Przyjęli Sakrament Bierzmowania
Po przywitaniu biskupa przez przedstawicieli rodziców, Ewelinę i Bartosza Jenczelewskich, ks. proboszcz Tomasz Błaszczyk złożył przed hierarchą sprawozdanie. Na początku przedstawił krótki rys historyczny parafii, a następnie podał kilka statystyk. Wyliczył, że w 2016 roku liczba dominicantes, czyli uczestniczących we Mszy św. niedzielnej wynosiła, 24,30 proc. (parafia liczy 2211 osób). Natomiast communicantes (liczba przystępujących do Komunii Świętej) to 12,50 proc. - Uczestnictwo w życiu sakramentalnym, jak na warunki wiejskie, pozostawia wiele do życzenia - zaznaczył proboszcz.
Ks. Błaszczyk wyjaśniał, że profil parafii tworzą ludzie starsi. Młodzi opuścili swoje domy w poszukiwaniu lepszej perspektywy finansowej, zasilając zachodnie rynki pracy, m.in. w Holandii, Anglii, rzadziej już w Niemczech. - Parafianie podejmują pracę u zagranicznych przedsiębiorców, którzy nie liczą się z ich duchowymi potrzebami - kontynuował proboszcz. - Liberalizacja świętowania niedzieli budzi olbrzymi niesmak u tych parafian, co ostatecznie osłabia ich więź religijną i poczucie grzechu...
Ks. Tomasz Błaszczyk informował biskupa, że mimo niedogodności ekonomicznych, jakie dotykają wiernych, udało się w ostatnim czasie wykonać wiele prac remontowo-konserwatorskich. M.in. w kościele w Siemisławicach wykonano stolarkę okienną i opaskę drenażową. W Karnkowie zrobiono elewację obiektu, wymianę przed świątynią kruszącego się betonu na kostkę brukową, w Strużynie prace remontowe wewnątrz kaplicy, zakrystii, korytarzu, zamontowano też nowe oświetlenie przy ołtarzu. W kościele w Przewornie wyremontowano organy, wymieniając dmuchawę, pomalowano wnętrze, wykonano dwa boczne ołtarze, z białego marmuru zrobiono podium przed schodami do prezbiterium. W łuku tęczowym umieszczono „Pietę”. Pomalowano również kopułę wieży, zabezpieczając ją przed korozją i uruchomiono popsuty zegar.
- Inwestycje przy zabytkowym kościele w Siemisławicach mogły być zrealizowane dzięki dotacjom z Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego oraz wkładowi finansowemu parafii - dodał ks. proboszcz. - Pozostałe prace wykonano przy współudziale parafian i kilku zaprzyjaźnionych firm.
Na koniec wystąpienia ks. Tomasz Błaszczyk przypomniał, że parafia składa się z 5 punktów duszpasterskich, obsługujących ludzi z ośmiu wiosek. - Wiernych, mimo ich twardego charakteru można oceniać pozytywnie - powiedział proboszcz. Następnie poprosił biskupa o udzielenie Sakramentu Bierzmowania młodzieży.
Młodych ludzi do tego wyjątkowego wydarzenia przygotowywali katecheta, a także ks. Tomasz Błaszczyk. W sumie sakrament przyjęło 66 osób. Podczas Mszy św. młodzieży towarzyszyli ich rodzice i bliscy, a także ks. Krzysztof Romaniuk, proboszcz parafii pw. św. Wawrzyńca w Prusach, ks. St. Włodarski, proboszcz parafii pw. św. Marcina w Nowolesiu, ks. Tadeusz Polan, proboszcz parafii pw. Narodzenia NMP w Kuropatniku i ks. Andrzej Porębny, proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Strzelinie.
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.