4 maja obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Strażaka. W związku z tym postanowiliśmy zgłębić niektóre zagadnienia tematyki pożarniczej. Odpowiednio użyta wiedza może pomóc w stresowych i niebezpiecznych sytuacjach.
Jak mamy zareagować, gdy jesteśmy świadkami wypadku samochodowego? Jaki numer alarmowy wybrać i w jaki sposób przekazać informacje dyspozytorowi?
Zastępca Komendanta Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej st. kpt. Jarosław Łuczak tłumaczy, że na dzisiaj aktywne są dwa numery telefonu, 998 i 112.
- Od września tego roku planowane jest przejęcie obsługi numeru 998 w powiecie strzelińskim przez operatorów Centrum Powiadamiania Ratunkowego obsługujących również numer 112. Zgłaszający zdarzenie powinien zachować spokój. Wiem, że sytuacja, w której dzwoni się po służby, jest zazwyczaj stresowa, ale opanowanie nerwów jest tutaj ważne. Pamiętajmy, żeby nie rozłączać i oczekiwać na połączenie z operatorem CPR. Po prostu operatorzy prowadzą wówczas rozmowy, jak jeden z nich skończy, to wtedy może przyjąć nasze zgłoszenie. Czekamy w kolejce, która z upływem czasu, zmniejsza się. Rozłączając się i dzwoniąc jeszcze raz, jesteśmy automatycznie przesuwani na koniec kolejki - mówi zastępca komendanta.
Dodaje także, że dyspozytorowi numeru alarmowego należy podać wszystkie niezbędne dane, czyli imię i nazwisko, miejsce zdarzenia, gminę, powiat, województwo. W dalszej kolejności podajemy dokładną lokalizację, np. numer drogi (na autostradzie są to słupki z kilometrażem - red.) albo przynajmniej miejscowości, między którymi przebiega. W przypadku budynku przydatny jest jego dokładny adres.
- W momencie zgłaszania należy określić rodzaj zdarzenia, czy są osoby wewnątrz, czy ruch na drodze jest wstrzymany. Po udzieleniu wszystkich informacji, operator z Centrum Powiadamiania Ratunkowego może połączyć z ratownictwem medycznym. Wówczas należy być cierpliwym i powtórzyć wcześniejsze informacje - zaznacza Jarosław Łuczak.
Tekst ukazał się w nr 17 (1056) wydaniu "Słowa Regionu". Cały artykuł przeczytasz na portalu egazety.pl, eprasa.pl, a także e-kiosk.pl
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.