Radny Aleksander Bek, zasugerował zarządowi pracę nad konkretną uchwałą określającą jeden kierunek postępowania w sprawie SCMNa sesji nadzwyczajnej zarząd powiatu przedstawił radnym uchwałę intencyjną w sprawie akceptacji dalszych poczynań dotyczących SCM. Sprzedaż? Dzierżawa? Co czeka strzeliński szpital i jego pracowników? Czy decyzja rady była jednogłośna?
Nadzwyczajna sesja Rady Powiatu Strzelińskiego (10.11) poświęcona była poddaniu pod głosowanie tylko jednego projektu uchwały, tj. uchwały w sprawie akceptacji kierunków działań zarządu powiatu zmierzających do wykonywania zadań z zakresu ochrony zdrowia realizowanych przez SCM.
Obradom pilnie przysłuchiwali się liczni pracownicy strzelińskiego szpitala oraz mieszkańcy Strzelina, w tym burmistrz Dorota Pawnuk. Wśród zebranych gości panowała przygnębiająca atmosfera.
- Nie mogę tego słuchać – mówiła jedna z pracownic SCM. - Tyle lat pracuję w tym szpitalu, że samo słowo „sprzedaż” dźga mnie ostro w serce. Czuję żal i rozgoryczenie. Całe powietrze za mnie zeszło i już nawet nie chce mi się walczyć.
Radni nie dyskutowali o bieżącej sytuacji szpitala oraz planach jego restrukturyzacji, gdyż to już najprawdopodobniej nie nastąpi. Skupili się tym razem na debacie o szczegółach związanych z przedstawioną uchwałą oraz niezbędnych informacjach, które rada musi poznać przed uruchomieniem procedury przetargowej.
- Dzisiejsze obrady dotyczą sprawy ważnej dla wszystkich mieszkańców powiatu – mówił starosta Marek Warcholiński przed odczytaniem projektu uchwały.
Radny Zdzisław Rykała wyjaśnił konieczność podjęcia uchwałyA jej treść głosi, iż Rada Powiatu Strzelińskiego akceptuje działania zarządu zmierzające do sprzedaży, wydzierżawienia lub ustanowienia innego prawa w udziałach SCM. Uchwała zawiera również zapis o zagwarantowaniu kontynuacji zadań z zakresu ochrony zdrowia realizowanych w strzelińskim szpitalu w ramach kontraktu z NFZ.
- Powiat nie ma możliwości udzielenia wsparcia finansowego niezbędnego do restrukturyzacji szpitala – argumentował starosta. - W obecnej strukturze szpital przynosi 250-300 tys. zł comiesięcznej straty. Nie jesteśmy także w stanie przejąć ponad 9 mln zobowiązań spółki. Powiat przez wiele lat utrzymywał szpital, który w różnej formie uzyskał łącznie około 29 mln zł wsparcia. Jeszcze do roku 2021 będziemy regulować zobowiązania po byłym szpitalu im. Wojciecha Oczki. Uważam za konieczne podjęcie niniejszej uchwały, umożliwiającej szukanie partnera podejmującego się wyzwania realizowania świadczeń medycznych w strzelińskim szpitalu.
Warcholiński przypomniał, że zarząd od kilku miesięcy szukał różnych dróg i sposobów na ratowanie SCM. Niedawno zdecydował się również wstrzymać proces zwalniania pracowników SCM, gdyż redukcja zatrudnienia nie jest celem, do którego zarząd dąży.
- Chodzi o to, by jak najdłużej i w jak najszerszym zakresie prowadzić działalność medyczną w szpitalu – mówił. - Propozycja, którą niesie ze sobą ta intencyjna uchwała uważam, za najrozsądniejszą, z jakiej w tej chwili możemy skorzystać. Podjęcie decyzji o rozpoczęciu procedury przetargowej jest konieczne i stanowi dla szpitala szansę.
Radny Norbert Raba zgłosił szereg wątpliwości formalnych oraz merytorycznych dotyczących przedstawionej uchwały.
- Nie jestem przeciwny podjęciu takiego czy innego kierunku działań – podkreślił. - Tylko żeby akceptować taką czy inną decyzję, trzeba posiadać pełne informacje. Ja ich nie posiadam. W uchwale, czy choćby w jej uzasadnieniu, brakuje rzeczy najważniejszej, informacji o tym, kto przejmie zobowiązania szpitala i w jakiej wysokości. Nie ma także trzech istotnych dokumentów: wyceny majątkowej do przeprowadzonych inwestycji, wyceny przedsiębiorstwa oraz zgody Urzędu Marszałkowskiego na przekształcenia wiążące się z obiektem, którego remont uzyskał wsparcie ze środków unijnych.
Radny dodał także, że kompetencję do zbycia udziałów SCM, zgodnie z aktem notarialnym powołania spółki, ma wyłącznie zgromadzenie wspólników, a tym samym zarząd powiatu. Na koniec zwrócił się z apelem do zarządu, by na sesję listopadową przygotował kompletną uchwałę, która zawierać będzie informacje o minimalnej wartości kosztorysowej sprzedaży, przekazaniu wszystkich zobowiązań oraz gwarancji przez wyznaczony okres działania 4 podstawowych oddziałów szpitala.
Radny Zdzisław Rykała wyjaśnił konieczność podjęcia uchwały. Powołał się na dwa zapisy, które sprzecznie udzielają kompetencji do zbycia udziałów w spółce SCM, raz radzie powiatu, raz zarządowi, jako zgromadzeniu wspólników.
- Wszystkie braki o których wspomniał radny Norbert Raba będą dookreślone w harmonogramie działań przygotowanym przez zarząd – dodał.
Głos zabrał radny Aleksander Bek, który zasugerował zarządowi pracę nad konkretną uchwałą określającą jeden kierunek postępowania w sprawie SCM.
- Niech na tej sali zapadną wreszcie jakieś konkrety – apelował. - Jednym z kierunków dzisiejszej uchwały jest sprzedaż szpitala. Uważam, że nie można jej wykluczyć. Może się nawet okazać, że sprzedaż będzie jedynym możliwym do zaakceptowania kierunkiem.
Przewodniczący Mariusz Majewski zakończył dyskusję, przyznając, że w kompetencjach zarządu jest zbycie udziałów w SCM i przedstawiona uchwała nie jest konieczna.Obradom pilnie przysłuchiwali się pracownicy strzelińskiego szpitala oraz mieszkańcy Strzelina
- Uważam, że pracownicy szpitala muszą wiedzieć na czym stoją – zaznaczył. - Trzeba im powiedzieć, w jakim kierunku ma ten szpital podążać. Wobec tego, mimo wad, jakie posiada projekt uchwały, uważam, że zajęcie jasnego i klarownego stanowiska w sprawie SCM przez Radę Powiatu Strzelińskiego będzie istotne dla wszystkich.
Ostatecznie Rada Powiatu Strzelińskiego 9 głosami poparcia przyjęła projekt uchwały (4 radnych nie wzięło udziału w głosowaniu).

