Czy cyklostrada rowerowa obejmie swoim zasięgiem powiat strzeliński? Jak zmienią się pracownie w szkołach średnich powiatu strzelińskiego. Na te oraz inne tematy rozmawiali samorządowcy z naszego powiatu z marszałkiem województwa.
We wtorek, 18 maja, miała miejsce się wizyta Cezarego Przybylskiego, Marszałka Województwa Dolnośląskiego, który przyjechał do starostwa na zaproszenie Anny Horodyskiej, starosty Strzelińskiej.
W prawie dwugodzinnym spotkaniu oprócz marszałka i starosty udział wójtowie i burmistrzowie gmin z powiatu strzelińskiego, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz Wojciech Bochnak - radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.
Na początku spotkania Anna Horodyska podziękowała marszałkowi za przyznane środki z Regionalnego Programu Operacyjnego w ramach projektu pn.: „Rozwój zawodowej infrastruktury edukacyjnej w Powiecie Strzelińskim - dostosowanie do potrzeb rynku pracy oraz potrzeb uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych”.
Przypomnijmy, że za niespełna 10 000 000 zł planowany jest zakup sprzętu i wyposażenia dla 23 pracowni w CKZiU w Strzelinie oraz prace remontowe w pracowni montażu i obsługi technicznej maszyn i urządzeń oraz pracowni obróbki ręcznej i laboratorium pomiarów części maszyn i urządzeń. W CKZiU w Ludowie Polskim zakupiony zostanie sprzęt i wyposażenie dla 17 pracowni, przeprowadzone zostaną również prace termomodernizacyjne polegające na: modernizacja instalacji centralnego ogrzewania, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, a także remont elewacji wraz z ociepleniem oraz remont dachu, dodatkowo montaż windy, modernizacja instalacji elektrycznej, opraw oświetleniowych, posadzki, wymiana drzwi wejściowych, remont ścian pracowni oraz remont placu manewrowego.
Podczas rozmowy marszałek podkreślił dobrą współpracę z powiatem. Poinformował również o najważniejszych przedsięwzięciach związanych z powiatem m. in. o projekcie Cyklostrady Dolnośląskiej (rozszerzenie jej zasięgu o południową część naszego województwa) oraz środkach dla szkół ponadpodstawowych związanych z kształceniem zawodowym.
Uczestnicy spotkania mieli wiele pytań do marszałka, które dotyczyły m.in. planowanych działań na drodze nr 395 (remonty, obwodnice Borka Strzelińskiego, Ludowa Polskiego), linii kolejowej 319 oraz wspomnianej wcześniej Cyklostrady Dolnośląskiej.
Bliżej informacje dotyczące cyklostrady przybliżył Maciej Zathey. Dyrektor Instytutu Rozwoju Terytorialnego wyjaśniał, że rozwój dróg rowerowych na dolnym śląsku trzeba rozpatrywać w dwóch płaszczyznach. Dolnośląska Cyklostrada to projekt zorientowany na budowę dróg rowerowych długodystansowych. To znaczy takich, które mają minimum 60 km długości co odpowiada przeciętnie dwóm dniom podróży turysty rowerowego. Drogi te muszą łączyć generatory ruchu, być powiązane ze stacjami kolejowymi, muszą przebiegać przez odpowiednią ilość atrakcji turystycznych, muszą również obsługiwać odpowiednio dużą liczbę ludności. Pierwsza warstwa są to długodystansowe trasy, a druga łączące się z nimi trasy lokalne, łączące miejscowość zamieszkania np. ze szkołą lub miejscem pracy. Jednym z głównych elementów wiążących przebiegi tras rowerowych są stacje kolejowe. Finansowanie tego przedsięwzięcia wiąże się z gospodarką niskoemisyjną, na którą Komisja Europejska przeznacza środki finansowe. Dodatkowym celem, który planowany jest do realizacji przy okazji inwestycji rowerowych jest przeniesienie części ruchu samochodowego na rowerowy. Tego typu rozwiązania z powodzeniem prosperują już na zachodzie Europy.
Tekst ukazał się w nr 18 (1057) wydaniu "Słowa Regionu".

Komentarze   

spajker. Permalink5 +3 spajker.
RE: Z marszałkiem o cyklostradzie i nie tylko
Cytuję ...:
To w końcu ten Zhatey powiedział że będą w czy nie będą te trasy w powiecie???

powiedział że krzywa rośnie i że odnośne organy mają na uwadze procedowanie w sprawie zgłaszanych wniosków w taki sposób aby polska rosła w siłę a ludziom żyło się dostatniej. później rozmówcy skoncentrowali się na tradycyjnym temacie rondostrady ósemkowej i włączenia jest w plan inwestycyjny kolejnej 5latki. wszyscy byli zgodni iż powiat strzeliński jest wyjątkowy i że należy się pochylić nad życiowymi potrzebami jego mieszkańców ze szczególnym uwzględnieniem gospodarki zeroemisyjnej i ze zminimalizowaniem śladu węglowego aktywności mieszkańców województwa. rozmówcy podkreślali również że do istnienia ścieżek rowerowych istotne jest istnienie stacji kolejowych a zatem plan budowy stacji kolejowych ( na razie bez torów) będzie przedmiotem kolejnych obrad. w taki oto sposób plenum frontu jedności narodu wyszło naprzeciw żywotnym interesom ludu pracującego miast i wsi oraz podkreślono żywotny i nierozerwalny sojusz z unią europejską. owocne obrady i gospodarską wizyte marszałka w terenie zakończono degustacją kawy i słonych paluszków.
teraz już chyba wiesz czy trasy rowerowe będą czy nie będą. każdy przecież wie że prawdopodobnie będą z tym że nie na pewno i nie wiadomo gdzie kiedy i za ile.
2021-06-07 21:09 Cytować Zgłoś administratorowi
.. Permalink4 +7 ..
RE: Z marszałkiem o cyklostradzie i nie tylko
Cytuję ..:
Zanim zajmiecie się kolejnym świetnym i potrzebnym zapewne nam projektem, spróbujcie wykosić drogi, bo trawa zarasta już w całym powiecie słupki, za niedługo dojdzie na wysokość znaków. Wiosna też zaskoczyła? :o


Jadąc wczoraj przez województwo opolskie kosiło 8 osób po każdej ze stron i dwa traktory i nie tylko kawałeczek kolo słupka, ale też rów cały. U nas to jakoś niemożliwe i pewnie wykoszą tylko kolo słupków.
2021-06-06 10:59 Cytować Zgłoś administratorowi
... Permalink3 +3 ...
RE: Z marszałkiem o cyklostradzie i nie tylko
To w końcu ten Zhatey powiedział że będą w czy nie będą te trasy w powiecie???
2021-06-06 10:00 Cytować Zgłoś administratorowi
.. Permalink2 +9 ..
RE: Z marszałkiem o cyklostradzie i nie tylko
Zanim zajmiecie się kolejnym świetnym i potrzebnym zapewne nam projektem, spróbujcie wykosić drogi, bo trawa zarasta już w całym powiecie słupki, za niedługo dojdzie na wysokość znaków. Wiosna też zaskoczyła? :o
2021-06-05 22:57 Cytować Zgłoś administratorowi
Lila Permalink1 +7 Lila
RE: Z marszałkiem o cyklostradzie i nie tylko
Rewelacja ..Z Lojowic do Strzelina uczniowie szkół średnich NA ROWERY ; 15 km zima nie zima ALE WIDOKI....
2021-06-05 22:47 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.