To, że w powiecie strzelińskim jest dużo dróg wymagających remontu, wie każdy, kto z nich korzysta. Mieszkańcy Bierzyna o swoją drogę, która jest dziś w opłakanym stanie, walczą już od roku. Wtedy w starostwie powiatowym odbyło się spotkanie i padła, przynajmniej jedna, deklaracja. Jak sprawa wygląda po roku?
W połowie maja do naszej redakcji zgłosili się mieszkańcy Bierzyna w gminie Strzelin, którzy skarżyli się na zły stan drogi powiatowej, przebiegającej przez ich miejscowość. Prosili o interwencję, zwłaszcza że mija rok, odkąd w starostwie powiatowym odbyło się spotkanie mieszkańców Bierzyna ze starostą Anną Horodyską, przedstawicielami Zarządu Powiatu oraz dyrektorem Powiatowego Zarządu Dróg w tej sprawie. Zwróciliśmy się więc do starosty Anny Horodyskiej z następującymi pytaniami: 1. W maju ubiegłego roku w starostwie powiatowym odbyło się spotkanie z mieszkańcami Bierzyna. Zadeklarowała Pani wówczas, że skieruje pismo do Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei, która odpowiada za remont ulicy Wolności w Strzelinie, o dofinansowanie do remontu drogi powiatowej w Bierzynie, argumentując to tym, że wytyczenie przez tę miejscowość objazdu przyczyniło się do pogorszenia stanu nawierzchni. Czy takie pismo/(wniosek) zostało przygotowane? Jeśli tak, jaka jest odpowiedź? A jeśli pismo nie zostało wysłane, to z jakiego powodu?
2. Kiedy zostaną załatane ubytki w drodze powiatowej przebiegającej przez Bierzyn?
3. Czy planują Państwo remont tej drogi? Jeśli tak, w jakiej perspektywie czasowej, a jeśli nie, to dlaczego? Czy planują Państwo przygotować dokumentację do remontu tej drogi? Jeśli tak, to kiedy?
Poniżej publikujemy odpowiedzi, jakie skierowała do nas w imieniu starosty Anny Horodyskiej Agnieszka Rogalińska, p.o. naczelnika Wydziału Inwestycji i Promocji w Starostwie Powiatowym.
Ad.1 W ramach przedmiotowej drogi prowadzone były liczne rozmowy. W dniu 20 lipca 2022 r. Zarząd Powiatu Strzelińskiego podjął Uchwałę w sprawie rozpatrzenia petycji mieszkańców miejscowości Bierzyn. W dniu 26.05.2023 r. Komisja Obszarów Wiejskich i Infrastruktury Technicznej po posiedzeniu wyjazdowym z dnia 23.05.2023r. zwróciła się do Zarządu Powiatu z wnioskiem o podjęcie działań, zmierzających do naprawy odcinka drogi Warkocz-Bierzyn. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie i w dniu 06.06.2023 r. na drodze uzupełniono ubytki, które już 07.06.2023 r. zostały wyrównane tzw. paczerem. Natomiast ubytki do uzupełnienia w miejscowości Bierzyn zostaną wykonane w najbliższym czasie.
Ad.2 Od czasu spotkania w Bierzynie ubytki były uzupełniane już kilkukrotnie, zgodnie ze złożoną podczas spotkania deklaracją. Jednak, biorąc pod uwagę, że w Bierzynie wykonano nakładkę asfaltową na istniejącej kostce, odparzenia nawierzchni są normalne i będą występować nadal. PZD w ramach bieżących środków będzie dokonywał naprawy powstających ubytków.
Ad.3 Obecnie w planie finansowym PZD nie ma zaplanowanego kompleksowego remontu przedmiotowej drogi. Taki remont jest możliwy, pod warunkiem wprowadzenia do budżetu PZD odpowiednich środków. Dokumentacja projektowa dla remontu zostanie zlecona w przypadku pozyskania środków na przeprowadzenie prac, opracowywanie dokumentacji wcześniej jest zbędnym wydatkiem, szczególnie, że taka dokumentacja ma swoją określoną ważność. Niemniej jednak, PZD w ramach dostępnych sił i środków będzie prowadziło remonty cząstkowe, tak jak na innych drogach powiatowych.
Na ten temat pisaliśmy w 23 (1161) wydaniu papierowym Słowa Regionu. Cały artykuł przeczytasz również na portalu egazety.pleprasa.pl, a także e-kiosk.pl

Komentarze   

Balbina Permalink6 +2 Balbina
RE: Będą (nadal) walczyć o remont drogi
Ta droga to dramat. Wstyd dla powiatu.!!!!Współczuję mieszkańcom. A odpowiedź Pani z powiatu to kpina. Odpowiem nie odpowiadając na pytania.
2023-06-23 21:47 Cytować Zgłoś administratorowi
Oo Permalink5 +6 Oo
Walczą
Bierzyn to dobra wizytówka powiatu, 5 km od miasta a już pokazuje jakiej skali problem powiat ma z kondycją dróg. Wstyd naprawdę, wstyd.
2023-06-23 00:20 Cytować Zgłoś administratorowi
Ad. Permalink4 +3 Ad.
RE: Będą (nadal) walczyć o remont drogi
Kuropatnik - Gosciecice - dziura na dziurze.
2023-06-22 16:33 Cytować Zgłoś administratorowi
Wiciu Permalink3 +7 Wiciu
RE: Będą (nadal) walczyć o remont drogi
Przejeżdżam przez Bierzyn codziennie dojeżdżając do pracy, to prawda nie ma w powiecie chyba gorszej wioski o takim stanie drogi.
2023-06-22 11:33 Cytować Zgłoś administratorowi
Kana Permalink2 +4 Kana
RE: Będą (nadal) walczyć o remont drogi
O ile pamiętam to nie opłacało się sprawdzać czy pod asfaltem jest poniemiecka kostka, a tu czytamy że przez nią się droga sypię(ktoś tu zmyśla). Nie wyczytałem żeby pracownik starostwa odpowiedział na pytanie na jakim etapie jest wniosek o dofinansowanie remontu do służby dróg i koleji. Czyli w skrócie bujajcie się ludzie po ja mam ważniejsze rzeczy do roboty np. robienie zdjęć i uściski dłoni bo wybory tuż tuż.
2023-06-21 20:55 Cytować Zgłoś administratorowi
Rrrrr... Permalink1 +2 Rrrrr...
RE: Będą (nadal) walczyć o remont drogi
U nas wiatraki niepobudowali to z kim bedzie ta walka? Obawiam sie ze łatwiej wygrac z rakiem...
2023-06-21 20:23 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.