Wspaniałe zjawisko na naszym niebie
Do 20 lipca kometa powinna być widoczna gołym okiem, a później, do połowy sierpnia, będzie można ją obserwować przy użyciu lornetki czy teleskopu. – Do wykonania zdjęcia wystarczy zwykły aparat z manualną opcją ekspozycji – wyjaśnia pan Jacek. – Należy uzbroić się w statyw, ponieważ zdjęcia cechuje dłuższy czas ekspozycji. Dla wartości ISO powyżej 400 w czasie około 3 do 5 sekund możemy uzyskać już śliczne zdjęcia z zatrzymanym ruchem obiektu – dodaje. Kometa znajduje się nisko nad północno-wschodnim horyzontem. Wystarczy znaleźć miejsce, gdzie będzie mało sztucznego światła i spojrzeć w niebo. – Nie jestem profesjonalnym fotografem zdjęć nocnego nieba, ale amatorem, który dostrzega piękno otaczającego świata – mówi Jacek Krzemiński. – Są wydarzenia, wobec których w natłoku codzienności przechodzimy obojętnie, nie zauważamy ich. Czerwiec i lipiec, mimo pochmurnych wieczorów, jest dość łaskawy i obfituje w ciekawe zjawiska. Na przełomie miesięcy mieliśmy piękne pokazy obłoków srebrzystych. Są to wysoko umiejscowione chmury mezosferyczne. Przy sprzyjających warunkach przez całą noc odbijają światło. Rodzynkiem na niebie okazała się również kometa C/2020 F3 NEOWISE. Ta kometa pokazuje nam wspaniały spektakl. Wokół jej jądra ukształtowała się w pełni atmosfera gazowo-pyłowa, tworząc śliczny ogon zwany komą – dodaje. NEOWISE to nazwa teleskopu, za pomocą którego kometa została odkryta. W jej nazwie pojawia się litera C, oznaczająca kometę nieokresową, czyli taką, która jest widziana tylko raz, bo cechuje ją dłuższy od 200 lat okres obiegu wokół Słońca. 2020 to rok jej odkrycia, a kolejna liczba odpowiada kolejności odkrycia komety w danej połowie miesiąca.
Tekst ukazał się w 28 (1017) wydaniu "Słowa Regionu".
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.
RE: Wspaniałe zjawisko na naszym niebie
Piękna kometa na pięknym zdjęciu pięknej panoramy Strzelina. Co za cud natury.