Z okazji Święta Województwa składam wszystkim Dolnoślązakom najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności i wielu sukcesów w nadchodzącej przyszłości – Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego
Święto województwa to szczególny dzień dla całego regionu, a także okazja do integracji mieszkańców Dolnego Śląska i wyróżnienia osób działających na rzecz jego rozwoju. W tym roku obchodzimy jednak wyjątkowy jubileusz 25-lecia naszego regionu. Z tej okazji przez cały październik odbędzie się ponad 200 wydarzeń sportowych, kulturalnych i turystycznych.

Zwykle Święto Województwa powiązane jest z dniem pamięci jego patronki, św. Jadwigi – przypadającym na 16 października. Tegoroczny jubileusz dodatkowo stał się doskonałą okazją, żeby przełamać konwencję i zbudować szeroki program obchodów. Platformą, która ma za zadanie porządkować informacje o jubileuszu i być przewodnikiem dla wszystkich zainteresowanych, jest specjalnie w tym celu przygotowana strona dolnyslask25lat.pl.
- Święto Województwa Dolnośląskiego łączy wszystkich mieszkańców regionu, ponieważ Dolny Śląsk jest naszym wspólnym dobrem. O prawdziwej energii naszego regionu świadczy otwartość, pracowitość i życzliwość Dolnoślązaków. Tegoroczne Święto Dolnego Śląska jest wyjątkowe! Z okazji 25-lecia samorządu województwa odbędzie się wiele wydarzeń kulturalnych, które podkreślą naszą regionalną tożsamość i przywiązanie do naszej małej Ojczyzny. Z okazji Święta Województwa składam wszystkim Dolnoślązakom najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności i wielu sukcesów w nadchodzącej przyszłości – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
Każdego roku z okazji Święta Województwa odbywa się uroczysta sesja dolnośląskiego Sejmiku, która jest okazją do uhonorowania wybitnych mieszkańców regionu. Przyznawany jest tytuł Honorowego Obywatela Dolnego Śląska CIVI HONORARIO, Nagroda Kulturalna SILESIA, a także wręczane są złote i srebrne Odznaki Honorowe Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego oraz Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego „Za szczególne osiągnięcia dla regionu”. Podczas tegorocznych uroczystości świętować będziemy również jubileusz istnienia Województwa Dolnośląskiego.Z okazji Święta Województwa odbywa się uroczysta sesja dolnośląskiego sejmiku, na czele którego stoi Andrzej Jaroch, Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego
- Pamiętamy, jak w 1998 roku Sejm RP uchwalił „Ustawę o samorządzie województwa”, która zmieniła podział Polski na 16 województw z 49, które istniały ponad 20 lat. I tak oto 25 lat temu utworzono Województwo Dolnośląskie. Dolnoślązacy wybrali Radnych Województwa, powstał regionalny parlament – Sejmik i na I sesji, 7 listopada 1998 roku, Radni Województwa wybrali pierwszy Zarząd Województwa Dolnośląskiego. 25 lat to krótki okres naszej wspólnoty, ale owocny i pełen sukcesów. Wkroczyliśmy w okres „dojrzałości”, ale już na tym etapie mogę stwierdzić, że szczebel wojewódzkiej władzy samorządowej jest trwałym, nieusuwalnym elementem struktury polskiej samorządności – mówi Andrzej Jaroch, Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.
25 lat Województwa Dolnośląskiego to wspaniały jubileusz i okazja do jeszcze lepszego poznania i pokochania naszego regionu.
