Ocena użytkowników: 1 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Mieszkający w pobliżu firmy Kessler w Przewornie skarżą się na częste choroby dróg oddechowych. Ich zdaniem, najprawdopodobniej z terenu firmy, unosi się nieprzyjemny zapach spalanych tworzyw sztucznych. Między innymi dlatego nie wyrażają zgody na budowę przyzakładowej kotłowni.
Mieszkańcy Przeworna nie chcą budowy kotłowni na paliwo stałe przy zakładzie Kessler. Wyrazili swój sprzeciw na zebraniu, które odbyło się 2 lipca. Ponadto m.in. za sprawą radnych w obiegu funkcjonuje petycja, w której mieszkańcy domagają się od odpowiednich służb kontroli obecnie działającej kotłowni w firmie Kessler. Oto jej obszerne fragmenty:
„(...) W Gminnym Ośrodku Kultury w Przewornie odbyło się zebranie wiejskie. Jego celem było wydanie przez mieszkańców opinii w sprawie inwestycji budowy kotłowni zakładowej na paliwo stałe w firmie Kessler Polska sp.zo.o., w której wiodącym paliwem mają być odpady produkcyjne. Opinia licznie zgromadzonych mieszkańców była jednogłośna. Zebrani w obawie o swoje życie i zdrowie zdecydowanie negatywnie ocenili planowaną inwestycję.
Podczas zebrania ujawnione zostały bardzo niepokojące fakty, które potwierdzają przykre doświadczenia mieszkających w pobliżu ludzi. Często najprawdopodobniej z terenu firmy Kessler, unosi się nieprzyjemny zapach spalanych tworzyw sztucznych. Wskazuje to na fakt, że być może w nieprzystosowanym do tego kotle (...) mogą być spalane odpady produkcyjne. W udostępnionej podczas wspomnianego zebrania karcie informacyjnej przedsięwzięcia budowy nowej kotłowni, dostępna jest analiza materiałowa odpadów produkcyjnych. Są to: melaminowana płyta wiórowa, sklejka mocznikowo – formaldehydowa, płyta laminatowa i klej dyspersyjny (sklasyfikowany jako niebezpieczny dyrektywą rady 67/548/EWG i dyrektywą 199/45/WE).
Zgodnie z obowiązującym prawem i przepisami ochrony środowiska, tego typu odpady mogą być spalane wyłącznie w instalacjach specjalnie do tego przystosowanych. Obecny na wspomnianym zebraniu przedstawiciel firmy Kessler, Zbigniew Sobków i Włodzimierz Orzeł, audytor do spraw energetyki NFOŚiGW, jednoznacznie stwierdzili, że budowa nowej kotłowni wpłynie na poprawę jakości środowiska poza terenem obiektu, ze względu na obniżenie ilości odprowadzanych do atmosfery zanieczyszczeń. Warto dodać, że mieszkający w pobliżu firmy (...) skarżą się na częste choroby dróg oddechowych. Niewykluczone, że ta sytuacja przyczynia się również do powstawania u ludzi alergii, a nawet nowotworów (...).
W związku z tym, ruszyła akcja zbierania podpisów, które wraz z petycją trafiły już do wójta gminy Przeworno, Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa w Starostwie Powiatowym w Strzelinie oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu.

Komentarze   

spajker Permalink2 +1 spajker
RE: Zebrali już kilkaset podpisów
Po co opinie ekspertów?
Obwachiwacz wioskowy jedzie do miejsca gdzie już taki kocioł pracuje. Pierwszy ludzi podpytać i wie wszystko. Elektrociepłownia Wrocławska ma filtry i certyfikaty ale nocą okna nie otworzysz. Filtry pracują tylko w godzinach pracy urzędów.
2019-08-14 15:26 Cytować Zgłoś administratorowi
lex Permalink1 +2 lex
RE: Zebrali już kilkaset podpisów
"Wy nam mówicie: Europa. A tu, co postawimy mleko na kwaśne, to skądś
wyłażą karzełki i szczają nam do garnków." S. Mrożek
2019-08-14 12:05 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz