Kierowca rozpędzonej ciężarówki stracił panowanie nad pojazdem w czasie fatalnej pogody. Efekt? Zniszczona stacja transformatorowa zaopatrującą kilkuset odbiorców w energię elektryczną. Prądu może nie być przez tydzień... Pomoc nadeszła w ciągu kilku godzin, gdy żołnierze 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej uruchomili na miejscu kontenerową elektrownię polową. Wspólne manewry dolnośląskich służb zakończyły się pełnym sukcesem.

Wszystko wykonaliśmy realnie. Począwszy od rozstawienia elektrowni polowej, poprzez szereg elementów przygotowujących, kończąc na realnym wpięciu końcowych odbiorców–mówi pułkownik Artur Barański, dowódca 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Ponadto te ćwiczenia mają uświadomić i zapewnić lokalną społeczność, że w razie długich przerw w dostawie prądu, Brygada posiada zdolności dostarczenia zapasowego zasilania energią elektryczna- dodaje.
Scenariusz został stworzony na bazie konkretnych zagrożeń związanych z zarządzaniem kryzysowym.
– Dzisiejsze zagrożenia związane z anomaliami pogodowymi jak i zewnętrzne (również te związane z działaniami Rosjan w Ukrainie) powodują niepokój dotyczący różnych sytuacji kryzysowych. Jednym z zagrożeń, przed którym czujemy obawę, jest długotrwała przerwa w dostawie prądu. W związku z tym wspólnie z Wojewodą Dolnośląskim zaproponowaliśmy taki scenariusz, że pewna część odbiorców w gminie Siechnice przez dłuższy czas nie będzie miała dostaw prądu. Jest to związane z sytuacją pogodową, a możliwości techniczne po stronie operatora są niewystarczające, by szybko przywrócić dostawy. Na wniosek wojewody działania wspierają żołnierze 16 DBOT – tłumaczy pułkownik.
KEP-900 (kontenerowa elektrownia polowa) wsparła sieć firmy Tauron Dystrybucja, zasilając w sumie kilkuset odbiorców. Dostawy z Tauronu zostały rano wstrzymane, a w to miejsce został podłączony sprzęt należący do 16 Brygady, zaopatrując w prąd gospodarstwa lokalnych odbiorców przez kilka godzin.
W sumie, jak dodaje dowódca dolnośląskich terytorialsów, kontenerowa elektrownia polowa jest w stanie zasilać odbiorców indywidualnych (do kilku tysięcy rodzin, gospodarstw domowych) lub większych, instytucjonalnych – takich, jak zespoły szkół lub szpitale. Jak długo może działać? Tak długo jak długo istnieje potrzeba wsparcia zapasowym źródłem zasilania. KEP-900 jest w stanie generować energię elektryczną bez przerwy, 24 godziny na dobę – dodaje pułkownik Barański.

Zadowolenia z pomyślnego przebiegu ćwiczeń nie krył Marek Kuchciak, dyrektor Oddziału Wrocławskiego Tauron Dystrybucji. Podkreślał, że na terenie naszego województwa było to pierwsze takie ćwiczenie. – Z tego, co tutaj zobaczyłem, żołnierze 16. Brygady są znakomicie wyszkoleni. Zresztą, wspólnie i starannie się do tego przygotowywaliśmy – przyznał. – Najważniejsze, ze wszystko działa bez zarzutu. Dla nas istotne jest też to, że możemy liczyć na takie wsparcie wtedy, gdy podobnych awarii jest dużo w jednym czasie i potrzebujemy kilku dni na przywrócenie dostaw.
Jak dodał, oddział wrocławskiego Tauron Dystrybucja dysponuje 10 urządzeniami tego typu, jaki zaprezentowała 16 DBOT (różnej mocy). – Ale gdy mamy do czynienia z dużymi, rozległymi awariami, brakuje nam tych urządzeń. Dlatego cieszę się, że mamy okazję sprawdzić podłączenie KEP-ów w praktyce na takich ćwiczeniach, jak dzisiaj. To ważna informacja dla naszych klientów, którzy będą czekali na podłączenie energii elektrycznej po podobnej awarii – mówił dyrektor Kuchciak.
Z kolei Roman Potocki, Starosta Wrocławski podkreślał, że całe przedsięwzięcie było niezwykle ważne w kontekście tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. – Cieszę się, że możemy się spotkać w Siechnicach, by pokazać mieszkańcom gminy, że w przypadku zagrożenia dostaw energii w ciągu kilkudziesięciu minut jesteśmy w stanie przywrócić zasilanie. A wiemy, że bez tego właściwie nie jesteśmy w stanie funkcjonować. Energia elektryczna to cywilizacja! – tłumaczył.
Kontenery, z których składa się elektrownia polowa można przetransportować przy pomocy pojazdów niskopodwoziowych. To, w jakim czasie podłączymy KEP, zależy od odległości, którą będziemy musieli pokonać. Kontenerowa elektrownia polowa wykorzystuje najnowsze technologie – dzięki temu urządzenie samo poziomuje się i tym samym skraca czas przygotowania zestawu do pracy –wyjaśnił Dowódca kompanii dowodzenia por. Marcin Pochodaj.
Dzisiaj samo podłączenie trwało kilkadziesiąt minut. Musimy tylko dostać precyzyjną informację dotyczącą tego, gdzie ta pomoc jest potrzebna, a to koordynuje Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego – dodał.
Dowódca brygady wraz z Dyrektorem Tauron Dystrybucja zapowiedzieli podobne ćwiczenia w innych rejonach naszego województwa.


Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.