Mł. kpt. Paweł Dawidowicz z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Strzelinie podczas przyjmowania zgłoszenia na stanowisku kierowania
4 maja obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Strażaka. W związku z tym postanowiliśmy zgłębić niektóre zagadnienia tematyki pożarniczej. Odpowiednio użyta wiedza może pomóc w stresowych i niebezpiecznych sytuacjach.
Jak mamy zareagować, gdy jesteśmy świadkami wypadku samochodowego? Jaki numer alarmowy wybrać i w jaki sposób przekazać informacje dyspozytorowi?
Zastępca Komendanta Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej st. kpt. Jarosław Łuczak tłumaczy, że na dzisiaj aktywne są dwa numery telefonu, 998 i 112.
- Od września tego roku planowane jest przejęcie obsługi numeru 998 w powiecie strzelińskim przez operatorów Centrum Powiadamiania Ratunkowego obsługujących również numer 112. Zgłaszający zdarzenie powinien zachować spokój. Wiem, że sytuacja, w której dzwoni się po służby, jest zazwyczaj stresowa, ale opanowanie nerwów jest tutaj ważne. Pamiętajmy, żeby nie rozłączać i oczekiwać na połączenie z operatorem CPR. Po prostu operatorzy prowadzą wówczas rozmowy, jak jeden z nich skończy, to wtedy może przyjąć nasze zgłoszenie. Czekamy w kolejce, która z upływem czasu, zmniejsza się. Rozłączając się i dzwoniąc jeszcze raz, jesteśmy automatycznie przesuwani na koniec kolejki - mówi zastępca komendanta.
Dodaje także, że dyspozytorowi numeru alarmowego należy podać wszystkie niezbędne dane, czyli imię i nazwisko, miejsce zdarzenia, gminę, powiat, województwo. W dalszej kolejności podajemy dokładną lokalizację, np. numer drogi (na autostradzie są to słupki z kilometrażem - red.) albo przynajmniej miejscowości, między którymi przebiega. W przypadku budynku przydatny jest jego dokładny adres.
- W momencie zgłaszania należy określić rodzaj zdarzenia, czy są osoby wewnątrz, czy ruch na drodze jest wstrzymany. Po udzieleniu wszystkich informacji, operator z Centrum Powiadamiania Ratunkowego może połączyć z ratownictwem medycznym. Wówczas należy być cierpliwym i powtórzyć wcześniejsze informacje - zaznacza Jarosław Łuczak.
Tekst ukazał się w nr 17 (1056) wydaniu "Słowa Regionu". Cały artykuł przeczytasz na portalu egazety.pl, eprasa.pl, a także e-kiosk.pl

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj też