Krzysztof Chaberski, prezes Spółki Wodnej w BorowieJuż niebawem pęknie magiczna bariera 100 km wyczyszczonych rowów. Członkowie spółki wodnej podsumowali ubiegły rok i wyznaczyli zadania na rok bieżący. Spółka Wodna w Borowie podsumowała ubiegły rok. – Poprzedni rok był udany dla naszej spółki. Wyczyściliśmy prawie 15 km rowów a od początku istnienia spółki (od 2010 r. – red.) daje to niespełna 95 km. Kosztowało to nas ponad ok. 530 tys. zł, z czego mniej niż połowę stanowiły składki członkowskie (ok. 255 tys. zł. – red.). Pozostałe pieniądze pozyskaliśmy z zewnątrz. Jeżeli chodzi o ubiegły rok, to otrzymaliśmy następujące kwoty: 20 tys. zł z Urzędu Gminy Borów, 28,9 tys. zł z Urzędu Wojewody Dolnośląskiego oraz 15 tys. z Urzędu Marszałkowskiego – poinformował nas Krzysztof Chaberski, prezes spółki.

Sprawozdanie z wykonania planu pracy spółki w 2014 roku zawiera 32 pozycje. Są to albo wyczyszczone konkretne rowy, albo przepusty, albo zakupy materiałów niezbędnych do wykonania prac, a także zakup kosy spalinowej. – Rolnicy rozumieją, że aktywność spółki wodnej, wykonywanie lub finansowanie przez nią prac poprawia bezpieczeństwo ich upraw. Zalewanie i podtapianie pól nie jest już tak uciążliwe jak to było jeszcze kilka lat temu. To, że co roku uzyskujemy dofinansowanie do prowadzonych w naszej gminie prac, to w dużej mierze zasługa naszych członków. Starając się o dofinansowanie z urzędu wojewódzkiego lub marszałkowskiego mamy argument, jakim są składki wnoszone przez członków spółki. Tylko w ubiegłym roku zebrano ponad 53 tys. zł składek – wyjaśnił prezes. Najwięcej do wspólnej kasy wnieśli mieszkańcy Zielenic (4528,50 zł), Brzezicy (3916,18 zł) oraz Borka Strzelińskiego (3863,50 zł). Najmniej mieszkańcy Boreczka, Jelenina, Mańczyc i Suchowic. Jedyną miejscowością, której mieszkańcy nie wnieśli w ubiegłym roku składek, był Kazimierzów.
W tym roku spółka planuje wykonać 13 mostków przepustowych i wyczyścić, odkrzaczyć lub odmulić 7,4 tys. km rowów, Będą to inwestycje w Kręczkowie, Brzozie, Stogach, Mańczycach, Siemianowie, Jaksinie, Michałowicach, Jeleninie, Boguszyczach, Bartoszowej, Borowie, Brzezicy, Rochowicach, Kępinie, Świniobrodzie, Suchowicach, Borku Strzelińskim, Opatowicach, Głowinie, Piotrkowie Borowskim i Ludowie Śląskim.
Obecni na zebraniu członkowie spółki wodnej postanowili przyznać prezesowi Krzysztofowi Chaberskiemu premię.

 

Komentarze   

fakt Permalink1 +2 fakt
RE: Co mają rowy do wysokości podatków
"W tym roku spółka planuje wykonać 13 mostków przepustowych i wyczyścić, odkrzaczyć lub odmulić 7,4 tys. km rowów".
Fantastyczny wynik. Na 98, 66 km kw., daje to 75 kilometrów rowów na 1 km kw. Gmina Borów to jeden wielki rów?
2015-03-08 17:04 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.