W lipcu i sierpniu na polskim niebie można oglądać kometę NEOWISE, która została odkryta dopiero 27 marca br. Jest to najjaśniejsza kometa od siedmiu lat. Mieszkaniec naszego powiatu, Jacek Krzemiński, uchwycił to wyjątkowe zjawisko na fotografii.
Do 20 lipca kometa powinna być widoczna gołym okiem, a później, do połowy sierpnia, będzie można ją obserwować przy użyciu lornetki czy teleskopu. – Do wykonania zdjęcia wystarczy zwykły aparat z manualną opcją ekspozycji – wyjaśnia pan Jacek. – Należy uzbroić się w statyw, ponieważ zdjęcia cechuje dłuższy czas ekspozycji. Dla wartości ISO powyżej 400 w czasie około 3 do 5 sekund możemy uzyskać już śliczne zdjęcia z zatrzymanym ruchem obiektu – dodaje. Kometa znajduje się nisko nad północno-wschodnim horyzontem. Wystarczy znaleźć miejsce, gdzie będzie mało sztucznego światła i spojrzeć w niebo. B.	To zdjęcie komety NEOWISE zostało wykonane na drodze polnej za miejscowością Karszów. Fot. Jacek Krzemiński – Nie jestem profesjonalnym fotografem zdjęć nocnego nieba, ale amatorem, który dostrzega piękno otaczającego świata – mówi Jacek Krzemiński. – Są wydarzenia, wobec których w natłoku codzienności przechodzimy obojętnie, nie zauważamy ich. Czerwiec i lipiec, mimo pochmurnych wieczorów, jest dość łaskawy i obfituje w ciekawe zjawiska. Na przełomie miesięcy mieliśmy piękne pokazy obłoków srebrzystych. Są to wysoko umiejscowione chmury mezosferyczne. Przy sprzyjających warunkach przez całą noc odbijają światło. Rodzynkiem na niebie okazała się również kometa C/2020 F3 NEOWISE. Ta kometa pokazuje nam wspaniały spektakl. Wokół jej jądra ukształtowała się w pełni atmosfera gazowo-pyłowa, tworząc śliczny ogon zwany komą – dodaje. NEOWISE to nazwa teleskopu, za pomocą którego kometa została odkryta. W jej nazwie pojawia się litera C, oznaczająca kometę nieokresową, czyli taką, która jest widziana tylko raz, bo cechuje ją dłuższy od 200 lat okres obiegu wokół Słońca. 2020 to rok jej odkrycia, a kolejna liczba odpowiada kolejności odkrycia komety w danej połowie miesiąca.
Tekst ukazał się w 28 (1017) wydaniu "Słowa Regionu".

Komentarze   

.Z. Permalink1 0 .Z.
RE: Wspaniałe zjawisko na naszym niebie
Piękna kometa na pięknym zdjęciu pięknej panoramy Strzelina. Co za cud natury.
2020-07-29 14:05 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz. Przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.