×

Uwaga

Simple Image Gallery Notice: It looks like PHP's 'GD Image Library' is not installed/enabled on your system. Please ask your hosting company to enable/install it.

Na Placu Wolności we Wrocławiu odbyła się wyjątkowa przysięga niemal 100 nowych żołnierzy 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wyjątkowa, bo pierwszy raz w historii składana na Sztandar Brygady. Wydarzenia na Placu Wolności poprzedziła uroczysta msza święta w intencji 16. Dolnośląskiej Brygady oraz żołnierzy składających przysięgę. Msza odbyła się w kościele Garnizonowym pw. Św. Elżbiety we Wrocławiu, a celebrował ją Arcybiskup Józef Kupny Metropolita Wrocławski.
Metropolita Wrocławski podziękował żołnierzom Obrony Terytorialnej za wkład w walkę z pandemią, oddanie społeczeństwu i podejmowanie trudnych wyzwań w celu ochrony społeczności lokalnej. Abp Józef Kupny poświęcił sztandar, i pobłogosławił żołnierzy oraz gości obecnych na uroczystej mszy świętej.
16. Dolnośląska Brygada Obrony Terytorialnej otrzymała sztandar 26 września 2021r. na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, podczas centralnych obchodów święta Wojsk Obrony Terytorialnej.
Płk Artur Barański Dowódca 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej powiedział: „Sztandar jest uosobieniem Ojczyzny, jest on symbolem sławy wojennej i tradycji oraz wierności, honoru i męstwa, których Ojczyzna wymaga od swych żołnierzy. Sztandarowi oddajemy najwyższy szacunek i honor. To obiekt czerpania siły i morale każdego żołnierza brygady”.
Matką Chrzestną sztandaru Dolnośląskiej Brygady jest pani Ewa Mańkowska, a Ojcem Chrzestnym pan Krzysztof Marszałek, syn podpułkownika Ludwika Marszałka ps. „ZBROJA”, patrona brygady, aresztowanego, maltretowanego i rozstrzelanego w 1948 roku, we Wrocławiu w Zakładzie Karnym przy ul. Kleczkowskiej.   
Syn patrona 16 DBOT przyznał, że dla niego ta uroczystość jest wielkim wydarzeniem, najwspanialszym upamiętnieniem jego ojca i dowodem na to, że okrucieństwa jakich doznał jego ojciec Ludwik i cała rodzina, a także walka o wolną i niepodległą Polskę nie poszły na marne. {gallery}1/a92{/gallery}
W uroczystej prezentacji sztandaru i przysiędze na Placu Wolności we Wrocławiu uczestniczyli kombatanci, wrocławianie, rodziny żołnierzy, dolnośląscy parlamentarzyści, władze wojewódzkie, miejskie oraz samorządowcy.
Minister Michał Dworczyk szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odczytał list premiera Mateusza Morawieckiego, skierowany do żołnierzy 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej i podziękował żołnierzom za oddanie i służbę ojczyźnie. Minister M. Dworczyk podkreślił, że skuteczność działania Wojsk Obrony Terytorialnej jest dowodem na to, że decyzja o powołaniu piątego rodzaju sił zbrojnych była bardzo dobra i jest potwierdzeniem ciągłego rozwoju wojska polskiego.        
Podczas uroczystej przysięgi i prezentacji sztandaru Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski powiedział: „…tu na Placu Wolności, przy tak wielu zgromadzonych wrocławianach i rodzinach żołnierzy chciałbym podziękować wszystkim Wam i Dowódcy 16. DBOT za skuteczność działania, szybkość podejmowania decyzji, służbę ojczyźnie, wsparcie dolnośląskiej służby zdrowia i pomoc mieszkańcom w niemal każdej trudnej sytuacji, jaka miała miejsce w naszym regionie, w ostatnich dwóch latach, czyli od początku powstania 16 Dolnośląskiej Brygady.”
Podczas uroczystości odczytany został list Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka do żołnierzy składających przysięgę. Minister napisał, żeŻołnierska służba Ojczyźnie to wielki zaszczyt ale i bardzo odpowiedzialne zadanie, wymagające wytrwałości, hartu ducha oraz gotowości do poświęceń. Potwierdzają to działania Wojsk Obrony Terytorialnej prowadzone w ramach walki z Koronawirusem, zwalczaniem skutków powodzi, czy podczas operacji „Silne Wsparcie” na naszych wschodnich granicach. Dziękuję Wam za odpowiedzialną postawę, którą okazaliście stając w szeregach 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej”
List do żołnierzy i pracowników 16 Dolnośląskiej Brygady OT skierował również gen. dyw. Wiesław Kukuła Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej.
Tysiące z nas niestrudzenie wzmacnia odporność lokalnych społeczności, które mogą na nas liczyć w każdej potrzebie. Dzięki naszej, pełnej poświęcenia służbie ”oliwkowy beret” staje się synonimem nadziei i siły nierozerwalnych więzi łączących Naród z Wojskiem Polskim”
16. Dolnośląska Brygada Obrony Terytorialnej liczy już ponad tysiąc żołnierzy, którzy służą w dwóch batalionach – 161 blp we Wrocławiu i 162 blp w Głogowie. Uroczystą przysięgę połączoną z prezentacją sztandaru jak odznaczeniami dla żołnierzy zakończyła defilada pododdziałów.
               

Komentarze   

spajker. Permalink1 +2 spajker.
RE: Złożyli historyczną przysięgę
ruscy mają 60 000 czołgów 4 500 samolotów 7 000 głowic nuklearnych z zdolności mobilizacyjne na 2 000 000 żołnierzy a polacy mają 100 nowych żołnierzy uzbrojonych w sztandar i matkę chrzestną sztandaru.
temat już był przerabiany w powstaniu warszawskim. w pierwszych 2ch dniach powstania niemcy zabili 60 000 ludzi na pradze
pieniądze wydaje sie na bzdety zasiłki i inne duperele a broń to oni sobie na wrogu muszą zdobyć.
2021-09-30 19:00 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.