Przewodniczący komisji rewizyjnej, Henryk Muszyński, odczytał pozytywną opinię z wykonania budżetu gminy Kondratowice w 2014 rokuRada gminy Kondratowice przyjęła sprawozdania finansowe za 2014 rok. Zarówno te przedstawione przez wójta jak i przez jednostki organizacyjne gminy. Wojciech Bochnak przybliżył również temat związany z kolejnymi możliwościami zdobycia środków unijnych, gdyż gmina szykuje się już do konkursów, które rozpoczną się w III/IV kwartale tego roku.
Radni jednogłośnie zagłosowali za udzieleniem Wojciechowi Bochnakowi absolutoriumRadni jednogłośnie zagłosowali za udzieleniem Wojciechowi Bochnakowi absolutoriumRadni rozpoczęli czerwcową sesję (29.06) od przyjęcia uchwał zatwierdzających sprawozdania finansowe za 2014 rok SPZOZ w Prusach, GOK w Kondratowicach oraz Gminnej Biblioteki Publicznej w Prusach.
Następnie wójt przedstawił sprawozdanie z wykonania budżetu gminy w 2014 roku, po czym przewodniczący komisji rewizyjnej Henryk Muszyński odczytał pozytywną opinię wykonaniu budżetu (dochód wykonano w ponad 85% planu, natomiast wydatki w ponad 88% planu) i wystąpił z wnioskiem o udzielenie wójtowi absolutorium. Radni zagłosowali za udzieleniem Wojciechowi Bochnakowi absolutorium, a po zakończeniu sesji wspólnie uczcili ten fakt symboliczną lampką szampana.
Rada Gminy Kondratowice przyjęła uchwały dotyczące przystąpienia do opracowania miejscowych planów zagospodarowania dla części obrębów Podgaj, Grzegorzów, Karczyn i Białobrzezie. Na tych obszarach planowane jest postawienie turbin wiatrowych. W obrębie Podgaj - Grzegorzów (wspólna farma wiatrowa z gminą Borów) po weryfikacji pierwotnego planu zainstalowania kilkudziesięciu wiatraków, będzie ich 9 (na 7 są już przedłużone umowy). Aby nie blokować dalszych inwestycji, gmina zdecydowała, iż tylko konkretne, wydzielone obszary zostaną przeznaczone pod budowę i funkcjonowanie turbin.
Na sesji przyjęta została także uchwała w sprawie potwierdzenia członkostwa w Lokalnej Grupie Działania „Gromnik” oraz opracowania lokalnej strategii rozwoju na lata 2014-2020, która będzie wdrażana do roku 2023. Uczestnictwo w LGD umożliwia realizowanie wielu projektów unijnych, a roczna składka wynosi ok 5 tys. zł.
- Na cały obszar działania LGD (powiat strzeliński) na lata 2014-2020 przewidziane jest ok 6 mln zł – poinformował Wojciech Bochnak. - Myślę, że połowa tej kwoty będzie skierowana do samorządów.
Radni przyjęli uchwałę w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność wójta gminy Kondratowice.
- Jest to pierwsza skarga na moją działalność – zaznaczył Wojciech Bochnak.
Skarga została złożona przez mieszkańca Warszawy, który, powołując się na wniosek do wojewódzkiego sądu administracyjnego mieszkańca Gorzowa nieusatysfakcjonowanego otrzymaną od pracownika urzędu gminy odpowiedzią na postawione pytanie, poprosił o ukaranie w związku z tym wójta. Należy nadmienić, że WSA stwierdził, że wójt nie naruszył prawa, powinien jednak udzielić szerszej informacji. Obszerniejsza, pełna odpowiedź została udzielona pytającemu, a gmina została obarczona kosztami sprawy wynoszącymi 357 zł.
Komisja rewizyjna odrzuciła skargę, uznając ją za bezzasadną, a rada gminy przyjętą uchwałą skargę oddaliła.
Rada Gminy Kondratowice stosunkiem głosów 8 za i 6 wstrzymujących się poparła inicjatywę powierzenia gminy oraz jej mieszkańców Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi. Wnioskodawcą jest mieszkaniec Księginic Wielkich, który zebrał pod swoim postulatem ponad 150 podpisów od osób prywatnych, a także uzyskał wsparcie ze strony proboszczów gminnych parafii.

