Oprócz przewozu dzieci do szkół podstawowych   i gimnazjum, gmina Kondratowice organizuje również transport do przedszkoli. Foto: archiwum
Do obowiązków samorządów gminnych należy między innymi dowożenie dzieci do szkół. Jak organizowany jest transport w gminie Kondratowice? - Od wielu lat dowozimy dzieci ze wszystkich miejscowości w gminie do naszych szkół. Nigdy nie ograniczaliśmy się do tego co mówi ustawa, której zapisy nakazują dowóz w obrębie trzech kilometrów - mówił wójt Wojciech Bochnak. - U nas działa to na całą gminę.
Dodał także, że samorząd organizuje również transport do przedszkola. - Naprawdę niewiele gmin decyduje się na taki krok - komentował.
A jakimi pojazdami dysponuje samorząd? - Posiadamy autobus szkolny, który ma już swoje lata. Nie jest jakiś nowoczesny, jednak spełnia swoje zadanie. Do tego mamy na stanie busa zakupionego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, którym dowozimy najmłodszych do szkół na naszym terenie. Oprócz tego przewozimy busem dzieci z niepełnosprawnością do szkół i ośrodków, które znajdują się na terenie gminy Strzelin. Oprócz tego wynajmujemy jeszcze autobusy od przewoźnika zewnętrznego. Zapewniamy transport dzieci do szkoły w Prusach - kontynuował szef gminy Kondratowice. Powyższe zadania kosztują samorząd 437 tys. zł w skali roku, co jest sporą sumą w całości budżetu.
- Zaczynamy zmagać się również z problemem cichej likwidacji linii autobusowych przez PKS. Ostatnio usłyszałem, że likwiduje się kurs autobusowy o godz. 7.00 rano, którym dojeżdżały dzieci z Białobrzezia, Grzegorzowa, Podgaja, Karczyna, Brochocinka i Piotrowic do szkół średnich. Zgłosiłem już tę sprawę do wicestarosty Aleksandra Ziółkowskiego, który obiecał, że zajmie się tematem - poinformował Wojciech Bochnak. Dodał także, że PKS Oława rozpoczyna powolne likwidowanie transportu na terenie powiatu, co jest rzeczą bardzo niebezpieczną, gdyż jednym z głównych problemów zgłaszanych przez mieszkańców jest tzw. wykluczenie transportowe ludzi. - Jest to temat, który nie dotyczy tylko nas, lecz również pozostałych samorządów powiatu strzelińskiego. Niedługo wszyscy będziemy musieli się z tym zmierzyć - zakończył wójt.
Warto dodać, że transport w gminie opiera się nie tylko na przewozie dzieci. Od kilku lat działa tam prywatny przewoźnik, który wozi pasażerów do Strzelina i Wrocławia.

Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.