Już ponad pół roku żyjemy w nowej, pandemicznej rzeczywistości. Zmienia się ona jednak niezwykle dynamicznie. W związku z tym znaleźliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane przez mieszkańców powiatu pytania: gdzie można wykonać test i co zrobić, gdy zaobserwujemy u siebie objawy koronawirusa.

Na terenie powiatu strzelińskiego test na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 można wykonać tylko w jednym punkcie: w tymczasowym kontenerze przy Publicznym Zakładzie Lecznictwa Ambulatoryjnego w Strzelinie. Warto zaznaczyć, że badania są tam wykowywane przez prywatną firmę DIAGNOSTYKA. W ubiegłym tygodniu otrzymaliśmy kilka telefonów od zaniepokojonych Czytelników z informacją, że przy punkcie wykonywania badań na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 na ulicy Mickiewicza w Strzelinie tworzą się długie kolejki osób oczekujących na badanie. Mieszkańcy zgłaszali także sytuacje, w których po długim oczekiwaniu, nierzadko w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, test nie został wykonany. W środę, 28 października, starosta Anna Horodyska opublikowała na portalu społecznościowym Facebook list do burmistrz Strzelina, Doroty Pawnuk. W piśmie wskazała na możliwość przeznaczenia terenu przed salą gimnastyczną Liceum Ogólnokształcącego jako miejsca do wykonywania badań w systemie drive-thru. W odpowiedzi burmistrz Dorota Pawnuk zwróciła uwagę na fakt, że gmina Strzelin nie jest zobowiązana do zapewnienia miejsca do badania dla mieszkańców całego powiatu strzelińskiego, a za przeprowadzenie badania odpowiada prywatna firma. Całe pismo starosty Horodyskiej oraz odpowiedź burmistrz Pawnuk publikujemy poniżej.

Punkt drive-thru w Strzelinie?
W ubiegły piątek, 30 października, odbyło się zdalne posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzowego. Głównymi tematami spotkania była sytuacja epidemiczna w powiecie oraz informacja na temat aktualnej sytuacji Strzelińskiego Centrum Medycznego. Jak informuje burmistrz, Dorota Pawnuk, rozmawiano o możliwości organizacji badań drive-thru, czyli z samochodów, na terenie powiatu strzelińskiego w uzupełnieniu badań w stacjonarnym kontenerze przy PZLA. – Myślę, że jest to możliwe do realizacji – mówi burmistrz, Dorota Pawnuk. – Ze strony gminy chętnie pomożemy organizacyjnie i logistycznie...

Tekst ukazał się w 43 (1032) wydaniu "Słowa Regionu". Cały tekst przeczytasz tu lub tutaj


Komentarze   

Okok Permalink1 +6 Okok
RE: Kolejki na badanie i szukanie rozwiązania
Punkt drive-thru proponuję utworzyć na parkingu dla ciężarówek przy ulicy wojska polskiego lub zaraz obok w miejscu gdzie kiedyś był skatepark. Jest to miejsce z dala od zabudowy wiec mozna tam zorganizować bezpieczne miejsce do pobierania probek z dala od przypadkowych osob. Jak dla mnie punkt na boisku LO jest kompletnie nie trafiony, bo co bedzie gdy uczniowie wrocą do szkół? Z resztą teren szkoły to teren szkoły potem trzeba bedzie ze względów sanitarnych dezynfekowac caly obiekt. Ogólniak jest tez złym miejscem ze względu na duze skupisko zabudowy, w końcu to prawie centrum miasta i blok przy bloku a chyba miejsce pobierania probek powinno byc z dala od skupisk ludzi zeby nie narażać osób postronnych na zakazenie. Elo
2020-11-12 17:07 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz. Przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.