Radni przychylili się do propozycji, aby gmina sama zajęła się remontem pomnika w ŻeleźnikuJakie będą dalsze losy pomnika w Żeleźniku poświęconego żołnierzom Armii Czerwonej? Czy będą jakieś zmiany w taryfach za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków? O tym dyskutowali radni podczas Komisji Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska RMS.

Prezes ZWiK Stanisław Klimaszewski, główna księgowa Ewa Kondracka-Tolksdorf oraz biegła w zakresie sporządzania taryf Anna Palasz poinformowali o planowanych podwyżkach i obniżkach. W zaopatrzeniu w wodę wyróżnia się 4 grupy odbiorców. Są to gospodarstwa domowe, przemysł spożywczy, pozostali odbiorcy i tzw. woda na cele pożarowe. Odbiorcy zakwalifikowani do grupy gospodarstw domowych płacili do tej pory 2,85 zł, a proponowana cena od 1 maja br. do 30 kwietnia 2016 – 3,12 zł. W kolejnych dwóch grupach zapowiadana się obniżki. Przemysł spożywczy – cena netto za 1m3 wody będzie wynosić 3,13 zł, co daje spadek o 58 gr. Pozostali odbiorcy za wodę będą płacić nie 3,32 zł, jak do tej pory, a 3,17 zł. W przypadku wody na cele pożarowe proponowana cena to 88,02 zł.
W przypadku odprowadzania ścieków w gospodarstwach domowych, będziemy płacić nie 9,46 zł jak do tej pory, a 9,35 zł. Dla przemysłu spożywczego zapowiada się podwyżka, gdyż do tej pory obowiązująca taryfa wynosiła 10,42 zł, a proponowana – 10,87 zł. Podobnie będzie w przypadku ostatniej grupy, czyli pozostali odbiorcy, gdzie cena za odprowadzenie ścieków wzrośnie z 9,48 zł o 37 gr.
W porządku obrad przewidziano i poddano pod głosowanie w sumie siedem projektów uchwał. Każdy z nich przyjęto jednogłośnie.

Prorosyjski „przyjaciel”
W ostatnim punkcie dyskusji radni pochylili się nad wydaniem opinii w sprawie przeprowadzenia remontu pomnika poświęconego żołnierzom Armii Czerwonej, przez Stowarzyszenie KURSK z siedzibą w Katowicach. Temat jest kontrowersyjny, gdyż kontrowersyjne okazują się działania wspomnianego stowarzyszenia. Organizacja w swoich przekonaniach jest bardzo prorosyjska i otwarcie krytykuje działania Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Z założenia Stowarzyszenie KURSK zajmuje się ochroną i opieką nad cmentarzami i miejscami pamięci Wojska Polskiego i Robotniczo-Chłopskiej Armii Czerwonej. Jak poinformowali pracownicy urzędu, organizacja jest żywo zainteresowana wyremontowaniem obelisku w Żeleźniku. O zdanie zapytano obecną na komisji sołtys Żeleźnika Bożenę Matwijiszyn. Sołtys, po przeprowadzonym wśród mieszkańców wsi rozeznaniu, przekazała, że wszyscy są za odnowieniem pomnika. Nie tylko przez wzgląd na pamięć poległych. Mówiła, że obelisk bardzo mocno wpisał się w krajobraz wsi. Z czasem stał się również miejscem spotkań młodzieży. W dyskusji padło pytanie, czy mieszkańcom nie będzie przeszkadzać współpraca ze Stowarzyszeniem KURSK oraz krzykliwy wygląd pomnika po remoncie, z czego stowarzyszenie jest znane. Do dyskusji dołączyła się burmistrz Strzelina Dorota Pawnuk. Mówiła, że woli, aby pomnik został wyremontowany siłami własnymi gminy. Wspomniała, że nakład finansowy nie będzie duży i możliwe, iż obelisk nie będzie aż tak bogaty.
- Myślę jednak, że należy być daleko od nawiązywania współpracy z radykalnym KURSKiem – przekonywała burmistrz.
W efekcie radni wydali pozytywną opinię o propozycji burmistrz, aby obelisk wyremontowała gmina.

 

Komentarze   

wykonam_wyrok Permalink4 +4 wykonam_wyrok
RE: Gmina Strzelin nie chce nawiązywać takich przyjaźni
Pamiętajmy o milionach ofiar reżimu komunistycznego, a nie o oprawcach.
2015-04-16 21:57 Cytować Zgłoś administratorowi
koko Permalink3 +7 koko
RE: Gmina Strzelin nie chce nawiązywać takich przyjaźni
"W efekcie radni wydali pozytywną opinię o propozycji burmistrz", na a jak mogłoby być inaczej, przecież radni są bezradni i tylko w jeden jasny punkt patrzą, w jedyną słuszną jasność i mądrość, jedyny wzór i ucieleśnienie cnót i jedynej prawdy.... Ale nie rozumiem, dlaczego pani burmistrz sld, spadkobierczyni pzpr, czerwonej fladze od sierpa i młota przeszkadza stowarzyszenie kursk? Spokojnie kampania się skończyła, przemowy w kościołach można sobie odpuścić, nie wypierajmy się korzeni, heloł...
2015-04-16 13:22 Cytować Zgłoś administratorowi
Res Permalink2 +5 Res
RE: Gmina Strzelin nie chce nawiązywać takich przyjaźni
Co powoduje podwyżki opłat za wodę? Prąd ostatnio tanieje, to jakie czynniki wpływają na owe podwyżki ?
2015-04-16 12:25 Cytować Zgłoś administratorowi
spajker Permalink1 +1 spajker
RE: Gmina Strzelin nie chce nawiązywać takich przyjaźni
"Z czasem stał się również miejscem spotkań młodzieży". opium heroina dopalacze a teraz armia czerwona jara młodych ludzi. tego jeszcze nie wymyślili jankesi. rozumiem że roznegliżowana wygimnastykowana kochanka putina może być obiektem pożądania tubylców, no ale armia czerwona???? sado-macho.
2015-04-16 12:20 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.