Ponad 1500 zgłoszeń ze wszystkich zakątków Polski i 250 kreatywnych projektów, z których jury w składzie Natalia Nykiel, Filip Chajzer, Łukasz Czepiela i Tomasz Rożek wybrało 37 załóg. Finałowy skład uzupełnią jeszcze 3 ekipy śmiałków, które zostaną wybrane w internetowym głosowaniu. Swój głos można oddać tylko do piątku na stronie: www.redbullkonkurslotow.pl Zwycięzców 6. edycji poznamy 4 sierpnia w Gdyni!
Na krótkiej liście pretendentów do dzikiej karty znalazła się m.in. załoga z Dolnego Śląska – TIE FIGHTER. Ekipa podchodzi do startu w konkursie z pełną powagą, stawiając sobie bardzo ambitne cele. Po pierwsze chcą ustanowić rekord świata w długości lotu, po drugie marzy im się pozostanie na długo w pamięci publiczności i po trzecie – planują rozpętanie gwiezdnej wojny na startowej rampie. Czy pomogą im w tym stroje inspirowane popularną serią „Gwiezdne wojny”? Czas pokaże!
Red Bull Konkurs Lotów to zmagania domorosłych lotników, którzy na własnoręcznie zbudowanych machinach latających skaczą z 6 m rampy do wody. Wygrywa załoga, która uzyska najlepsze noty od sędziów. Liczy się nie tylko odległość oraz prezentacja zespołu na rampie, ale również kreatywność samej konstrukcji.
To właśnie ten element był oceną jury przy wyborze finalistów. Nie wszystkie nadesłane projekty rokują, by miały szansę wzbić się w powietrze, ale wyżej niż właściwości lotne oceniane były zaangażowanie, pomysłowość i niepohamowana fantazja zgłaszających. „Ja się nie znam na fizyce
i tych wszystkich uwarunkowaniach, które sprawiają, że coś leci, czy nie. Zawsze miałem korepetycje z matematyki i z fizyki – byłem noga. Dlatego w moim przypadku liczyło się to, czy ktoś skradnie moje serce” – powiedział Filip Chajzer, członek jury.
Podobnymi kryteriami kierował się Tomasz Rożek, fizyk i dziennikarz naukowy – „Wybrałem kilka zgłoszeń, które moim zdaniem polecą raczej jak kamień w dół, ale wiem, że to nie do końca jest tylko konkurs lotów, liczy się też dobra zabawa. Zauważyłem też projekt, w którym były dokładne obliczenia siły nośnej, kąta natarcia i zrobiło to na mnie również ogromne wrażenie.”
Podczas finału w Gdyni ważną składową końcowej oceny będzie także nota za styl, czyli sposób w jaki załoga zaprezentuje się publiczności przed startem. „Zespoły, które startują, mają 30 sekund przed lotem i mogą się tam wydarzyć przeróżne rzeczy. Dlatego zwracałam uwagę na spektakularność. Starałam się wybierać prace, które wydawały mi się najbardziej kreatywne, kolorowe, pozytywne i śmieszne, jakie mogą dać publiczności dużo radości, uśmiechu i pozytywnej energii”
W gronie jurorów nie mogło zabraknąć również Łukasza Czepieli, pilota wyścigowego i akrobacyjnego, który zwracał uwagę przede wszystkim na lotny potencjał machin. Łukasz był jednym z sędziów podczas poprzedniej edycji i doskonale zna gdyński akwen. Czy tym razem padnie rekord odległości?
„Mamy projekt zaawansowany technologicznie – włókno węglowe, różne pianki itd. Zrobił na mnie wrażenie i myślę, że powinien fajnie polecieć, ale czy padnie rekord, to będzie zależało od pogody.
W 2015 roku mieliśmy niesprzyjający wiatr i pomimo tego, że były konstrukcje, które poleciały, nie zrobiły tego jakoś mega fajnie. Trzymam kciuki za pomyślny wiatr i mam nadzieję, że padnie rekord”.
ATRAKCJE DODATKOWE
Ogólnopolski finał Red Bull Konkursu Lotów to nie jedyny powód, dlaczego warto wybrać się na pierwszy weekend sierpnia do Gdyni. Już w sobotę będzie można podziwiać pokazy akrobacji lotniczej m.in. Łukasza Czepieli (Zivko EDGE 540T) oraz międzynarodowej ekipy The Flying Bulls. Tego dnia na plaży w Gdyni zaparkuje również kultowy Red Bull Tour Bus, mobilna scena, na której wystąpi m.in. Natalia Nykiel.
A to nie koniec atrakcji! Już teraz można zawalczyć o lotne nagrody, biorąc udział w aktywacji na stronie www.redbullkonkurslotow.pl/lotzycia. Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu kreatywnego hasła opisującego wrażenia w trakcie lotu machiną latającą. Do wygrania są m.in. 3 loty helikopterem (z miejsca zamieszkania na Red Bull Konkurs Lotów) wraz z pobytem w Gdyni lub loty widokowe helikopterem na miejscu zawodów, skoki ze spadochronem, a także nagrody rzeczowe. Zabawa trwa do 30 czerwca!
O GOSPODARZU IMPREZY
Miasto z morza i marzeń gościło już 5. edycję Red Bull Konkursu Lotów. Rok wcześniej gdyńskie niebo opanowali uczestnicy Mistrzostw Świata Red Bull Air Race – była to pierwsza w Polsce impreza lotnicza o tak wielkiej skali. W przypadku widowiska rangi Red Bull Konkurs Lotów trudno o lepszą lokalizację. Gdynia posiada ogromne doświadczenie w organizowaniu renomowanych imprez rangi światowej, tylko w tym roku w mieście odbędą się również między innymi: mistrzostwa świata FIFA U20 w piłce nożnej czy młodzieżowe mistrzostwa świata w żeglarstwie. Przyszły rok rozpocznie się od mistrzostw świata w półmaratonie. Podczas każdej z tych imprez możemy być pewni mistrzowskiej atmosfery, o którą zadbają tłumy uśmiechniętych gdynian oraz turystów.


Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.