W piątek, 20 listopada, w sali konferencyjnej UMiG Strzelin odbyło się szkolenie nt. Od cyberprzemocy do bezpieczeństwa dziecka w sieciPonad 30 dzieci i 100 rodziców z powiatu strzelińskiego skorzysta z projektu „Z rozwagą w sieci”, którego celem jest uświadomienie zagrożeń związanych z korzystaniem z Internetu.
Stowarzyszenie ADESSE, którego prezesem jest Agnieszka Tekiela, prowadzi projekt „Z rozwagą w sieci” dofinansowany przez Fundację Dzieci Niczyje w ramach środków The Velux Foudations. Realizowany jest on w powiatach strzelińskim i oławskim we współpracy z lokalnymi instytucjami zaangażowanymi w przeciwdziałanie przemocy w rodzinie. Głównym celem projektu jest wykształcenie umiejętności poruszania się w sieci oraz uświadomienie dzieciom, młodzieży, opiekunom oraz profesjonalistom zagrożeń związanych z korzystaniem z Internetu. W piątek, 20 listopada, w sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy Strzelin odbyło się szkolenie nt. „Od cyberprzemocy do bezpieczeństwa dziecka w sieci”. Brały w nim udział 22 osoby. Szkolenie prowadzili pedagog i psychoterapeuta Lidia Zawieja oraz informatyk Jacek Wasyna. Rozmawiano m.in. na temat form cyberprzemocy, psychologicznego wizerunku dziecka, sprawcy, ofiary i świadka oraz sposobów kontroli rodzicielskiej.
Projekt potrwa pół roku i zakłada cykl różnych zajęć. W ramach projektu odbędą się wykłady dla rodziców, opiekunów i nauczycieli z zakresu przeciwdziałania cyberprzemocy, zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, a także opracowanie, wydruk i kolportaż ulotek. Z tej formy skorzystają dwie grupy szesnastoosobowe dzieci i młodzieży (od 10 do 15 lat) oraz setka rodziców. Koszt projektu wynosi blisko 17 tys. zł, z czego ponad 14 tys. zł pochodzi z dofinansowania przez Fundację Dzieci Niczyje. Jak przekonuje prezes stowarzyszenia, temat cyberprzemocy jest bardzo ważny i aktualny zwłaszcza u dzieci i młodzieży. – Wiele młodych osób, a także rodziców nie ma wiedzy na temat bezpieczeństwa w sieci. Dzięki tym zajęciom będą mogły dowiedzieć się m.in. jak skonfigurować swoje konto na facebooku, aby było bezpieczne – mówi Agnieszka Tekiela. - Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że korzystając z Internetu nigdy nie wiemy, kto siedzi po drugiej stronie monitora – dodaje.

Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.