Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Przypominamy, od godz. 24.00 trawa cisza wyborcza. W tym czasie aż do zakończenia głosowania w niedzielę, 13 października, do godz. 21.00 zabronione jest prowadzenie agitacji na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja komentarzy lub postów na forum, wpisów na portalach społecznościowych, mających charakter agitacji wyborczej, może zostać uznana za naruszenie przepisów Kodeksu Wyborczego i stanowi czyn zagrożony karą grzywny. (Art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 roku Kodeks Wyborczy, DZ.U. 2011 Nr 421 poz. 112 z późn. zm.)
Państwowa Komisja Wyborcza ostrzega, że nawet polubienie profilu kandydata lub udostępnienie jego zdjęcia będzie agitacją wyborczą. Złamaniem ciszy jest nawet "zalajkowanie" lub "szerowanie" treści itp. Niewiedza w tym zakresie może okazać się kosztowna. Zasady te obowiązują na wszystkich portalach społecznościowych. Naruszeniem ciszy wyborczej będzie np. opublikowanie na Facebooku zdjęcia kandydata lub polubienie jego profilu, a także tweetowanie i udostępnianie informacji wyborczych na Twitterze i innych portalach. Nawet wypowiadanie się w internecie w czasie ciszy wyborczej o kandydatach i komitetach wyborczych jest rodzajem agitacji wyborczej i takie działanie może być przedmiotem postępowania karnego.
Złamanie ciszy wyborczej może skończyć się grzywną w wysokości 5 tys. zł, a publikowanie sondaży do 1 mln złotych. Za złamanie ciszy wyborczej odpowiada autor komentarza, wpisu itd.
Złamanie ciszy wyborczej, a więc np. wywieszanie w czasie jej trwania plakatów, rozdawanie ulotek, publikacja komentarzy, postów i wpisów na portalach społecznościowych czy "lajkowanie" można zgłaszać m.in. policji pod numerem telefonu 997.

Komentarze   

Permalink1 0 spajker.
RE: Cisza wyborcza - zakaz agitowania, plakatowania, lajkowania itp.
cisza wyborcza?????????????????????
toż ja od samwgo rana widze plakaty kandydatów. jeden z kandydatów ze zdjęciem sprzed 15 lat powoduje u mnie chęć onanizmu, mam mózg zamroczony hormonami i nie wiem jaką decyzję w yborach podjąć.
inny kandydat straszy nie z wszechobecnych plakatów że jak będzie w sejmie to i mnie na abslowenta ludowa przerobi.
no i jeszczepani medalistka z plakatów zachęca, zagłosuj na mnie , będziesz taki jak ja,

hospodyn pomyłuj , nie wiem czy mam si e onanizować czy uciekać. jak ja mam podjąć racjonalną decyzję wyborczą kiedy oni wszytscy mnie kuszą z tych plakatów ???? no patrzą cicho to fakt ale agitują. sv też agitowała po cichu.
2019-10-12 16:39 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz