Jak informuje Krzysztof Flis, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Henryków, pesymistyczne warianty zakładają, że do końca bieżącego roku może zostać usuniętych nawet 20 tysięcy m3 drewna
Niedawno pisaliśmy o skutkach ubiegłorocznej suszy, która obecnie zbiera swoje żniwo. Tylko w powiecie strzelińskim nadleśnictwo Henryków podjęło decyzję o wycince kilku hektarów lasu. Najgorsza sytuacja panuje w leśnictwie Gościęcice (w skład wchodzą także Dębniki i Kuropatnik), gdzie pod siekierę pójdzie ok. 7 ha lasu. – Warstwa gleby jest tam płytka, ok. 1 metra, a pod nią znajdują się złoża granitu. W tych miejscach wilgoci jest bardzo mało. Drzewa najbardziej odczuły tam skutki suszy i są martwe – tłumaczy Krzysztof Flis, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Henryków. W ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie, na które zostały zaproszone m.in. osoby z uczelni leśnych w Poznaniu i Krakowie. Wskazano, że podjęte działania przez nadleśnictwo były słuszne. Schorowane drzewa zagrażały bowiem zdrowym, a ich pozostawienie mogłoby doprowadzić do większych problemów. Jak dowiedzieliśmy się, usuwanie martwych drzew prowadzone jest nieustannie. Niestety, są gorsze wiadomości. – Cały czas jesteśmy informowani o nowych lokalizacjach, w których drzewa zaczynają usychać. Sytuacja jest bardzo dynamiczna i dotyczy całego nadleśnictwa – tłumaczy Flis. - Pesymistyczne warianty zakładają, że do końca bieżącego roku możemy usunąć nawet ponad 20 tysięcy metrów sześciennych drewna. Ze skutkami suszy będziemy borykali się więc prawdopodobnie nie tylko w kolejnym roku, ale także w 2018r. – dodaje zastępca nadleśniczego. Drzewa, która trafią pod siekierę są stosunkowo młode, mają zaledwie 40-50 lat. Jak poinformował nas zastępca Flis drzewa mogły rosnąć jeszcze przez kilkadziesiąt lat. Nowe nasadzenia w miejscach usuniętych drzew nadleśnictwo planuje na wiosnę przyszłego roku.
Komentarze   

Dest Permalink1 0 Dest
RE: Coraz więcej drzew do wycięcia
Rozumiem że uschnięte drzewa należy usunąć ale jaki jest sens nasadzania nowych drzew w miejsce uschniętych .Gleba w tych miejscach ma 1 metr a dalej granit .
2016-08-16 11:42 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.