Uczniowie znają słowo resuscytacjaOd kilku lat uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Strzelinie biorą udział w zajęciach, którą uczą, ratowania ludzkiego życia. Ogólnopolski program jest możliwy dzięki wsparciu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Umiejętne zachowanie i czynności ratownicze przygodnych świadków nieszczęśliwego zdarzenia mają zasadniczy wpływ na dalszy los osoby poszkodowanej.

Do tego trudnego i odpowiedzialnego zadania trzeba być przygotowanym już od najmłodszych lat. Strzelińska „piątka” po raz kolejny włączyła się do tego ogólnopolskiego projektu.
W tysiącach można liczyć szkoły w całej Polsce, które przeszkoliła dotąd Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w ramach programu „Ratujemy i uczymy ratować”. Program ten Fundacja wprowadziła w 2006 roku, po tym jak zaczęły zgłaszać się do niej szkoły, które chciały przeszkolić nauczycieli, by ci mogli swoją wiedzę przekazywać swoim podopiecznym. Kursy skierowane są do osób uczących najmłodszych, czyli nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej szkół podstawowych. W Szkole Podstawowej nr 5 w Strzelinie szkoleniem dzieci zajmują się nauczycielki: Joanna Kwiatkowska i Mirosława Bartkiewicz.
- Program „Ratujemy i uczymy ratować” został przeprowadzony w naszej szkole po raz ósmy. Nawet tak małym dzieciom nieobcy jest termin resuscytacja. Wszyscy znają także numery alarmowe. Przeprowadzone szkolenie pozwoliło nie tylko wyposażyć dzieci w wiedzę i umiejętności z zakresu rozpoznawania zagrożeń i zasad udzielania pierwszej pomocy. Przyczyniło się również do przezwyciężenia lęku i obaw przed podejmowaniem działań w sytuacjach zagrożenia. Wyrobiło u dzieci umiejętność wezwania pomocy i właściwe powiadomienie służb ratowniczych – mówiła Mirosława Bartkiewicz ze strzelińskiej „piątki”.
Szkolenia prowadzono w małych grupach, dzięki czemu nauczycielki mogły lepiej dopilnować dzieci, sprawdzić poprawność i precyzję wykonywanych czynności. Dzieci wykazały duże zaangażowanie i chęć kontynuacji tego typu działań. Na koniec uczniowie klas pierwszych zdali egzamin i otrzymali certyfikaty ukończenia kursu pierwszej pomocy. Informacje o ukończeniu kursu pierwszej pomocy pojawią się na świadectwach promocyjnych uczniów w miejscu przeznaczonym na szczególne osiągnięcia aktywności na rzecz innych ludzi. Mamy nadzieję, że podjęte działania zaowocują w przyszłości tym, że uczniowie nie będą reagowali zażenowaniem, zszokowaniem i odrazą w sytuacji, gdy ktoś w otoczeniu będzie potrzebował pierwszej pomocy.

 

Komentarze   

fakt Permalink2 +5 fakt
RE: Pierwsza pomoc jest dziecinnie prosta
Cytuję Pielęgniarka:
"Umiejętne zachowanie i czynności ratownicze przygodnych świadków nieszczęśliwego zdarzenia mają zasadniczy wpływ na dalszy los osoby poszkodowanej."

Działania edukacyjne godne pochwały, szczególnie w czasach gdy najbliższe szpitale będą w Oławie i we Wrocławiu.

Najbliższe starostwo też.
2015-03-22 12:28 Cytować Zgłoś administratorowi
Pielęgniarka Permalink1 +7 Pielęgniarka
RE: Pierwsza pomoc jest dziecinnie prosta
"Umiejętne zachowanie i czynności ratownicze przygodnych świadków nieszczęśliwego zdarzenia mają zasadniczy wpływ na dalszy los osoby poszkodowanej."

Działania edukacyjne godne pochwały, szczególnie w czasach gdy najbliższe szpitale będą w Oławie i we Wrocławiu.
2015-03-22 10:57 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.