Czy e-papierosy mogą być po pierwsze mniej toksyczne od tradycyjnych papierosów, a po drugie służyć jako narzędzie prowadzące do rzucenia palenia?
Według badań, przeprowadzonych przez prof. Artura Badydę z Politechniki Warszawskiej, ekstrakt z e-papierosów nie wywołuje toksycznego wpływu na komórki nabłonka oddechowego człowieka. Badania prof. Badydy polegały na sprawdzeniu jak zareagują komórki nabłonka oddechowego człowieka na substancje pochodzące z trzech różnych rodzajów wyrobów nikotynowych - tradycyjnego papierosa, podgrzewacza tytoniu i e-papierosa oraz na ich różne stężenia. - Gdy rozkodowaliśmy wyniki badań, widać było wyraźnie szkodliwy wpływ dymu z papierosa tradycyjnego. Nieco mniejszy, ale widoczny efekt toksycznego oddziaływania na komórki widoczny był w przypadku podgrzewacza tytoniu, natomiast w przypadku ekstraktu pochodzącego z aerozolu z e-papierosa można było stwierdzić, że ten efekt można uznać za nietoksyczny - wyjaśnia prof. Badyda. Profesor przypomina, że jest to wynik badania przeprowadzonego jedynie na poziomie komórkowym i że na tej podstawie nie można stwierdzić, że e-papierosy nie są szkodliwe dla zdrowia człowieka. Większości badań międzynarodowych wskazuje za to, że są one ok. 95 proc. mniej toksyczne od zwykłych papierosów, bo nie wydzielają dymu, odpowiedzialnego za znakomitą większość chorób odtytoniowych. Niejednokrotnie potwierdziła to m.in. słynna brytyjska instytucja zdrowia publicznego - Public Health England.
Zdaniem wielu ekspertów, poza mniejszą szkodliwością, e-papierosy pełnią też rolę narzędzia pomocnego w zerwaniu z nałogiem palenia. Właśnie dlatego coraz więcej krajów zaczyna stosować politykę tzw. redukcji szkód (harm reduction) wywołanych paleniem papierosów. Niezwykle ważne jest też regularne testowanie zarówno urządzeń, jak i płynów w nich stosowanych, przeciwnicy tych produktów podnoszą bowiem, że e-papierosy mogą być niebezpieczne ze względu na substancje, które inhalujemy. Urządzenia te mogą działać w systemach otwartych (zakładających uzupełnianie płynu przez użytkownika, który ma możliwość wyboru gotowego produktu lub samodzielnego skomponowania inhalowanej substancji z dostępnych składników) oraz w systemach zamkniętych, wymagających wymiany kartridży. Na polskim rynku są dostępne np. e-papierosy Vuse ePen działające w zamkniętym systemie z fabrycznie napełnionymi wkładami. Takie rozwiązanie gwarantuje, że użytkownik sięga po gotowy, gruntownie przebadany produkt i nie chodzi tu wyłącznie o wygodę, ale także o jakość gwarantowaną systemem testów i certyfikacji. - Moim zdaniem powinniśmy doprowadzić do takiej sytuacji, by konsument nie mógł w produkcie nic zmieniać, by sięgał po ten finalny, którego recepturę i ostateczny skład wcześniej zbadano. Jeśli decydujemy się na systemy otwarte, to tylko przy użyciu gotowych liquidów w butelkach – apelował podczas wspomnianej debaty dr Kozłowski.

Komentarze   

mareksz Permalink1 +1 mareksz
RE: E-papierosy - mniej szkodliwe narzędzie do walki z paleniem?
Tyle w tym temacie:
medonet.pl/.../...
-------------------------------------------------------------------
Nieszkodliwe e-papierosy to mit
Profesor Paweł Górski, kierownik I Katedry Chorób Wewnętrznych i Kliniki Pneumonologii i Alergologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, którego wystąpienie dotyczyło porównania dostępnych na rynku systemów z tradycyjnymi papierosami, stwierdził co prawda, że zawartość czynników toksycznych i kancerogennych w liquidach jest o 95 proc. mniejsza niż w wyrobach tytoniowych, ale dane te uzyskano na podstawie badań chłodnego płynu. A np. diacetyl po podgrzaniu staje się toksyczny, powodując obturacyjne zapalenie oskrzelików.

Bez względu na to, czy liquid jest chłodny czy podgrzany, zawartych w nim formaldehydów czy nitrozoamin, wystarczy do wywołania poważnych schorzeń układu oddechowego i krwionośnego lub choroby Alzheimera. Niebezpieczne są również substancje zapachowe, estry, np. cynamonowy ma silne działanie mutagenne. Nie znamy jeszcze odległych skutków używania e-papierosów w zakresie chorób nowotworowych, nie jest też jasny ich wpływ na przewlekłą patologię oskrzelowo-płucną. W tej chwili możemy mówić o poważnych zagrożeniu ostrą, ciężką niewydolnością oddechową.

W łódzkiej klinice odnotowano do tej pory pięć przypadków zwłóknień płuca na skutek wapowania. Wszystkie dotyczyły osób pomiędzy 17. a 28. rokiem życia. Jedna już została zakwalifikowana do transplantacji.

Niedawno pojawiły się doniesienia, że e-papierosy mają negatywny wpływ na komórki układu odpornościowego i opóźniają procesy gojenia. Naukowcy z Virginia Commonwealth University dowiedli, że są przyczyną stresu oksydacyjnego, który prowadzi do uwalniania cytokin powodujących zapalenie dziąseł, a także osłabienie struktury zębów. Winowajcą jest toksyczna para.

E-papieros nie przyczyni się do zerwania z nałogiem nikotynowym
Polacy nie wierzą, że e-papierosy stanowią skuteczne narzędzie do ograniczania palenia tradycyjnych. Nie sprawdziły się w tej roli w przypadku 63 proc. polskich respondentów, według ankiety Special Eurobarometer. T
ylko 5 proc. uczestników badania je jako środek do ograniczania palenia tytoniu.
2021-07-13 19:28 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.