Wójt informuje
W Prusach trwają prace przyłączeniowe do kanalizacji.
Została podpisana umowa na projekt budowy przedszkola w Kondratowicach, wkrótce pojawi się jego wizualizacja.
Podpisana jest już także umowa na projekt budowy świetlicy wiejskiej w Księginicach Wielkich oraz projekt zagospodarowania skweru im. Św. Jana Pawła II w Prusach.
- Uważam, że sukcesem promocyjnym zakończyła się sportowa kolarska impreza, której byliśmy współorganizatorami – stwierdził Wojciech Bochnak. - Jeśli będą takie możliwości, to w przyszłym roku również będziemy chcieli wziąć udział w takim wydarzeniu. Czeka nas jednak zwiększenie aktywności w kibicowaniu. Jak na tak wielką imprezę, przybyło zbyt mało widzów.Obrady Rady Gminy Kondratowice bacznie śledzą goście
Wójt odbył dwa spotkania w sprawie dofinansowania przez gminę spółki SCM. Podkreślił, że w trakcie roku budżetowego udzielenie szpitalowi wsparcia wiązałoby się z rezygnacją z zadań gminnych lub sołeckich.
- Uznajemy, że jest to zadanie powiatu – zakomunikował Bochnak – I powiat musi sobie z nim poradzić. Rozumiemy kłopoty. Natomiast, mówię to w swoim imieniu, nie zgadzam się na zamykanie ginekologii i położnictwa w strzelińskim szpitalu.
Wojciech Bochnak, powołując się na informacje uzyskane podczas konwentu wójtów i burmistrzów subregionu wrocławskiego, wskazał kierunki i możliwości zdobycia funduszy unijnych przez gminę. Regionalny program operacyjny pozwala uzyskać środki na budowę przedszkola, zadania związane z budową i remontem dróg (głównych ciągów komunikacyjnych), termomodernizację szkół i pomoc społeczną. Do rozdysponowania na tzw. obszarze równiny wrocławskiej jest 50 mln euro. Na rozwój przedsiębiorczości przeznaczono ok 5 mln euro. Pierwsze konkursy na podział środków odbędą się w III i IV kwartale tego roku.
Gminę Kondratowice zwizytowała reprezentacja przedstawicieli legnickiej specjalnej strefy ekonomicznej. Podstrefa planowana jest w Białobrzeziu.
- Przeszliśmy ten test pozytywnie – powiedział wójt. - Kolejny krok to decyzja rady ministrów o włączeniu terenu w obszar strefy. Proces może potrwać od 7 do 12 miesięcy.
Kierownictwo kopalni w Górce Sobockiej zobowiązało się do rozważenia sfinansowania programu badań spirometrycznych dla dzieci z Górki i Gołostowic. Wkrótce w tej sprawie ma odbyć się spotkanie z mieszkańcami.

Żółta woda
Radny Czesław Krawczyszyn zwrócił się z pilnym wnioskiem o sprawdzenie powodu pojawienia się w kranach zasilanych z ujęcia wody w Jezierzycach żółtej wody. Poprosił o interwencję i zaapelował o poprawę. Wójt obiecał zająć się sprawą i ustalić z kierownikiem ZUK podjęcie właściwych kroków.

Komentarze   

gosc Permalink5 +2 gosc
RE: Radni jednogłośnie zagłosowali za udzieleniem Wojciechowi Bochnakowi absolutorium
do niesfornych rodnych pójdą inwestycje i zostaną uciszeni :) to taka praktyka wójta :) o interesach sekretarza to już szkoda nawet pisać , bo widocznie ma przyzwolenie i nikt nie wyciąga od niego odpowiedzialności :)
2015-09-01 12:43 Cytować Zgłoś administratorowi
ja Permalink4 +12 ja
RE: Radni jednogłośnie zagłosowali za udzieleniem Wojciechowi Bochnakowi absolutorium
podobno Przewodniczący Komisji Rewizyjnej ma chrapkę zostać Przewodniczącym Rady Gminy , czyżby w Kondratowicach nie jest tak różowo jakby się zdawało
2015-08-31 15:42 Cytować Zgłoś administratorowi
robin Permalink3 +3 robin
RE: Radni jednogłośnie zagłosowali za udzieleniem Wojciechowi Bochnakowi absolutorium
Cytuję Zielony:
samorząd jest reprezentantem lokalnej społeczności, a gmina ma dbać o dobro i interesy mieszkańców. Czy zatem władza gminy kierując się wyłącznie kryterium dochodowym (zyski z podatków od wiatraków) nie działają przeciwko swojemu statutowi. Przecież postawienie wiatraków doprowadza do znacznego obniżenia wartości nieruchomości w danej okolicy i uszczerbku na zdrowiu mieszkańców. Takie gminy działają na szkodę i nie spełniają swojej podstawowej roli, bo interes ogółu mieszkańców powinien być zawsze na pierwszym miejscu, a gmina powinna stanowić rolę służebną.

już w sasiedniej gminie Jordanów mieszkańcy niechcieli szkodliwych działań wiatraków więc ludzie czy Wasze dzieci, wnuki będą tu się czuły bezpiecznie popytajcie mieszkańców Jordanowa oni mają opracowania nt szkodliwości tych urządzeń, króre po latach mogą wpłynąc na nasze zdrowie. czy tego chcemy dla naszych następnych pokoleń
2015-08-15 11:25 Cytować Zgłoś administratorowi
Zielony Permalink2 +5 Zielony
RE: Radni jednogłośnie zagłosowali za udzieleniem Wojciechowi Bochnakowi absolutorium
samorząd jest reprezentantem lokalnej społeczności, a gmina ma dbać o dobro i interesy mieszkańców. Czy zatem władza gminy kierując się wyłącznie kryterium dochodowym (zyski z podatków od wiatraków) nie działają przeciwko swojemu statutowi. Przecież postawienie wiatraków doprowadza do znacznego obniżenia wartości nieruchomości w danej okolicy i uszczerbku na zdrowiu mieszkańców. Takie gminy działają na szkodę i nie spełniają swojej podstawowej roli, bo interes ogółu mieszkańców powinien być zawsze na pierwszym miejscu, a gmina powinna stanowić rolę służebną.
2015-07-21 14:57 Cytować Zgłoś administratorowi
Wacław Permalink1 +27 Wacław
RE: Radni jednogłośnie zagłosowali za udzieleniem Wojciechowi Bochnakowi absolutorium
No normalnie gmina miodem płynąca,tylko tu mieszkać z kierownikiem od żółtej wody na czele.
2015-07-21 13:51 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.