Mimo iż od ponad roku nasza gospodarka i społeczeństwo uderzane są wirusem i jego gospodarczymi konsekwencjami, jest sektor, który paradoksalnie przeżywa boom i to niespotykany wcześniej. A rzecz dotyczy inwestycji drogich i bardzo poważnych.
Rachunek ekonomiczny w dużym stopniu determinuje nasze życie. Wiele dóbr posiada zaporowe ceny, toteż wielu osób po prostu na nie nie stać. W przypadku wybudowania domu koszt, w porównaniu z innymi zakupami, to ogromny wydatek.
Mimo tego, od lat zainteresowanie budownictwem nie słabnie. Jednak ubiegły rok i obecny wstrząsnął światową i polską gospodarką, przez co wydawało się, że zainteresowanie tą gałęzią  spadnie. Tymczasem jest zupełnie na odwrót.  
Statystyki pokazują, że w naszym powiecie, ale i w innych regionach Polski, coraz więcej ludzi decyduje się na budowę domu.
Tekst kazał się w nr 21 (1060) "Słowa Regionu". Cały artykuł przeczytasz na portalu egazety.pl, eprasa.pl, a także e-kiosk.pl

Komentarze   

spajker. Permalink2 +3 spajker.
RE: Dziwna i niespotykana sytuacja w budownictwie
techniczny koszt wytworzenia 1 mkw w bloku to 3 kilo. do tego dochodzi grunt a ten jest najćzęściej niewiele większy niż obrys budynku i cena 1 mkw grintu dzieli sie np na 4 piętra. cena rynkowa gruntu w strzelinie to około 300 zeta za metr i dzielimy ją przez 4 piętra. cała nadwyżka to zysk dewelopera płacącego ukraińcsom nawet po 6-9 kilo na mc. w latach 2001-2007 w usa też był boom budowlany a później było wielkie bum. ceny nieruchomości spadły o 50% a niektóre całe dzielnice budowane pod wynajem trzeba było burzyć bo najemców brak. obecnie ceny nieruchomości rosnące to skutek napływu 3 milionów gastarbeiterów do polszy, którzy gdzieś muszą mieszkać oraz skutek zaniku życia rodzinnego w ramach którego ludzie sie rozwodzą i każdy mieszka/ chce mieszkać sam. był już rajd cenowy na akcjach i przegrał życie kto nie kupiła akcji elektromisu, był rajs cenowy na bitcoinie i na nieruchomościach. sytuację podsyca rząd , który drukuje pusty pieniądz bez pokrycia i rozdaje go emerytom jako 20tą emeryturę , rozdje munfurowym i na rożne inne przekopy wiślane. takiego papierowego łatwodrukowanego pieniądza nie chcą banki ( czyli zero lokat) no ale za to inflacja rośnie. za parę lat będzie sytuacja taka że będzie 1 dom na 1go człowieka, którego nie będzie stać na utrzymanie tego domu. dzietność spada i polaków ubywa a mieszkań przybywa bardzo szybko. dla kogo te osiedla familkoków budowane w polu przed wrocławiem przy trasie 395? ktoś wie o tym że w ddrach burzono całe blokowiska? np propagandowy marzahn w berlinie?
2021-06-21 12:46 Cytować Zgłoś administratorowi
Pppoooo Permalink1 +2 Pppoooo
RE: Dziwna i niespotykana sytuacja w budownictwie
Na chwile obecną mieszkanie 50m2 kosztuje tyle co wybudowanie domu 100m2 - kalkulacja jest prosta. Ceny działek budowlanych to też jest teraz kosmos ale jak ktoś kupił działke 20 lat temu za 25zł/m2 to teraz tanio buduje.
2021-06-21 11:46 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.