Komentarze   

obserwator Permalink18 0 obserwator
RE: Szpital na sprzedaż?
Cytuję zbigniew mich:
A poco raba z krochmalnym chodzą na studia medyczne przypadek jak nic umoczą swoje brudne paluchy !!!!!!!!!!!

Głupi czy pijany??? Ani jeden ani drugi nie mają nic do decydowania o szpitalu. Pobudka - rządzi kto inny. Od roku!!!
2015-11-29 10:25 Cytować Zgłoś administratorowi
zbigniew mich Permalink17 +11 zbigniew mich
RE: Szpital na sprzedaż?
A poco raba z krochmalnym chodzą na studia medyczne przypadek jak nic umoczą swoje brudne paluchy !!!!!!!!!!!
2015-11-28 20:21 Cytować Zgłoś administratorowi
nina Permalink16 +8 nina
RE: Szpital na sprzedaż?
Proponuję całą sprawę oddać w fachowe ręce radnego Beka. On już dwie szkoły zamknął, więc się zna. O jego wcześniejszych "sukcesach" w Przewornie i okolicach już ktoś wcześniej pisał.....
2015-11-27 19:09 Cytować Zgłoś administratorowi
obserwator Permalink15 +11 obserwator
RE: Szpital na sprzedaż?
Na sesji ponoć mówiono o podwyżce dla rady nadzorczej szpitala o 500 zł. Czy to prawda??? Jeśli tak to za co???
2015-11-27 16:26 Cytować Zgłoś administratorowi
spajker Permalink14 +10 spajker
RE: Szpital na sprzedaż?
Cytuję Pacjent:
Kolejny raz przyznaję Ci rację. O upadku wszystkiego, co tylko dotknie ręka strzelińskiego samorządowca, ja naiwny nie pomyślałem. To może urządzić w tym obiekcie ośrodek dla części z tych 9000 uchodźców z Syrii. Niech strzelińscy PO-wcy z Rabą na czele wykażą się.

