Była sołtys Pławnej Wanda Łużna i aktualny sołtys Władysław PiotrowskiPrawie 40% mieszkańców Pławnej uczestniczyło w wyborach sołtysa swej wioski. Znaczące, że po oddaniu tego najważniejszego głosu do wyboru rady sołeckiej przystąpiła tylko połowa z nich. Pozostała część wyszła i nie wróciła. To było pierwsze zebranie wiejskie, w którym prowadzącym (Alicja Arkitek i Jan Maćkała) nie udało się zapanować nad przekrzykującym się tłumem. Do świetlicy wiejskiej w Pławnej przyszło 115 mieszkańców wsi (uprawnionych do głosowania było 294).

Zaczęło się całkiem spokojnie. Wanda Łużna odczytała sprawozdanie ze swojej działalności, jako sołtysa, oraz przedstawiła listę inwestycji, które zrealizowała z pomocą rady sołeckiej i innych licznie wymienionych przez nią mieszkańców podczas ostatnich 4 lat. Podziękowała za współpracę, za ogromną pracę całej wioski w okresie świątecznym, która przynosi wspaniałe efekty.
- Wieś nasza, w oczach zwiedzających ją w czasie świąt, to wieś nadzwyczajna, zgrana i zżyta – mówiła Wanda Łużna. Jak się za chwilę okaże, jest taka tylko raz w roku. Poza bożonarodzeniowym okresem widoczny jest podział na starych i nowych mieszkańców Pławnej.
Z wielkim trudem, bo wśród 115 osób niespecjalnie znajdywali się chętni, a propozycje kandydatów spotykały się z odmową powoływanych, wyłoniona została komisja skrutacyjna. W jej skład weszli: Teresa Ciukaj, Genowefa Bartczak i Bogumił Sikorski.
Jeszcze przed zgłoszeniem kandydatów na sołtysa z sali słychać było głosy, wyrażające pragnienie usłyszenia proponowanych programów wyborczych, pojawiały się też pierwsze pytania (do kogo?). Wybrani już kandydaci – Władysław Piotrowski i Wanda Łużna - nie mieli więc wyjścia i musieli przemówić do coraz bardziej rozgorączkowanych mieszkańców.
Pierwszy głos zabrał Władysław Piotrowski. Jego cel to zniesienie podziału w wiosce na starą i nową. Uporządkowanie jej oraz zaprowadzenie ładu i czystości.
Wanda Łużna także podkreśliła, że istnieje niezdrowy podział wioski, którego kiedyś nie było. Zaznaczyła, że problem to głównie rozdzielenie pieniędzy z funduszu sołeckiego, a właściwie niewielkie możliwości wynikające z możliwości, jakie on daje. Nie pozwala sfinansować wszystkich potrzeb i zrealizować wszystkich wniosków złożonych przez mieszkańców.Prawie 40% mieszkańców Pławnej uczestniczyło w wyborach sołtysa
Niestety, nie jesteśmy w stanie przybliżyć kompletnych przemówień kandydatów na sołtysa, gdyż od tego momentu w świetlicy wiejskiej w Pławnej zapanował chaos. Mówiło po kilka osób naraz. Większość dodatkowo, mimo że cicho pod nosem, komentowała wydarzenia. Przedstawiciele gminy kilkakrotnie próbowali uspokoić przybyłych, wprowadzić porządek i kolejność zabierania głosu, jednak bezskutecznie.
Mieszkańcy pytali Wandę Łużną o konkretny wniosek dotyczący oświetlenia ul. Świerkowej. Nie otrzymali jednak jednoznacznej odpowiedzi, gdyż sołtys nie pamiętała szczegółów z nim związanych. Pojawiło się też kilka innych pytań do sołtys, do Jana Maćkały odpowiedzialnego w gminie za inwestycje, jednak odpowiedź na nie była niemożliwa. Pomijając fakt, iż samych pytań nie można było usłyszeć w ogólnym hałasie, należałoby wykrzyczeć odpowiedź.
Po chwili komisja skrutacyjna zaczęła, mimo panującego zgiełku, rozdawać karty do głosowania. Znaczna (bo bliska połowa) część osób po wrzuceniu formularza do urny, opuściła świetlicę. Oddany został 1 głos nieważny. Wanda Łużna otrzymała 44 głosy poparcia, a Władysław Piotrowski 70, zostając nowym sołtysem Pławnej. Po ogłoszeniu wyników nowy sołtys wioski został nagrodzony oklaskami pozostałych.
Następnie mieszkańcy uchwalili, iż w skład rady sołeckiej wejdzie 5 osób. Kandydowali: Marek Kaźmierczak, Marzena Kowal, Danuta Madej, Anna Kawa, Krzysztof Góral, Wioletta Stupnicka oraz Paweł Bartol. W wyborach, w których oddanych zostało 68 głosów, poparta została pierwsza piątka z wyżej wymienionych. Nowa rada sołecka urządziła szybkie pierwsze obrady. Wyłoniła spośród siebie przewodniczącą, którą została Danuta Madej, po czym reszta mieszkańców opuściła salę. Nie pojawiło się więc żadne konkretne pytanie czy też wniosek do przedstawicieli władz gminy. Wieczór pełen emocji dobiegł końca. Pławna wybrała nowego sołtysa. Teraz czas dla niego, aby się wykazał.
 

 

Komentarze   

jesien Permalink4 0 jesien
raz sierpem raz mlotem
A na drzewach zamiast lisci beda wisiec komunisci
2015-10-19 12:29 Cytować Zgłoś administratorowi
..... Permalink3 +1 .....
RE: Pławna po blisko pół wieku ma nowego sołtysa
Po się obrażacie. Na każdej funkcji wybieralnej powinna być określona ilośc kadencji. Najlepiej tylko dwie.
2015-10-12 18:10 Cytować Zgłoś administratorowi
sąsiadka Permalink2 +2 sąsiadka
bzdura
TEN KTO PISAŁ TEN KOMENTARZ CHYBA JEST NOWY BO CI STARZY PAMIĘTAJĄ ŻE TEN NOWY OD NOWYCH TEŻ NOSIŁ LEGITYMACJĘ PARTYJNĄ. A WIĘC LIS SIĘ TYLKO PRZEFARBOWAŁ.
2015-10-12 15:11 Cytować Zgłoś administratorowi
Woroszyłow Permalink1 +4 Woroszyłow
RE: Pławna po blisko pół wieku ma nowego sołtysa
armia czerwona w Pławnej w odwrocie, w Strzelinie armia czerwona w natarciu.
2015-03-10 10:12 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.