Wojciech Bochnak opowiedział nam o stawkach sędziowskichZarząd Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej zatwierdził nowe stawki wynagrodzeń za prowadzenie meczów, ustalone wcześniej w rozmowach z sędziami. To oznacza koniec protestu. Portfele klubów z powiatu strzelińskiego nie powinny odczuć zmiany. O nowych stawkach sędziowskich opowiedział nam członek zarządu DZPN Wojciech Bochnak, który jest mieszkańcem gminy Kondratowice.

Wcześniej pisaliśmy, że sędziowie prowadzący spotkania poniżej szczebla centralnego (III liga i niższe, oraz rozgrywki juniorskie i młodzieżowe) planują strajk. Spowodowane to było niskimi stawkami za mecze i coraz większym zakresem obowiązków arbitrów (m.in. wysyłanie wyników, strzelców goli oraz składów do systemu extranet dla serwisu www.laczynaspilka.pl, prowadzonego przez PZPN). Stronom udało się jednak dojść do porozumienia.
Na nadzwyczajnym posiedzeniu zarząd Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej uchwalił nową tabelę opłat sędziowskich. Dla przykładu, sędzia główny w klasie A otrzyma wynagrodzenie brutto za mecz w wysokości 130 złotych (netto 111 złotych), w klasie B – 115 złotych (netto 98 zł). Sędziowie wcześniej masowo składali podania o urlopy w proteście przeciwko wcześniejszym stawkom, które, ich zdaniem, były niekorzystne. Z blisko 700 sędziów na Dolnym Śląsku o „wolne” poprosiło pół tysiąca z nich. Od rozpoczynającej się rundy każdy klub w danej klasie rozgrywkowej zapłaci za sędziów tyle samo, bez względu na to ile kilometrów pokonają arbitrzy, by dotrzeć na stadion. Od teraz nie ma znaczenia iloma samochodami oraz skąd przyjadą sędziowie. Takie rozwiązanie pozwala klubom już przed sezonem na zabezpieczenie odpowiedniej kwoty na opłacenie arbitrów.
Ile nasze kluby zapłacą za sędziowanie?
- Kluby z powiatu strzelińskiego nie powinny znacząco odczuć zmiany w ekwiwalentach. Teraz działaczom łatwiej będzie przy planowaniu budżetu zabezpieczyć pieniądze na arbitrów. Na nowej tabeli opłat sędziowskich stracą klubu znajdujące się blisko dużych miast, takich jak Wrocław, skąd dojeżdża większość arbitrów. Teraz nie jest ważne, ile sędzia pokona kilometrów oraz czy przyjedzie autem sam czy z asystentami. Nie będzie już zarzutów, że przyjechali z daleka, żeby więcej zarobić na kosztach przejazdów. Teraz wielkość portfela sędziego będzie zależała od osób, które dokonują obsad. Wiadomo, że jeśli sędzia dostanie do poprowadzenia mecz w miejscowości odległej o 50 km, zarobi mniej niż ten, który dojedzie np. 10 kilometrów – mówił członek zarządu DZPN Wojciech Bochnak. Dla przykładu, wrocławskie A Klasy z założenia liczą sobie po 14 zespołów, co oznacza 13 spotkań w roli gospodarza, a to przekłada się na kwotę 4550 zł na sezon. Klasa okręgowa liczy obecnie 18 ekip, ale najprawdopodobniej od sierpnia zmniejszy się ponownie do 16 zespołów. Mamy więc 15 pojedynków w roli gospodarza, co daje kwotę 7275 zł na sezon.

Apel prezesa DZPN
Tuż przed startem rundy, specjalny apel wystosował prezes DZPN Andrzej Padewski: - Fair play oznacza szacunek. Szacunek jest częścią piłki nożnej. Każdy uczestnik fenomenu, jakim jest gra w piłkę nożną, ma takie same prawa, w tym prawo do bycia szanowanym. Apelujemy o poszanowanie bez wyjątku wszystkich osób, wspólnie tworzących środowisko piłkarskie – mówi Andrzej Padewski. - Bez przeciwników nie ma meczu. Pamiętajmy jednak, aby chęć wygranej nie przesłoniła nam faktu, że rywale również są kolegami z boiska. Sędziowie są  odpowiedzialni za utrzymanie dyscypliny i poszanowanie zasad fair play. Zawsze akceptujcie ich decyzje bez kłótni i pomagajcie im, aby umożliwić wszystkim uczestnikom czerpanie przyjemności z gry. Działacze i osoby funkcyjne bezsprzecznie są elementem futbolu i z uwagi na ich poświęcenie oraz zaangażowanie muszą być odpowiednio traktowani. Widzowie tworzą atmosferę gry. Przychodzą na stadiony i boiska zobaczyć uczciwą grę, ale powinni zachowywać się uczciwie także względem siebie. Przed rundą wiosenną sezonu 2014/15 życzę więc wszystkim uczestnikom rozgrywek piłkarskich Dolnośląskiego ZPN przede wszystkim wzajemnego szacunku – dodaje prezes DZPN.

Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.