Stowarzyszenie Młody Dolny Śląsk – organizacja skupiająca młodych ludzi z województwa dolnośląskiego, ruszyła z II edycją projektu „Odłącz się". Jest to akcja poruszająca temat fonoholizmu - uzależnienia od smartfonu. Projekt przeprowadzany jest na wielu płaszczyznach takich jak: malowanie napisów ostrzegawczych na przejściach dla pieszych, spoty informacyjne, poradnik dla rodziców, oraz warsztaty dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W poprzedniej edycji dotarliśmy do ponad miliona odbiorców na terenie Dolnego Śląska.

W ramach działań informujemy o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą nadmierne i nieumiejętne korzystanie z telefonu komórkowego. Jednym z naszych kluczowych działań jest szeroka edukacja i profilaktyka w szkołach. Podczas warsztatów wyjaśniamy objawy i skutki fonoholizmu. Co więcej, nie negujemy używania telefonu komórkowego, lecz pokazujemy, że jest on świetnym narzędziem do pracy i nauki, lecz nie zastąpi nam relacji międzyludzkich i realnego życia.
Problem fonoholizmu nie dotyka jedynie młodych ludzi, dlatego kierujemy naszą akcję zarówno do młodzieży, jak i ich rodziców i dziadków, wyjaśniając jednocześnie wielopłaszczyznowość tego zjawiska.
II edycja projektu „Odłącz się” realizowana przesz Stowarzyszenie Młody Dolny Śląsk jest u szczytu realizacji. Akcja poruszająca temat fonoholizmu - czyli uzależnienia od telefonu, rozwija swoje działania na cały obszar Dolnego Śląska.
W tym tygodniu odwiedziliśmy Trzebnicę oraz miasto Żmigród, aby wraz Małgorzatą Matusiak Starostą Powiatu Trzebnickiego oraz Robertem Lewandowskim Burmistrzem Gminy Żmigród, namalować napisy ostrzegawcze na przejściach dla pieszych o treści „Odłącz się i przejdź bezpiecznie”. Napisy ostrzegawcze to jeden z kluczowych elementów projektu, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Zwracają one uwagę przechodniów aby „odłączyli się” od telefonów podczas przeprawy przez jezdnię, tym samym minimalizując ryzyko zagrożenia.
Zostały przeprowadzone również warsztaty na temat fonoholizmu w Szkole Podstawowej nr 2 w Sobótce - w formie online. Opierając się o autorskie techniki nauczania, dołożyliśmy wszelkich starań aby przygotowany przez nas program warsztatów, bawił i uczył uczniów, jednocześnie zwracając uwagę na przedstawiane przez nas zjawisko fonoholizmu.
Jednocześnie na naszym profilu na Facebooku i Instagramie, prezentowane są treści edukacyjne, dotyczące objawów fonoholizmu, roli snu, czy uzależnień oraz najnowsze spoty.
Ponadto nowym partnerem drugiej edycji „Odłącz się” został Powiat Legnicki, Powiat Trzebnicki, Gmina Długołęka oraz Gmina Żmigród!
To jednak nie koniec naszych działań! Zachęcamy do kontaktu i udostępniania naszych informacji oraz śledzenia naszej strony internetowej https://www.facebook.com/odlaczsie/
Magdalena Więcek
Stowarzyszenie Młody Dolny Śląsk

Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.