Dariusz Wolny (po lewej) i prezes Kwarcytu Sławomir MikłaNiewielu sympatyków futbolu z powiatu strzelińskiego wie, że w barwach Kwarcytu Jegłowa jeszcze do niedawna grał były olimpijczyk. Tym zawodnikiem jest Dariusz Wolny, który w minioną sobotę wystąpił w towarzyskim meczu oldbojów w Jegłowej. Dariusz miał okazję ponownie spotkać się z kolegami i kibicami Kwarcytu.
W sobotę, 4 lipca, w Jegłowej odbył się towarzyski mecz oldbojów, w którym gospodarze z mierzyli się z doświadczonymi zawodnikami z Wrocławia. Goście zwyciężyli 2:1. W pojedynku tym wystąpił były zawodnik Kwarcytu Dariusz Wolny, który jest olimpijczykiem z Moskwy. Przed kilkoma sezonami rekreacyjnie występował w zespole piłkarskim z Jegłowej. Dariusz Wolny urodził się 21 marca 1960r. w Warszawie. Jest specjalistą w stylu zmiennym (pływanie). W latach 1969-1980 reprezentował stołeczną Legię, a później przeniósł się Śląska Wrocław (1980-2002). Pracował z takimi trenerami jak Zygmunt Wieliński, Alojzy Sambala, Edmund Uścinowicz i Maciej Nawrocki. Zdobywał także medale mistrzostw Polski w stylu grzbietowym, dowolnym, a nawet klasycznym. Na jego karierze, jak i innych jego rówieśników, odbiła się negatywnie decyzja o absencji na IO w Los Angeles (1984), do której właśnie to pokolenie pływaków się przygotowywało. Dwukrotnie zdobył kwalifikacje na Igrzyska Olimpijskie: w Moskwie w 1980 i Los Angeles 1984r. W Moskwie wystartował na 400 m stylem zmiennym i odpadł w eliminacjach z dziesiątym czasem.
- Występ na olimpiadzie był dla mnie wielkim przeżyciem. Mam wiele wspaniałych wspomnień. Pokój dzieliłem z Jackiem Wszołą i dopingowałem naszych reprezentantów w innych dyscyplinach. Były to ostatnie igrzyska Ireny Szewińskiej. Szkoda, że w 1984 roku ze względów politycznych nie wzięliśmy udziału w Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles. Udało mi się uzyskać kwalifikację, ale do USA nie poleciałem. W tamtych czasach dużo podróżowałem z reprezentacją, dlatego zwiedziłem kawał świata – mówił Dariusz Wolny, były piłkarz Kwarcytu

Multimedalista
Dariusz Wolny aż 14 razy zostawał indywidualnym Mistrzem Polski seniorów. Dodatkowo 11 razy zdobywał mistrzostwo Polski w sztafetach klubowych, a cztery razy ustanawiał rekordy krajowe. Od 1997 r. zaczął pływać w kategorii Masters również z osiągnięciami. Wywalczył 13 tytułów mistrza Świata, 8 tytułów mistrza Europy, ustanowił 9 rekordów świata i 18 rekordów Europy! Rywalizował niemal na całym świecie, m.in. w Maroku, Nowej Zelandii, na Majorce.
Były piłkarz Kwarcytu został doceniony przez „Przegląd sportowy”, który w 1980r. wybrał go najlepszym, polskim pływakiem. Dariusz otrzymał wiele nagród i odznaczeń w 1981 r. otrzymał tytuł Zasłużonego Mistrza Sportu, w 1984 r. dyplom i złoty medal od przewodniczącego PKOL Mariana Renke z okazji nominacji do ekipy olimpijskiej Los Angeles – Sarajewo, a w 2002 r. został nagrodzony przez przewodniczącego PKOl Stefana Paszczyka złotą plakietką za wybitne zasługi dla PKOL.

Ważny gracz Kwarcytu
Dariusz Wolny zawsze był blisko także piłki nożnej. Przez kilka sezonów reprezentował Kwarcyt - Do Jegłowej trafiłem po namowach Jacka Mikły. Razem z innymi zawodnikami wzmocniliśmy występujący wtedy w klasie A Kwarcyt. Cieszę się, że po dziesięciu latach ten zespół znów wraca na wyższy szczebel rozgrywek. Śledzę wyniki tej drużyny i kibicuję jej. Nadal gram w piłkę nożną w Mechaniku Brzezina, biorę także udział w spotkaniach oldbojów. Piłka nożna zawsze była mi bliska – powiedział Dariusz Wolny, który prowadzi także sekcję pływania we Wrocławiu.




UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj również