Na telefon mieszkanki gminy Strzelin zadzwonił nieznany mężczyzna. Podawał się za pracownika banku. Oświadczył, że zgromadzone na jej koncie pieniądze są zagrożone. Po chwili na ten sam numer ponownie zadzwonił nieznany mężczyzna, tym razem podając się za policjanta oświadczył, że dzwoni jedynie po to, aby uwiarygodnić rozmowę przeprowadzoną przed chwilą z „pracownikiem banku”.
Po chwili ponownie zadzwonił rzekomy pracownik banku i polecił zgłaszającej wykonać kilka przelewów. Od tego momentu sprawy potoczyły się bardzo szybko. Kobieta sądząc, że ma rzeczywiście do czynienia z pracownikiem banku postępowała zgodnie z podawanymi wskazówkami. Jak ustalono, niczego nieświadoma kobieta wykonała kilka przelewów na łączną kwotę około 35 tys zł. Ponadto, jak ustalono, sprawca miał namawiać zgłaszającą do instalacji aplikacji „anydesk”. Od pokrzywdzonej przyjęto stosowne zawiadomienie.
Pamiętajmy, że musimy mieć się na baczności, zwłaszcza w sytuacji gdy chodzi o nasze pieniądze i dane wrażliwe. Za każdym razem, gdy proszeni jesteśmy o wykonanie transakcji z naszego rachunku bankowego, przekazanie danych służących do logowania na konto bądź gotówki nieznajomemu, jest to potencjalne oszustwo i wówczas należy bezwzględnie starać się zweryfikować wiarygodność osoby, która do nas dzwoni albo kontaktuje się z nami w inny sposób, np. poprzez SMS, komunikator internetowy lub pocztę elektroniczną. Warto dwa razy zastanowić się i dokładnie wszystko sprawdzić przed wykonaniem czynności zleconej nam przez głos w słuchawce, aby nie stracić życiowych oszczędności.
Pod żadnym pozorem nie przekazujmy jakiejkolwiek osobie, co do tożsamości której nie jesteśmy stuprocentowo pewni, loginu i hasła do bankowości internetowej oraz danych karty płatniczej. Są to informacje poufne i powinny być tylko w posiadaniu ich użytkownika. Nikt nie ma prawa wymagać od nas ich podania. Prawdziwy przedstawiciel banku nigdy o to nie zapyta.

Komentarze   

ANTYOBYWATEL Permalink5 0 ANTYOBYWATEL
Fake
To jest feke.Nikt w tych czasach nie ma tyle pieniędzy.
2023-03-15 06:55 Cytować Zgłoś administratorowi
TruckdriverDST Permalink4 +2 TruckdriverDST
RE: Zgromadzone na pani koncie pieniądze są zagrożone – usłyszała kobieta...
Byłem przekonany że ludzie mający spore oszczędności na kontach bankowych mają choć odrobinę rozumu...
2023-03-11 20:52 Cytować Zgłoś administratorowi
Cześ Permalink3 +1 Cześ
RE: Zgromadzone na pani koncie pieniądze są zagrożone – usłyszała kobieta...
Cytuję spajker.:
chętnie kiedyś przeczytam że policja ujęła takich oszustów. to da się zrobić.

Nawet ich nie szukają! Niby za co? Za to że ktoś im oddał własne pieniądze?
2023-03-11 16:38 Cytować Zgłoś administratorowi
spajker. Permalink2 0 spajker.
RE: Zgromadzone na pani koncie pieniądze są zagrożone – usłyszała kobieta...
chętnie kiedyś przeczytam że policja ujęła takich oszustów. to da się zrobić.
2023-03-11 13:44 Cytować Zgłoś administratorowi
Cześ Permalink1 -1 Cześ
RE: Zgromadzone na pani koncie pieniądze są zagrożone – usłyszała kobieta...
Anydesk i wszystko jasne, jakim trzeba być baranem żeby się na to nabrać? Niech zgadnę, ten co dzwonił miał ukraińsko ruski akcent? :lol:
2023-03-11 09:45 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.