ZNAJDŹ NA STRONIE

 

W konferencji udział wzięli marszałek Paweł Gancarz (z prawej), wicemarszałek Wojciech Bochnak (w środku) oraz Mateusz Masłowski, dyrektor Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei

Prace przy rewitalizacji linii kolejowej nr 319 na odcinku Strzelin – Kondratowice – Łagiewniki zbliżają się do końca. Inwestycja o wartości blisko 80 mln zł, finansowana ze środków Krajowego Planu Odbudowy, ma w przyszłości – jak podkreślają przedstawiciele samorządu województwa – przywrócić na tę trasę ruch pasażerski oraz stworzyć nowe możliwości dla transportu kruszywa w regionie. Wicemarszałek Wojciech Bochnak odniósł się również do pojawiających się informacji o możliwym przeładunku kruszywa w Kondratowicach, stanowczo dementując takie plany i zapewniając, że nie będzie zgody na tego typu działalność w pobliżu zabudowań mieszkalnych.

W poniedziałek, 15 czerwca, w Kondratowicach odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, w której udział wzięli marszałek Paweł Gancarz, wicemarszałek Wojciech Bochnak oraz Mateusz Masłowski, dyrektor Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei. Tematem spotkania była budowa linii kolejowej nr 319 relacji Strzelin – Kondratowice – Łagiewniki.

Jako pierwszy głos zabrał marszałek Paweł Gancarz, który podkreślił, że inwestycja jest efektem świadomej polityki obecnego zarządu. Środki na tę inwestycję – prawie 80 mln zł, pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy. – Gdy powstały poprzetargowe oszczędności, wynikające z innych działań kolejowych, wiedząc, że do końca okresu rozliczeniowego KPO – do września jest kilka miesięcy, to jako zarząd województwa, kierując się filozofią, że pozyskujemy jak najwięcej środków europejskich i nie oddajemy żadnych, podjęliśmy decyzję, że typujemy kolejne zadania do realizacji – takie, które są technicznie możliwe do wykonania – tłumaczył marszałek Paweł Gancarz, który podkreślił, że cała inwestycja została zrealizowana w zaledwie kilka miesięcy. – Spotykamy się, kiedy to zadanie jest bardzo zaawansowane. Tory praktycznie w całości są położone. Trwają prace wykończeniowe i instalatorskie – dodał.

Dobiega końca budowa linii kolejowej nr 319 relacji Strzelin – Kondratowice – Łagiewniki. Na zdjęciu widoczny dworzec PKP w KondratowicachDobiega końca budowa linii kolejowej nr 319 relacji Strzelin – Kondratowice – Łagiewniki. Na zdjęciu widoczny dworzec PKP w Kondratowicach

To najważniejsza inwestycja dla powiatu strzelińskiego i dla tej części subregionu – podkreślił wicemarszałek Wojciech Bochnak. – Samorząd województwa przejął tę linię 1 stycznia 2025 roku. Teraz jesteśmy w połowie 2026 roku i mamy prawie zakończoną inwestycję. To, co jest najważniejsze: w planach województwa jest uruchomienie transportu osobowego ze Strzelina do Kondratowic, Łagiewnik i dalej do linii nr 310, która jest także rewitalizowana, z Łagiewnik w kierunku Kobierzyc. Taki jest cel. Walczymy z wykluczeniem komunikacyjnym – dodał.

Dyrektor Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei, Mateusz Masłowski, mówił z kolei o postępie prac. Jak podkreślił, w bieżącym tygodniu osiągnięta zostanie ciągłość torowa, a cała inwestycja znajduje się na finiszu. – Ta linia jest jak najbardziej przygotowana pod składy osobowe. Jest to niepozorny, ale łącznik dwóch magistrali kolejowych – linii nr 310 Wrocław – Łagiewniki oraz linii nr 296 relacji Wrocław – Strzelin. Rozmawiamy też z okolicznymi kopalniami nad wpięciem bocznic kolejowych pod linię 319 – mówił dyrektor Mateusz Masłowski.

Wicemarszałek Bochnak dementuje

Po konferencji rozmawialiśmy z marszałkiem Wojciechem Bochnakiem o szczegółach inwestycji. Zapytaliśmy o to, w jakiej perspektywie czasowej należy spodziewać się uruchomienia transportu osobowego na linii 319. – Po rewitalizacji linii nr 310 od Łagiewnik w kierunku Kobierzyc uzyskamy swego rodzaju pętlę od Wrocławia przez Strzelin do Kondratowic, Łagiewnik i znowu do Wrocławia. Realnie mamy w planach uruchomienie transportu osobowego w 2027/2028 roku, kiedy skończy się rewitalizacja tamtej linii – informuje marszałek Wojciech Bochnak. – Oczywiście wcześniej będziemy konsultować to z mieszkańcami, ale widać, że jest ogromne zainteresowanie. Nie rewitalizowalibyśmy tej linii za 80 mln zł, nie mając planów uruchomienia tu komunikacji osobowej – dodaje nasz rozmówca.

 Cały artykuł zamieściliśmy w 23 (1308) wydaniu papierowym Słowa Regionu.

UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.
Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także