Rodzime produkty, warzywa z przydomowego ogródka, to podstawa sukcesu. Popularne gołąbki czy bigos w różnych gminach powstają inaczej. Które z dań na naszym stole można nazwać strzelińskimi?

Konkurs „Bitwa Regionów” to rywalizacja Kół Gospodyń Wiejskich z całej Polski na smaki i oryginalne potrawy. – Jesteśmy solidarni z rolnikami i dlatego przygotowujemy dania regionalne z lokalnych produktów, do czego zachęcamy Koła Gospodyń Wiejskich poprzez konkurs „Bitwa Regionów”. Tegoroczna, szósta edycja będzie odbywała się w warunkach trwającej epidemii COVID-19 i podobnie jak nasze życie przeniesie się częściowo do przestrzeni wirtualnej. Zapraszamy uczestniczki do prezentacji potraw w formie multimedialnej. Mamy nadzieję, że to wyzwanie będzie dla pań ciekawe – zachęca Grzegorz Puda, minister Rolnictwa.
Ze względu na pandemiczne ograniczenia, konkurs przeniesiono do wirtualnej rzeczywistości. Żeby wziąć udział w konkursie, należy przyrządzić regionalną potrawę. Proces jej powstawania i oczywiście efekt końcowy uwiecznić w postaci krótkiej prezentacji wideo.
Konkurs organizuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa pod honorowym patronatem ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Najciekawsze prezentacje i potrawy zostaną nagrodzone. Pula nagród to ponad 35 tys. zł.
Więcej szczegółów oraz regulamin dostępny na www.bitwaregionow.pl oraz na profilu Polska smakuje na Facebooku. Zgłoszenia można wysyłać za pomocą formularza, który jest dostępny na stronie KOWR www.kowr.gov.pl/konkurs.
Dla każdego narodu kuchnia to część kultury. Tradycyjne smaki i przepisy na domowe specjały przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Jako mieszkańcy powiatu strzelińskiego, podobnie jak cały Dolny Śląsk, jesteśmy w specyficznej sytuacji. Dolnośląska kuchnia przed 1945 rokiem i po, to dwie różne tradycje. Wraz z przesiedleńcami zza Buga, pionierami z przedwojennej „centralnej Polski” i Podhala oraz, repatriantami z Francji przyjechała tamtejsza kuchnia. Minęło już jednak tyle czasu, a pokolenie urodzone już tutaj dołożyło własną cegiełkę do tradycji kulinarnej, że możemy już mówić o naszej strzelińskiej, regionalnej kuchni. Zwłaszcza że powiat strzeliński to tereny rolnicze i do przygotowania potraw można wykorzystać rodzime produkty.
W powiecie strzelińskim, w pięciu gminach, są 33 Koła Gospodyń Wiejskich. Liderem są panie z gminy Strzelin, gdzie działa 16 takich kół i gminy Borów – 10 KGW. Jako „Słowo Regionu” będziemy kibicować paniom, które zgłoszą się do konkursu. Zaprezentujemy również konkursowe przepisy i dania na naszych łamach. Zachęcamy do udziału w konkursie.
Tekst kazał się w nr 22 (1061) "Słowa Regionu"
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.