Decyzją polskiego rządu od 12 marca zawieszone zostały zajęcia dydaktyczne w żłobkach, przedszkolach, szkołach podstawowych i średnich oraz na wyższych uczelniach. Celem jest ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Jak w praktyce realizowany będzie obowiązek szkolny w obliczu przymusowej kwarantanny dzieci i młodzieży? Zapytaliśmy o to dyrektorów szkół z naszego powiatu.
Przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych w czwartek i piątek (12 i 13 marca) mogli skorzystać z odbywających się w szkołach zajęć opiekuńczych. Dyrektor Przedszkola Miejskiego „Kolorowa Kraina” w Strzelinie, Agata Gieża, zwróciła szczególną uwagę na postawę rodziców. - Muszę podkreślić olbrzymią rolę rodziców dzieci z naszego przedszkola. Są bardzo zdyscyplinowani, z wielką rzetelnością i dojrzałością rodzicielską podeszli do tej sytuacji. Nie było żadnych sprzeciwów, żadnych trudnych sytuacji, tylko zrozumienie. Rodzice, którzy naprawdę musieli, przyprowadzili dzieci do przedszkola w tych dniach, żeby zorganizować opiekę nad swoimi dziećmi w domu. Dyrektor i nauczyciele z Przedszkola Miejskiego zadbają o swoich małych podopiecznych podczas przerwy w nauce i za pomocą mediów społecznościowych będą przekazywali wskazówki dla rodziców. - My nie mamy dziennika elektronicznego, ale chcemy, aby codziennie dla każdej grupy na Facebooku pojawiała się propozycja zadania i zabawy z dziećmi jako taka podpowiedź dla rodziców – powiedziała dyrektor Agata Gieża.Robert Kozuń, dyrektor strzelińskiego technikum
W Szkole Podstawowej nr 4 im. T. Kościuszki w Strzelinie w czwartek i piątek pojawili się pojedynczy uczniowie, którzy mieli zapewnioną opiekę do godziny 16. W poniedziałek 16 marca pozostali jednak w swoich domach, skąd za pośrednictwem Internetu przez najbliższe dni będą utrwalać zdobyte wiadomości. - Mamy kontakt (z uczniami – red.) przez e-dziennik, nauczyciele przygotowali dla wszystkich swoich uczniów powtórzenie i utrwalenie wiadomości, nie może to być nowy temat lekcji. Rodzice zostali powiadomieni i dzisiaj właśnie przychodzą po książki, które dzieci mają w swoich szafkach. Oczywiście, klasy ósme będą mieć dodatkowe zadania przygotowujące do egzaminów – powiedziała dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4, Alicja Porada.Alicja Porada, dyrektor SP nr 4 w Strzelinie
Dyrektor CKZiU w Strzelinie, Robert Kozuń, uważa, że przerwa w nauce nie powinna negatywnie wpłynąć na przygotowanie uczniów do matury. - Zawieszenie zajęć w szkołach wymaga wykorzystania nowego sposobu przekazywania wiedzy, jej egzekwowania, oceniania oraz nowych form pracy z uczniem. Podstawową formą komunikowania nauczycieli z uczniami jest kontakt mailowy, który jest i będzie w tym okresie szczególnie wykorzystywany. W przypadku klas maturalnych realizacja programu nauczania dobiega końca. Nadszedł czas na powtórzenie materiału, ćwiczenia zadań typu maturalnego. Bezpośrednio przed maturą ważna jest każda lekcja. Mam nadzieję, że te dwa tygodnie nie wpłyną znacząco na przygotowanie uczniów do matury – powiedział. Za pośrednictwem Internetu ze swoimi uczniami będą kontaktować się także nauczyciele ze strzelińskiego ogólniaka. Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego, Beata Kudła podkreśla, że nadchodzące dni nie powinny być traktowane jako wolne od nauki. - Czas ten należy wykorzystać na gruntowne utrwalanie i powtórzenie materiału. Sytuacja wymaga od nas wszystkich zdyscyplinowania i poważnego potraktowania sprawy. To nie czas ferii, więc uczniowie powinni stosować się do poleceń nauczycieli, wykonywać zadania w wyznaczonym czasie i przesyłać je do sprawdzenia. Drogą mailową można także zadawać nauczycielom pytania – powiedziała.
Dzieci i młodzież z powiatu strzelińskiego zostaną w swoich domach do 25 marca. To, czy po upływie tego czasu będą mogli bezpiecznie wrócić do szkół, okaże się w najbliższych dniach.


Dodaj komentarz. Przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.