Zimowa aura charakteryzuje się wieloma zagrożeniami typowymi dla tej pory roku. W związku z tym warto wiedzieć, jak zadbać o bezpieczeństwo w naszym gospodarstwie domowym w tym czasie.
Śnieg na dachu zimą to powszechne zjawisko, na które nie zwraca się szczególnej uwagi. Stanowi on jednak duże obciążenie dla konstrukcji nośnej dachu. Jak wyjaśniał zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Strzelinie, st. kpt. Jarosław Łuczak, jeden metr sześcienny śnieżnego puchu waży do 200 kg, śniegu mokrego 700-800 kg, a lodu już około 900 kg.
- Mokry śnieg jest cięższy od białego puchu. Śnieg zalegający na dachu może być przyczyną tragedii, zwłaszcza gdy nie usuwa się go z dachów, w szczególności tych płaskich i o dużych rozmiarach. Niebezpieczne dla zdrowia i życia są także lodowe sople i nawisy śniegowe.
Należy je również usuwać na bieżąco, by nie stanowiły zagrożenia dla ludzi - powiedział zastępca komendanta. Dodał także, że prawo nakłada na administratorów i właścicieli budynków odpowiednie obowiązki. Jeśli podmiot, który włada obiektem, nie wypełni ciążącego na nim obowiązku związanego z usunięciem śniegu z dachu, może spodziewać się mandatu lub nawet zamknięcia obiektu.
Tekst ukazał się w nr 6 (1045) wydaniu "Słowa Regionu". Cały artykuł przeczytasz na portalu egazety.pl, eprasa.pl, a także nexto.pl i e-kiosk.pl
Dodaj komentarz. Przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.