Po prawie dwóch miesiącach bez zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w powiecie strzelińskim od kilku tygodni pojawiają się pojedyncze przypadki. Jakie są przyczyny wzrostu zachorowań? Czy osoby zakażone są hospitalizowane i jaki jest stan przygotowania szkół do nowego roku szkolnego w czasie pandemii? Na te i inne pytania odpowiada Małgorzata Krochmalna, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Strzelinie.

Obecnie w powiecie strzelińskim dziewiętnaście osób ma status osoby zakażonej koronawirusem (stan na 28.08.2020 r.). Jaki jest stan ich zdrowia? Czy była konieczna hospitalizacja?
– Większość zakażonych nie ma objawów chorobowych i gdyby nie testy, które wykonali, nie wiedzieliby w ogóle, że są chorzy. U części tych osób wystąpiły bóle głowy, osłabienie, temperatura czy zaburzenia węchu i smaku, ale czas trwania i nasilenie tych dolegliwości nie wymagały hospitalizacji. Przebywają natomiast w izolacji domowej do czasu uzyskania ujemnych wyników badań. Osoby wspólnie zamieszkujące z „izolowanymi” lub te, które miały z nimi kontakt, poddano kwarantannie.

Czy można mówić o ogniskach zakażenia w powiecie strzelińskim? Czy odnotowane przypadki dotyczą np. zakażeń w rodzinie, w pracy, na imprezach czy są to indywidualne zakażenia?
– Zakażenia nie rozwijają się w ogniskach. Są to pojedyncze przypadki przywleczone z Chorwacji czy klubów sportowych, a następnie przeniesione na członków rodzin.

Ile badań na koronawirusa i komu zleca obecnie PSS-E w Strzelinie?
– W ostatnim tygodniu zleciliśmy pogotowiu ratunkowemu przeprowadzenie około czterdziestu badań na SARS-CoV-2. Badane były osoby z kontaktu z osobami zakażonymi lub zgłoszone przez lekarzy z podejrzeniem zakażenia.

Kto i z jakich powodów zostaje objęty kwarantanną?
– Kwarantanną obejmowane są osoby zdrowe, które miały kontakt z człowiekiem zakażonym i istnieje ryzyko, że mogły się zarazić oraz osoby, które wspólnie z nim zamieszkują. Kwarantannę kończy wynik testu. Gdy jest dodatni, chory jest izolowany, gdy ujemny, skracamy kwarantannę.

Z czego może wynikać wzrost zachorowań w powiecie strzelińskim w ostatnim czasie? Czy może być związany z nieprzestrzeganiem reżimu sanitarnego, czy są jakieś inne powody?
– Wzrost zakażeń jest konsekwencją powrotów z miejsc o dużej transmisji wirusa i lekkomyślnego zachowania w miejscach publicznych.
Tekst ukazał się w 34 (1023) wydaniu "Słowa Regionu". Cały artykuł przeczytasz tu lub tutaj.

Dodaj komentarz. Przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.