświadczonych funkcjonariuszach byłego Zakładu Karnego w Wilkowie i funkcjonariuszach pełniących służbę w byłym Ośrodku Zewnętrznym w Strzelinie. Głównym inwestorem budowy zakładu karnego były Kopalnie Skalnych Surowców Drogowych, które chciały sobie zapewnić na stałe pracowników spośród odbywających tu karę osadzonych. W 1982r. KSSD przekazały cały zakład karny na własność Ministerstwu Sprawiedliwości i od tamtej pory jednostka mogła liczyć już jedynie na pomoc Centralnego Zarządu Zakładów Karnych w Warszawie. Organizacja zakładu oparta jest na sześciu działach służb: ochrony, penitencjarnym, ewidencji, kwatermistrzowskim, finansowym, organizacyjno-prawny i kadr i służby zdrowia oraz samodzielnych stanowiskach: zatrudnienia osadzonych, łączności, bhp.
W dniu 07.11.2003r. Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej we Wrocławiu płk Ryszard Godyla nadał jednostce sztandar ufundowany przez funkcjonariuszy, emerytów i rencistów tej jednostki.
- „...Sztandar idzie nierozerwalnie w parze z tradycją więziennictwa- mówił dyrektor okręgowy –symbolizuje z jednej strony Ojczyznę, społeczeństwo, honor i bezpieczeństwo, z drugiej strony ideały więziennictwa – wierność, męstwo, poświęcenie, wytrwałość, wzorowość służby dla dobra Ojczyzny. Sztandar, który otrzymaliście niech świadczy o tym, że wasz codzienny trud i wysiłek został doceniony, że zasłużyliście na ten wspaniały symbol poświęcony Ojczyźnie, Honorowi i Bogu...”. Delegacja pocztu sztandarowego w ciągu minionego czasu brała udział w licznych uroczystościach lokalnych, wojewódzkich, organizowanych przez NSZZ FiPW w związku z obchodami 90-lecia Służby Więziennej w Katedrze Wawelskiej w Krakowie 07.02.2009r, czy uroczystościach „Cześć Bohaterom!.
W dniu 06.08.2004r. papież Jan Paweł II udzielił Apostolskiego Błogosławieństwa Dyrektorowi oraz funkcjonariuszom Zakładu Karnego w Strzelinie. Zakład Karny w Strzelinie wielokrotnie zmieniał swoje przeznaczenie, poczynając od osadzania skazanych pierwszy raz karanych czy recydywistów. W pierwszych latach funkcjonowania w jednostce osadzano recydywistów penitencjarnych.
Od 1988r., do Zakładu Karnego w Strzelinie kierowano nie będących recydywistami penitencjarnymi, uprzednio skazanych na pozbawienie wolności osadzonych, wobec których orzeczony wymiar kary nie przekraczał 10 lat. W kolejnych latach karę pozbawienia wolności odbywali skazani recydywiści, natomiast od 1996r., przeznaczenie jednostki uległo zmianie, co spowodowało, iż jednostkę określono jako zakład karny typu zamkniętego dla mężczyzn, odbywających karę po raz pierwszy
W dniu dzisiejszym Zakład Karny w Strzelinie to jednostka o 805 miejscach zakwaterowania, dysponująca infrastrukturą pozwalającą na przyjęcie osadzonych.
Tekst, zdjęcia: zespół prasowy ZK Strzelin

Komentarze   

Wiązowianin Permalink1 +2 Wiązowianin
Niechlubny czas
Zwrócę uwagę na niechlubny moment w historii ZK Strzelin, kiedy to był miejscem internowania członków NSZZ "Solidarność" i innych organizacji, w tym m. in. późniejszy minister Janusz Pałubicki. Podjęli oni tam w akcie protestu strajk głodowy.
2020-06-26 18:02 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz. Przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.