We współpracy z wolontariuszami archiwum Arolsen Archives buduje największy cyfrowy pomnik upamiętniający ofiary narodowego socjalizmu. Instytut Pamięci Narodowej-Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Oddział we Wrocławiu wspiera inicjatywę angażującą społeczeństwo w upamiętnienie historii jako partner archiwum.

27 stycznia,  Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu, Instytut Pamięci Narodowej - Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Oddział we Wrocławiu weźmie udział w tworzeniu symbolu szacunku, różnorodności i demokracji.
To trzeba upamiętniać, bo jak świat zapomni, to znowu coś strasznego może się stać” – powiedziała podczas odsłonięcia w Strzegomiu pomnika pamięci ofiar AL Gräben ufundowanego przez IPN jedna z byłych więźniarek tej filii KL Gross-Rosen (2019 r.).
Włączamy się w dzieło przywracania pamięci o wszystkich ofiarach narodowego socjalizmu, aby przestały być anonimowe, a przyszłe pokolenia znały historię tych strasznych zbrodni dokonanych w XX w. Należy to dzieło wyłaniania nazwisk ofiar z anonimowości kontynuować ku przestrodze i pamięci”.
Z pomocą wolontariuszy z całego świata dzięki inicjatywie #everynamecounts powstanie największe Archiwum Cyfrowe dotyczące ofiar nazistowskiego systemu terroru oraz osób z niego ocalonych.

Dając przykład innym
Komputer i połączenie z Internetem: to wszystko, czego potrzeba, aby wziąć udział w inicjatywie – specjalna wiedza nie jest wymagana. Wolontariusze zostaną zaznajomieni z archiwalnymi dokumentami na stronie projektu i otrzymają wskazówki dotyczące ich obróbki. Dokumenty pochodzą z obozów koncentracyjnych i są dowodem na to, że ówczesne motywy prześladowań nie są już tylko historią. „Każda na nowo udokumentowana informacja jest wyrazem solidarności z ofiarami” podkreśla Floriane Azoulay, dyrektor Arolsen Archives. „W ten sposób na bazie dokumentów historycznych zbudujemy pomnik – w hołdzie dla prawdy oraz przeciw rasizmowi i antysemityzmowi”.

Tysiące dokumentów z personaliami
Archiwum Arolsen Archivesudostępnia w ramach projektu crowdsourcingowego tysiące dokumentów pochodzących z różnych obozów koncentracyjnych. Duża część z nich to karty i kwestionariusze więźniów, zawierające ważne dane oraz informacje biograficzne, takie jak miejsce urodzenia. Ponadto można w nich znaleźć także imiona i nazwiska krewnych, którzy niekiedy są ostatnim zachowanym śladem przed tragiczną śmiercią: jako „miejsce zamieszkania” rodziców czy rodzeństwa podaje się miejsca zagłady, takie jak Auschwitz-Birkenau czy Majdanek.

Coraz więcej wolontariuszy
Archiwum Arolsen Archives w 2020 roku zainicjowało #everynamecounts jako projekt pilotażowy. Do lutego, już ponad 17 000 zarejestrowanych wolontariuszy wzięło w nim udział. Aby dotrzeć do jeszcze większej liczby ludzi na całym świecie, zapewniliśmy dostępność trzech kolejnych językóww 2021 r.: poza językiem niemieckim i angielskim, informacje o projekcie dostępne są teraz także w hiszpańskiej, polskiej i francuskiej wersji językowej. Nowością jest także cyfrowe wprowadzenie ułatwiające pierwsze kroki w projekcie #everynamecounts, co sprawia, że inicjatywa doskonale sprawdzi się także jako projekt szkolny.