a po co zaraz syryjczycy??? strzeliński belweder to kuźnia pracowitości mądrości innowacyjności patriotyzmu. strzelin w latach 1945-1947 przyjął 15 000 przybyszy z ukrainy. po co więcej???
2015-11-27 12:31 Cytować Zgłoś administratorowi
Pacjent Permalink13 +14 Pacjent
Do Spajkera
Kolejny raz przyznaję Ci rację. O upadku wszystkiego, co tylko dotknie ręka strzelińskiego samorządowca, ja naiwny nie pomyślałem. To może urządzić w tym obiekcie ośrodek dla części z tych 9000 uchodźców z Syrii. Niech strzelińscy PO-wcy z Rabą na czele wykażą się.
2015-11-27 11:28 Cytować Zgłoś administratorowi
Norbii Permalink12 +6 Norbii
RE: Szpital na sprzedaż?
a małorolnik to co robi ??? Najlepiej zrzucić odpowiedzialność na poprzedników ... czemu olał Borowską ? czyżby Ząbkowice obiecały "lepsze warunki" ??? Bo przeciez trzeba myśleć o przyszłości - dziś sie jest na stołku i niezła kasa co miesiąc wpada na konto a jutro ??? ciężko byłoby wrócić do Oxfordu w ludowie ....
2015-11-27 09:45 Cytować Zgłoś administratorowi
spajker Permalink11 +13 spajker
RE: Szpital na sprzedaż?
Cytuję Pacjent:
Jeżeli szpital strzeliński będzie sprzedany, to ja nie wierzę żadnym zapewnieniom, że działalność z zakresu podstawowej opieki medycznej będzie w nim kontynuowana. Zapewne podzieli los innych placówek tego typu i zamieni się w dom starców lub dom opieki długoterminowej. Panie i panowie samorządowcy, od ośmiu lat przez Waszą głupotę, niewiedzę, nieudolność oraz partyjne układy, konsekwentnie doprowadzaliście do zapaści SCM. To Wasze decyzje bezpośrednio wpływały na wybór powoływanych zarządów tej spółki, a pośrednio - na sposób zarządzania szpitalem. Jak można było powierzyć ster i nieograniczoną władzę ostatniemu jej prezesowi - Krzysztofowi Kurowskiemu, a Jerzego Matusiaka uczynić głównym kontrolerem tych działań. Taki dobór, nawet dla laika, był w grudniu 2012 roku śmierdzącym układem partyjnym strzelińskich kacyków. Jakie pozytywne cechy i jakie doświadczenia zawodowe w służbie zdrowia lub w zarządzaniu takimi podmiotami mieli ci wasi WYBRAŃCY. Panie Raba, wielkim błędem było to, że dzięki solidarności mieszkańców powiatu strzelińskiego w wyborach parlamentarnych został pan posłem, bo wyuczana tam pycha, cwaniactwo i grubiaństwo spowodowało to, że teraz Pańscy wyborcy mogą zostać pozbawieni dostępu do opieki zdrowotnej w powiecie. A pozostałych samorządowców nie usprawiedliwia fakt, że zostali zdominowani przez byłego posła i podejmowali decyzje będąc pod Jego presją.

"zamieni się w dom starców lub dom opieki długoterminowej." dom starców i dom opieki też potrafi zbankrutować, nie wiem skąd u ciebie tyle optymizmu.
2015-11-27 09:23 Cytować Zgłoś administratorowi
Mieszkaniec Permalink10 +9 Mieszkaniec
RE: Szpital na sprzedaż?
Cytuję maryan:
PANIE Bek dał by pan spokój z tym doradzaniem pomysły pańskie o kant d.... rozbić jak i te zalew bez wody , wieża bez widoku i szereg innych .Czas na zapiecek i różaniec .

Brawo polać mu bo dobrze mówi;)
2015-11-26 22:08 Cytować Zgłoś administratorowi
maryan Permalink9 +16 maryan
omcmgr
PANIE Bek dał by pan spokój z tym doradzaniem pomysły pańskie o kant d.... rozbić jak i te zalew bez wody , wieża bez widoku i szereg innych .Czas na zapiecek i różaniec .
2015-11-26 10:47 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.