Dla większości z nas Żórawina kojarzy się jedynie z drogowskazem przy drodze do Wrocławia. Tymczasem ta niewielka gmina ma na swoim terenie niebywałą atrakcję turystyczną.
Kilka lat temu prezentowaliśmy na łamach „Słowa Regionu” świątynie naszego powiatu. Ten cykl artykułów nazwaliśmy „Kościoły Strzelina i okolic”. Byliśmy wtedy m.in. w Prusach, Nowolesiu i odwiedziliśmy Ziębice, gdzie proboszczem u św. Jerzego jest ks. Bogusław Konopka. Ks. Bogusław pochodzi z gminy Wiązów i o swoich rodzinnych stronach nie zapomina.
Od kilkunastu dni można w strzelińskim Rynku oglądać plenerową wystawę prezentującą historię i współczesność kościoła pw. Trójcy Świętej w Żórawinie. Niewielki wiejski kościółek jest prawdziwą perłą budownictwa sakralnego w Polsce. Jego dzieje wpisują się w bogatą historię Dolnego Śląska, a dla historyków sztuki jest książkowym przykładem europejskiego manieryzmu.
Na ten temat pisaliśmy w 36 (1124) wydaniu papierowym Słowa Regionu. Cały artykuł przeczytasz również na portalu egazety.pleprasa.pl, a także e-kiosk.pl

Komentarze   

spajker. Permalink3 +1 spajker.
RE: Manieryzm jest piękny
manieryzm jest piękny?????
ludzie, których nie stać na zakup mieszkania w dużym mieście "się budują" budują swoje domki za miastem aby taniej było. grunt w wmieście kosztuje więcej niż cała wioska. zakompleksieni nuworysze budują z manieryzmem. budują dworki szlacheckie , pałacyki z kolumnami , zdarza się chatka puchatka i domek gargamela. przed domem koniecznie plac na ekspozycję drogiego samochodu z dużym silnikiem. często jest oczko wodne ze styropianowym bocianem. każdy dom w onnej odległości od drogi i obrócony w stosunku do osi jezdni inaczej. wesołe miasteczko. na ścianie koło do wozu i drabina, przed domem koniecznie tuje ,które przydają szlachetności mieszkańcom niczym tombak cyganowi.
nawet architekt bloków w rynku miał więcej smaku i gustu niż domorośli architekci kiczu i siary. człowiek zakompleksiony i niezamożny dostawia do swojego domu kolumny ateńskie i od razu widać że jest peryklesem. dostawi wieżyczkę a już jego ukochana będzie mu machała białą husteczką przez okno niczym średniowieczna księżniczka. kicz kicz kicz i urbanistyczny i architektoniczny śmietnik. ciekawią mnie też wnętrza tych pałacyków gargamela. w ofertach sprzedaży punktem nr 1 jest telewizor plazmowy o średnicy ekranu 4 metry, meble kuchenne na połysk tak aby szkoda było na nich garnka postawić. jest kuchnia połączona z tzw salonem aby wyziewy z bigosu waliły wprost na salon. no i koniecznie kominek-symbol szlachectwa opalany kradzionym drewnem. szlachta wioskowa przesiadła się z ursusa na suva i w swoich architektonicznych i urbanistycznych manierach chce przeskoczyć ze szkoły podstawowej do juliusza cezara. nauka psychologii nazywa to narcyzmem kompensacyjnym.
2022-09-24 08:15 Cytować Zgłoś administratorowi
spajker. Permalink2 +2 spajker.
RE: Manieryzm jest piękny
Cytuję onlypis:
Byłem przekonany, że na zdjęciu jest Beata Kempa z Sycowa.

beata teraz w brukseli za jedyne 12 000 euro na miesiąc.
2022-09-23 10:32 Cytować Zgłoś administratorowi
onlypis Permalink1 +3 onlypis
RE: Manieryzm jest piękny
Byłem przekonany, że na zdjęciu jest Beata Kempa z Sycowa.
2022-09-23 07:56 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.