Kiedy obserwujemy zachowanie danego dziecka, często zastanawiamy się, dlaczego postępuje ono właśnie tak, a nie inaczej. Dlaczego jest konfliktowe? Dlaczego nie potrafi się podzielić? Dlaczego reaguje przemocą w sytuacjach konfliktowych? Dlaczego kłamie? Dlaczego ucieka od problemów?
Dzieci są naszym odbiciem. To nasze zachowania powielają w relacjach z innymi. Jeżeli rodzic nie ma świadomości tego, to nie będzie miał woli zmienić siebie na tyle, by wychowanie przez naśladowanie przyniosło jakiś efekt.
Acha, pewnie pomyśleliście, że teraz nastąpi wywód na temat problemów, z jakimi muszą borykać się nauczyciele w swojej pracy wychowawczej z dziećmi, jak niewdzięczna to praca, a zmęczeni, sfrustrowani rodzice zrzucają na szkołę cały ciężar wychowania swoich książąt i księżniczek. Wręcz przeciwnie. Dzisiaj będzie o dojrzałych, jak na swój wiek, dziewięciolatkach i jednej jedenastolatce, ich wrażliwych sercach i nad wyraz mądrych przemyśleniach. Chciały się z kimś podzielić dobrem, a że ich jedynym bogactwem okazały się włosy, zatem podzieliły się włosami.
Nikola oddała swoje piękne włosy i wsparła akcję dla Tosi Wiśniewskiej
Nikola - Obcięłam włosy, bo uznałam, ze ładnie mi w krótszych, ale od razu planowałam, żeby je oddać, bo po co marnować takie ładne, gęste, zdrowe włosy, jakie miałam, skoro można komuś pomóc. Tato znalazł na fb fundację, która przyjmuje włosy, by zrobić z nich peruki dla dzieci po chemioterapii. Problem był taki, że obcięłam je w zakładzie, który włosów nie przyjmował, a jak chciałam oddać w tym, który przyjmował, to powiedzieli, że skoro u nich nie ścięłam włosów, to ich nie przyjmą i nie dadzą mi potwierdzenia. Tato znalazł w końcu numer do jakiejś pani, która powiedziała mu, że musimy przyjechać do Nysy i dopiero tam zostawiłam swoje warkocze i dostałam dyplom. Wszystko trwało kilka dni. Ta pani, której oddałam włosy, zrobiła już sto kilka peruk dla chorych dzieci .
Ula dwukrotnie oddała swoje włosy dzieciom po chemioterapii
Ula - Ja również oddałam włosy. Widziałam, jak ktoś chory na raka może cierpieć. Mój chrzestny miał raka i się z niego wyleczył. Po chemioterapii stracił wszystkie włosy i chyba to przeżywał. Ja oddałam włosy już drugi raz. Pierwszy raz to było zaraz po komunii. Już wtedy nie było mi ich szkoda. Włosy, to włosy, odrosną. Zamierzam co dwa lata je ścinać, by oddać komuś, kto potrzebuje ich bardziej ode mnie. Dla dziecka utrata włosów to duże przeżycie, bo są tacy rówieśnicy, którzy mogą mu z tego powodu dokuczać.
Zachęcałybyśmy wszystkich do oddawania włosów, bo to bardzo potrzebna akcja. Są takie dzieci, które robią to od lat. Można na facebook’u znaleźć informacje o akcjach Włosem w raka czy Stowarzyszeniu Mówimy NIEboRAKOWI.

Amelka - Oddałam włosy dwukrotnie. Pierwszy raz, gdy miałam osiem lat. Na początku wakacji 2016 r. postanowiłam , że zetnę włosy, ponieważ miałam problem z porannym czesaniem. Miałam je skrócić tylko trochę. Jednak moja mama dowiedziała się, że obcięte włosy można oddać na peruki dla chorych na raka. Spodobał mi się ten pomysł. Brakowało mi jednak kilku centymetrów do wymaganej długości. Zdecydowałam, że poczekam. Ucieszyłam się, iż moje włosy przydadzą się komuś. Po trzech latach znowu postanowiłam obciąć włosy. Tym razem od samego początku myślałam o oddaniu ich dla fundacji. Był jednak moment, że się zawahałam. Szkoda mi było. Po głębszych przemyśleniach uświadomiłam sobie jednak, że nieważne, iż ja nie będę miała tych kilu centymetrów włosów, bo są chore dzieci , które w ogóle ich nie mają. Tak zmotywowana poszłam na umówioną wizytę. Tym razem moje włosy zostały przekazane fundacji Rak and roll. To nie koniec. Znowu zapuszczam włosy, by komuś sprawić radość.
Cały artykuł w wydaniu papierowym "Słowa Regionu".

Komentarze   

Janex Permalink3 -6 Janex
RE: By z dziecka wyrósł Człowiek
Cytuję żul:

No i co z tego każdemu nerwy puszczają na targowicę
2020-02-14 15:22 Cytować Zgłoś administratorowi
żul Permalink2 +6 żul
Pozdrowienia dla dzieci chorych na raka od PiSu
scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/.../...
2020-02-14 08:17 Cytować Zgłoś administratorowi
Sabina Permalink1 +5 Sabina
RE: By z dziecka wyrósł Człowiek
Tylko pogratulować takiej postawy i dobrego wychowania przez rodziców.
2020-02-13 22:52 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz bez hejtu! Redakcja Słowa Regionu jest przeciwna zamieszczaniu wulgarnych, przesyconych nienawiścią komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem użyj opcji - zgłoś administratorowi.