Ściana kościoła w Żelowicach
Obiekty sakralne są ważnym elementem krajowej architektury. Samorządy często wspierają poszczególne parafie w ich dbaniu o infrastrukturę kościelną. Nie inaczej jest w przypadku gminy Kondratowice, a o inwestycjach związanych z kościołami powiedział nam wójt Wojciech Bochnak. - Na terenie naszej gminy znajdują się obiekty sakralne, które należą do kilku parafii, a nawet do dwóch diecezji. Co roku Rada Gminy Kondratowice uchwala w swoim budżecie kwotę w wysokości 30 tys. zł na ochronę zabytków. Następnie przekazujemy te pieniądze parafiom na zasadzie udzielenia dotacji. Gospodarze za te środki robią remonty i różnego rodzaju inwestycje - poinformował szef gminy.
Samorząd pomaga również parafiom przy sporządzaniu wniosków na pozyskiwanie funduszy zewnętrznych. - Nasi urzędnicy przygotowują odpowiednie dokumenty. We wcześniejszych latach gmina opracowała dokumentacje projektowe różnego rodzaju remontów. Na przykład w Prusach odnowiono wieżę kościelną. W tej chwili szykujemy się do konserwacji płyt nagrobnych w kościele w Żelowicach. Pomogliśmy złożyć tamtejszemu księdzu wniosek do Regionalnego Programu Operacyjnego na 620 tys. zł. Z niecierpliwością czekamy na rozstrzygnięcie. Liczę na to, że otrzymamy te środki. O dofinansowanie stara się również ksiądz z Księginic Wielkich. Wnioskuje on o 287 tys. zł na renowację wieży kościelnej. W obu przypadkach księża wnioskują o maksymalną kwotę dofinansowania, czyli 85%. Pozostałe 15% to wkład własny. Postaramy się pomóc w miarę możliwości, jednak parafie również będą musiały jakoś pozyskać te pieniądze - zakończył Bochnak.


Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.