Z oczywistych powodów spędzamy obecnie dużo czasu w domu. Czasami z nudów, a czasami z zamiłowania oddajemy się różnym zajęciom. Czy wszystkie są legalne? Czy możemy np. przepędzić trochę zacieru i wydestylować alkohol etylowy?
Technologia produkcji alkoholu etylowego jest znana od setek, jeżeli nie od tysięcy lat. Zawsze, choć z krótkimi wyjątkami, domowe pędzenie samogonu było nielegalne i ścigane przez prawo. Czy dzisiaj można legalnie produkować destylaty? Mówiąc destylaty, mamy na myśli alkohol etylowy w różnym stężeniu, poza piwem, winem, cydrem i nalewkami, czyli tradycyjny polski samogon.
- Jeżeli chodzi o prawną stronę produkcji i obrotu wyrobami zawierającymi alkohol etylowy, to istnieją odpowiednie regulacje prawne – powiedziała Monika Rakus, prokurator rejonowa. - Jednak już na początku chciałabym obalić potoczne mniemanie, że tzw. pędzenie samogonu bez odpowiedniego wpisu do rejestru działalności gospodarczej i spełnienia kilku innych wymogów jest legalne. Ograniczenie, o którym mówię, dotyczy wyrobu, oczyszczania, skażania lub odwadniania alkoholu etylowego. Mówi o tym art. 3.1 Ustawy o wyrobie alkoholu etylowego (...) - wyjaśniła prokurator. Na nic więc zdadzą się tłumaczenia, że pędzę „tylko dla siebie, rodziny i zaproszonych gości”.

Na własny użytek
W przypadku domowej produkcji piwa, wina i nalewek sprawa jest prosta. Ustawodawca zadbał, żeby „domowa produkcja”, a następnie „własny użytek” wyprodukowanego miodu pitnego, cydru, a także win gronowych i owocowych była prawnie dopuszczona. Możemy, bez narażania się na konsekwencje prawne, poczęstować gości pigwówką czy wiśnióweczką. Możemy wypić lampkę domowego wina do rodzinnego obiadu czy szklankę piwa własnej roboty przed telewizorem. Narazimy się jednak na odpowiedzialność karną, kiedy spróbujemy je sprzedawać lub poczęstujemy nimi nieletnich. - W przypadku tzw. samogonu o zagrożeniu karą mówi przepis art. 12a przytoczonej wcześniej ustawy. Domowe wytwarzanie alkoholu etylowego zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 1 roku. W przypadku znacznej wartości wyprodukowanego alkoholu zagrożenie karą wzrasta do 2 lat pozbawienia wolności. Mówimy oczywiście o sytuacji, kiedy wytwarzanie odbywa się bez wymaganego prawem wpisu do właściwego rejestru – wyjaśniła prokurator Rakus.
Tekst ukazał się w 18 (1007) wydaniu "Słowa Regionu". Cały artykuł przeczytasz tu lub tutaj.

Komentarze   

XYZ Permalink6 +1 XYZ
RE: Za bimber i samogon do więzienia
Cytuję sulejuk:
wolę samogon jak ten syf z sklepu co wali w dekiel i po wątrobie

To chyba kupujesz zbyt tanie alkohole, które ze względu na cenę są słabo oczyszczone, ze szkodliwych składników, albo za dużo pijesz.
2020-05-25 07:56 Cytować Zgłoś administratorowi
Strepsils Permalink5 -3 Strepsils
RE: Za bimber i samogon do więzienia
Fajna aparatura.
2020-05-24 17:15 Cytować Zgłoś administratorowi
Kasa Permalink4 +2 Kasa
RE: Za bimber i samogon do więzienia
Jak zwykle chodzi tylko o kasę. Alkohole są zasr.. Ne podatkami na ma a i o to chodzi.
2020-05-24 16:58 Cytować Zgłoś administratorowi
sulejuk Permalink3 -1 sulejuk
RE: Za bimber i samogon do więzienia
wolę samogon jak ten syf z sklepu co wali w dekiel i po wątrobie
2020-05-23 23:16 Cytować Zgłoś administratorowi
Janeczek Permalink2 +14 Janeczek
RE: Za bimber i samogon do więzienia
Cytuję nikt:
Zaintrygował mnie tytuł artykułu. Czym się rożni samogon od bimbru?

Bo bimber to jest wtedy gdy pędzisz ze szwagrem a samogon jak spędzisz sam :D :D :D
2020-05-23 14:11 Cytować Zgłoś administratorowi
nikt Permalink1 +8 nikt
RE: Za bimber i samogon do więzienia
Zaintrygował mnie tytuł artykułu. Czym się rożni samogon od bimbru?
2020-05-22 19:14 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz. Przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.