Jedną z form pomocy jest dofinansowanie zakupu wózka
Również w tym przypadku sprawdza się znana prawda, że najcenniejsza jest informacja. Strzeliński PCPR zarządza środkami pomocowymi, ale służy również radą. - Zapraszam do naszego Centrum, dysponujemy środkami do zagospodarowania jeszcze w tym roku – powiedziała dyrektor Agnieszka Tekiela.
Przez co najmniej dwa ostatnie lata żyło się nam coraz trudniej. Najpierw pandemia, później wojna w Ukrainie i galopująca inflacja w Polsce. Do tego obawy, czy będzie nas stać na ogrzanie mieszkania zimą. Jest grupa mieszkańców naszego powiatu, która oprócz tych problemów zmaga się z chorobą, barierami architektonicznymi, a tak naprawdę z codziennymi wyzwaniami. Osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie mierzą się z problemami, które często przerastają ich możliwości finansowe, wiedzę o dostępnej pomocy. - Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Strzelinie jest właśnie po to, żeby pomagać, a kiedy przekracza to nasze możliwości, to znajdować alternatywne rozwiązania – powiedziała dyrektor Tekiela. - Żeby nie być gołosłownym przywołam przykład matki siedmiolatka, która zwróciła się do nas o pomoc w znalezienie pieniędzy na rehabilitację jej syna. Jako PCPR nie świadczymy takiej pomocy. Ale nie odesłaliśmy matki z niczym. Z rozmowy dowiedzieliśmy się, że mama kupuje synowi zwykłe pampersy, z pełną odpłatnością. Skupiona na opiece i rehabilitacji syna nie wiedziała, że przysługuje jej refundacja poniesionych wydatków. Wymóg jest tylko jeden: zlecenie na pieluchomajtki powinien wypisać lekarz. Szybko okazało się, że pieniądze „zaoszczędzone” na środkach higieny wystarczyły na poszerzenie zakresu rehabilitacji syna. Z tego przykładu widać, że nie ograniczamy się tylko do pomagania wprost, realizując konkretne programy, ale za każdym razem szukamy również innych form pomocy. Czasami na pozór nieoczywistych – wyjaśniła nasza rozmówczyni.
Nie trzeba umawiać się, żeby dowiedzieć się o możliwych formach pomocy. W PCPR na ul. Kamiennej 10 w Strzelinie, w budynku starostwa, czynny jest Punkt Informacyjny. Tam można dowiedzieć się, jakie konkretne uprawnienia przysługują osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom oraz jakie dofinansowanie można uzyskać ze środków PFRON. Podstawowym warunkiem ubiegania się o pomoc jest posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności. - Zdaję sobie sprawę, że czasami trudno się odnaleźć w gąszczu informacji, prawnych uwarunkowań pomocy. Dlatego zachęcam do odwiedzenia PCPR, a na miejscu wspólnie będziemy poszukiwać najlepszego rozwiązania problemu – zapewniła dyrektor Tekiela.
Na ten temat pisaliśmy w 41 (1129) wydaniu papierowym Słowa Regionu. Cały artykuł przeczytasz również na portalu egazety.pleprasa.pl, a także e-kiosk.pl

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także