- W tym roku Święto Województwa pod hasłem #Mam25lat chcemy świętować przez cały październik. Zależy nam na tym, aby każdy mógł celebrować 25-lecie Dolnego Śląska w taki sposób, w jaki lubi najbardziej - kulturalnie na koncertach,  turystycznie na rajdach krajoznawczych, sportowo na zawodach czy rodzinnie na piknikach i warsztatach. Zapraszam na stronę dolnyslask25lat.pl, gdzie znajduje się pełen program wydarzenia - mówi Krzysztof Maj, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego. Dla mieszkańców i turystów przygotowano ponad 200 wydarzeń, które będą się odbywały w październiku
Michał Znaniecki, dyrektor artystyczny Opery Wrocławskiej zdradza, co będzie jednym z pierwszych wydarzeń w jubileuszowym kalendarzu. – Przygotowaliśmy dla Państwa operę klasyczną, ale w nowej odsłonie. Zaprosiliśmy do napisania dialogów osobę emblematyczną dla Dolnego Śląska i Wrocławia – Marka Krajewskiego. Tak powstał „Czarodziejski flet w Breslau”. Ale to nie jedyna propozycja, jaką przygotowaliśmy w ramach Święta Województwa Dolnośląskiego. Chcemy wychodzić poza mury gmachu opery i upowszechniać nasz repertuar w całym regionie.
Dolny Śląsk przez 25 lat świetnie się rozwijał i dzisiaj jest miejscem niezwykle gościnnym i różnorodnym, a także regionem, który pod względem gospodarczym rośnie w siłę. To przyciąga inwestorów i partnerów biznesowych. Prężnie rozwija się tu przemysł, komunikacja, turystyka, a także wdrażane są innowacje.
O dynamicznym rozwoju Dolnego Śląska przez ostatnie 25 lat najlepiej świadczą liczby. Ponad pięciokrotnie wzrosły tu dochody budżetowe – z 329,8 mln zł w 1999 r. do 1,674 mld zł w 2022 r. W 2000 r. PKB regionu wynosiło 58,6 mln zł (co stanowiło 7,8% krajowego PKB), dziś ten współczynnik wzrósł do 221 mln zł (8,4% krajowego PKB). Niemal trzykrotnie zwiększyły się nakłady na inwestycje w regionie – z 3 492 zł na mieszkańca w 2000 r. do 10 468 zł w 2021 r.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
Spajker.
RE: Województwo Dolnośląskie ma już 25 lat! Obchody jubileuszu są zaplanowane na cały październik
Patrzę na tych osobników obwieszonych metalami zasługi za ich działania wykonane 50lat temu i widzę piramidy egipskie oraz Cygana w jedwabnej koszuli z fryzem Elvisa którzy w ciężkich tombakowych łańcuchach domagają się tego abym swoimi podatkami sponsorował ich milionerstwo. Czy te osoby w ciężkich tombakowych łańcuchach które są milionerami z ważnymi stanowiskami wiedzą kiedy zejść ze sceny? Czy te ich ciężkie tombakowe łańcuchy i ich wielkie ego to wszystko co oni mają do zaoferowania za mój głos wyborczy?
0
Gravatar
Spajker.
RE: Województwo Dolnośląskie ma już 25 lat! Obchody jubileuszu są zaplanowane na cały październik
No dobra. Jest województwo dolnośląskie i co z tego? Kiedyś był land niederschlesien . Nic nowego. Zarys obsługi administracyjne j to tylko tymczasowe kreski na mapie. Czy ktoś kto żyje w sąsiednim województwie ma lepiej czy gorzej? To jest promocja faszyzmu i kibolizmu. Arka Gdynia czuje się lepsza od Lechii Gdańsk a Lech Poznań czuje się lepszy od Śląska Wrocław. Taki marszałek hoduje rasizm i separatyzm który teoretycznie zwalcza. Jakiś czas temu uroczyście obchodzono 25cio lecie utworzenie PRL. Później 25cio lecie utworzenia województwa wrocławskiego. Proponuję do landu niederschlesien dołączyć miasto gorlitz i okolice jak to było wczesniej. Mają tam dobre bratwurstsemmel mit senf. Wtedy poczuję prawdziwą uciechę. Dolny Śląsk był przez setki lat czeski. Tak pierwotnie. Proponuję wprowadzić do handlowego obrotu czeski staropramen zamiast polskich złotoustych starców politycznych. Wtedy moja radość będzie uzasadniona zamiast sztuczna jak sztuczny uśmiech Donalda Trumpa.
0

Przeczytaj także