O archiwum Arolsen Archives
Arolsen Archives to międzynarodowe centrum informacji o prześladowaniach nazistowskich dysponujące największym na świecie archiwum, w którym zgromadzono dane o ofiarach nazizmu i osobach ocalałych. Zbiór gromadzący informacje na temat około 17,5 miliona osób został wpisany do Pamięci Świata UNESCO. Zawiera dokumenty na temat różnych grup ofiar reżimu nazistowskiego i stanowi ważne źródło wiedzy dla dzisiejszego społeczeństwa.
Adam Pacześniak
Asystent prasowy
Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu

Komentarze   

Cześ Permalink4 0 Cześ
RE: Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holocaustu
Cytuję Dst001:
Jeżeli ktokolwiek ma do spłacenia dług wobec żydów to z pewnością nie są to Polacy.

Nasz rząd pro-żydowski zapłaci
2022-01-30 12:27 Cytować Zgłoś administratorowi
spajker. Permalink3 +4 spajker.
RE: Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holocaustu
Cytuję Dst001:
Jeżeli ktokolwiek ma do spłacenia dług wobec żydów to z pewnością nie są to Polacy.

później jest zdziwienie w europie że polacy nie chcą u siebie arabów murzynów i innych uchodźców. wdzięczność żydowska za tysiącletnią gościnę jest taka że zawsze trzeba ich przepraszać i tłumaczyć im że po pałacu nie dostaną. polacy są w izraelu bardzo źle traktowani. żydzi robią pelestyńczykom arabocaust i jakoś cicho. nie ma dnia palestyńczyka.
2022-01-28 08:37 Cytować Zgłoś administratorowi
Dst001 Permalink2 +3 Dst001
RE: Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holocaustu
Jeżeli ktokolwiek ma do spłacenia dług wobec żydów to z pewnością nie są to Polacy.
2022-01-27 20:44 Cytować Zgłoś administratorowi
spajker. Permalink1 +7 spajker.
RE: Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holocaustu
a kiedy będzie międzynarodowy dzień polocaustu? żydzi od 1000 lat mieszkają w polsce i polska ich przyjmowała w czasach kiedy byli wyganiani z całej europy. co ciekawe - padre torqwemada- założyciel świętej inkwizycji był przechtą. podczas zaborów żydzi z radością witali opupantów. 1709 1939 1,5 miliona żydów kwiatami witało sowieckie czołgi wjeżdżające w plecy polakom. w latach 1945- do dzisiaj żydzi zajmują intratne stanowiska i intratne zawody, zdominowali oni zawody adwokata notariusza premiera posła itd. to taki prezent od zsrr za ich lojalność. w roku 1919 żydzi i mniejszości narodowe głosowały w polskim sejmie za tym aby polska była kolejną republiką radzicką. żydzi drwią z biednych i głupich polaków i mówią że polska była biednym krajem pasterskim. drwią do czasu bo kiedy państwo polskie odbuduje jakąś kamienicę to od razu od światowej rady żydów przychodzi pismo informujące że oto odnalazł się żydowski spadkowiebrca kamienicy. jakiś koleś z włabrzycha mówił że znalazł złoty pociąg a już żydzi z nowego jorku poinformowali że jest w nim żydowskie złoto wrocławia. 01 09 1939 1 139 000 polskich żołnierzy broniło żydów i żydowskich kamienic. gdzie mam wysłać fakturę za ich żołnierską pracę???? założycielami izraela są polacy- ben gurion-urodzony w płoński, menachem begin czyli kapral mieczysław biegun oraz shimon perez czyli szymon perski-absolwent prawa na uniwerku w wawie. trzon sił zbrojnych izraela stanowili polscy dezerterzy z armii andersa z iranu. niemcy, którzy palili żydami w piecu i mysło z nich robili są jakoś dobrzy.
kiedy będzie dzień polocaustu?????? żydów w polsce coraz mniej a kwas i roszczeniowy fetor po nich coraz większy. żydzi mają jakiś syndrom sztokholmski. nieców lubią a polaków nie. kiedy w tel-aviv postawią mauzoleum polaków na wzrór polin w warszawie????
2022-01-27 16:16 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.