Dzień Flagi Rzeczypospolitej to święto państwowe obchodzone 2 maja. Skupia uwagę na symbolach państwowości polskiej, a w szczególności na Fladze RP. Święto to obchodzone jest w Polsce od 2004 r.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej ma na celu propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych, które na przestrzeni wieków podlegały zmianom. Są dwa powody historyczne, dla których ustanowiono Dzień Flagi Rzeczypospolitej 2 maja. Po pierwsze, tego dnia zdobywający Berlin żołnierze z 1 Dywizji Kościuszkowskiej zatknęli biało-czerwoną flagę na kolumnie zwycięstwa w Tiergarten w Berlinie. Zdobywając miasto przyczynili się do zakończenia działań wojennych w Europie w czasie II wojny światowej. Po drugie, w czasach PRL, 2 maja obywatele mieli nakaz zdejmowania flag, tak aby nie były one wywieszone podczas nieuznawanego przez władze święta 3 maja.

2 maja jako Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej wciąż utrwala się w świadomości społecznej i powoli zyskuje na popularności. 2 maja jest dniem, w którym organizowane są różnego rodzaju akcje i manifestacje polityczne. Jedną z nowych form uczczenia tego święta jest noszenie tzw. kokardy narodowej, czyli kolistej rozetki w barwach biało-czerwonych.

Komentarze   

spajker Permalink1 +1 spajker
RE: Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
2 maja jest to też święto polaków poza granicami rp czyli tzw olonii. w 19 wieku w chicago mieszkało więcej polaków niż w ówczesnej warszawie. w wieśbaden mieszka więcej polaków niż w całym powiecie strzelińskim. to jest dzień jedności polskiej a nie tylko dzień flagi. poza polską mieszka około 14 milionów polaków i osób o polkich korzeniach . sybria i kazachstan są w dużej części zamieszkane przez potomków polskich zesłańców z 19 i z 20 wieku. gdyby tam zrobić referendum jak na krymie to można by syberię i kazachstan przyłączyć do polski.
2015-05-04 10:21 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.