Powołania dotyczyły ochotników, którzy do tej pory nie mieli do czynienia ze służbą wojskową. Osoby te obecnie szkolą się na 16-dniowym szkoleniu podstawowym na obiektach poligonowych w Świętoszowie.
Szkolenie ma charakter wprowadzający w szereg obszarów, które będą rozwijane w późniejszych etapach służby: m.in. szkolenie strzeleckie, przygotowanie do działania na współczesnym polu walki, terenoznawstwo, elementy SERE (działania w izolacji) i podstawy medycyny taktycznej. Pierwszym sprawdzeniem efektów szkolenia będzie pętla taktyczna. Po zdanym egzaminie nowi Terytorialsi złożą uroczystą przysięgę wojskową na placu garnizonowym w Świętoszowie i staną się żołnierzami Wojska Polskiego.
20 września do szkolących dołączą rezerwiści. Ich szkolenie ma na celu wyrównanie różnic w wyszkoleniu wojskowym. Szkolenie podstawowe zakończy się 27 września.
Dolnośląscy ”terytorialsi” rozpoczną tym samym trzyletni cykl szkoleń rotacyjnych, prowadzonych w systemie weekendowym, mającym na celu pełne wyszkolenie i nabycie zdolności do prowadzenia działań zgodnie z ustawowym przeznaczeniem.

26 września na placu garnizonowym w Świętoszowie dolnośląscy Terytorialsi złożą uroczystą przysięgę.
Rozbudowa potencjału osobowego niezmiennie pozostanie jednym z głównych priorytetów 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, aż do zakończenia procesu formowania czyli do 2022 roku – mówi płk Artur Barański Dowódca 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Kandydaci, którzy chcą wstąpić w szeregi 16 DBOT mogą zgłaszać swoje kandydatury przez portal rekrutacyjny zostanzolnierzem.pl lub w najbliższej Wojskowej Komendzie Uzupełnień.
O przyjęcie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą ubiegać się rezerwiści, a także te osoby, które do tej pory nie pełniły żadnej formy służby wojskowej. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy - służba w WOT daje możliwość pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego ze służbą Ojczyźnie.
Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnej społeczności. W czasie pokoju zadaniem formacji jest m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenie działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny Terytorialsi będą wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będą siłę wiodącą.

Komentarze   

spajker. Permalink1 +1 spajker.
RE: W szeregi 16 DBOT wstąpiło 80 ochotników
w 1934 polskie siły zbrojne były duuuuuzo silniejsze od Wehrmachtu. w 1939 polskie siły zbrojne były nr 5 na świecie. Rosja była co prawda nr 1 ale żołnierze byli w dużej części na boso a karabiny na sznurkach. USA w 1939 miało mniej żołnierzy niż Szwajcaria czy Bułgaria a defiladę przed Rooseveltem odbyli nie z karabinami ale z miotłami. w 1940 mała Finlandia z 4 milionami mieszkańców dała odpór 40tu dywizjom radzieckim w sile 1.5 miliona żołnierzy . dobrze aby ci terytorlialsi to wiedzieli.
2020-09-16 11:34 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz. Przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.