Wicedyrektor Agnieszka Smalec odczytała list ministra edukacji narodowej do rodziców i opiekunów uczniów. Obok dyrektor Mariusz Michułka
Wicedyrektor Agnieszka Smalec odczytała list ministra edukacji narodowej do rodziców i opiekunów uczniów. Obok dyrektor Mariusz Michułka
W błękitnej sali gmachu szkolnego w Przewornie odbyło się spotkanie dyrektorów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z rodzicami. Tematem zebrania była reforma edukacji oraz zagrożenia, jakie niesie ze sobą Internet.
Spotkanie otworzył Mariusz Michułka, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Przewornie. Następnie wicedyrektor Agnieszka Smalec odczytała list Anny Zalewskiej, ministra edukacji narodowej, do rodziców i opiekunów uczniów. Zebrani dowiedzieli się m.in., że nowe zasady wejdą w życie 1 września 2017r. Celem reformy jest przywrócenie znaczenia kształcenia przedmiotowego, nacisk na naukę języków obcych, znajomość technologii informacyjno-komunikacyjnych i matematyki. Reforma to także przywrócenie należytej rangi szkolnictwu zawodowemu. - Założenia te są słuszne, oby udało się je naszemu ministerstwu zrealizować - dodała na koniec Agnieszka Smalec. Po wystąpieniu wicedyrektor głos zabrał dyrektor Mariusz Michułka. Przybliżył zebranym praktyczne aspekty reformy. Poinformował, że samorządy mają czas do 31 marca 2017 roku na podjęcie decyzji i poinformowanie, jak będzie wyglądać nowa sieć szkół. - Nas praktycznie ten problem nie dotyczy, bo mamy jedną szkołę - wyjaśniał dyrektor. - Dziecko ma prawo do wychowania przedszkolnego od 3 do 5 roku życia. Od 6 roku zaczyna się obowiązkowe wychowanie przedszkolne, po to, by w wieku 7 lat rozpocząć naukę w klasie I. Wychowanie wczesno szkolne będzie trwać jak dotychczas 3 lata. Klasa IV będzie okresem przejściowym, od kiedy rozpocznie się nauczanie przedmiotowe, które będzie trwać do VIII klasy. Nasza szkoła przejmuje 2 lata gimnazjum, a ponadpodstawowa 1 rok. Do szkoły podstawowej wraca biologia, chemia, geografia i fizyka. Dzieci w klasie IV będą miały, przykładowo, przyrodę, a już w V klasie rozpocznie się podział na poszczególne przedmioty, np. biologię, geografię itd. Zamysł jest też taki, aby w VII klasie wprowadzić drugi język obcy, jako obowiązkowy. Rodzice z zainteresowaniem wysłuchali informacji dotyczących reformy oświaty
Dyrektor Michułka informował również, że obecnie państwo kładzie nacisk na wychowanie patriotyczne, dlatego będzie więcej lekcji historii. Od klasy V będą po dwie godziny w tygodniu. Nauczanie przedmiotu „Wiedza o społeczeństwie” rozpocznie się w klasie VIII, podobnie „Edukacja dla bezpieczeństwa” (dawne „Przysposobienie obronne”).
- Po skończeniu VIII klasy uczniowie przystąpią do egzaminu - kontynuował Mariusz Michułka. – Obejmować on będzie język polski, matematykę, język obcy oraz przedmiot dodatkowy. Szczerze mówiąc, będzie to prawdopodobnie wyglądać jak matura, ale dopiero za jakiś czas poznamy szczegóły. Po szkole podstawowej będą 4 lata nauki w liceum ogólnokształcącym lub pięcioletnim technikum. Po tym będzie matura i studia. Poza tym reforma przywraca ponadpodstawowe nauczanie zawodowe, które będzie określane mianem szkół branżowych. W końcu państwo się zorientowało, że brakuje do pracy zwykłych fachowców, np. ślusarzy, tokarzy itp. Fachowcy ci kształcić się będą w szkole branżowej I stopnia, a po jej ukończeniu naukę mogą kontynuować w szkole branżowej II stopnia. Po zdaniu egzaminu maturalnego absolwent szkoły branżowej II stopnia będzie mógł rozpocząć studia.
Dyrektor zapewnił, że wdrażanie reformy w szkole w Przewornie będzie odbywać się płynnie. Praktycznie uczniowie nie powinni tego odczuć. Sytuacja w dużych miastach będzie trudniejsza, zwłaszcza w placówkach z wieloma oddziałami. - Nasza szkoła była budowana z założeniem na nauczanie ośmioklasowe - dodał dyrektor Michułka. - Na początku do naszej placówki w Przewornie uczęszczało około 600 uczniów w klasach od I do VIII, a w całej gminie około 800. W tej chwili mamy w naszej szkole 221 uczniów. Niż demograficzny bardzo wyraźnie jest zauważalny.
Następnie dyrektor wyjaśnił, że klasy nie są zbyt liczne. Najmniej jest 12 uczniów, a najwięcej 22 i to dlatego, że jest tylko jedna klasa pierwsza. Dodał też, że uczniowie z obecnej klasy szóstej za rok przejdą do klasy siódmej. Z kolei jeśli jakiś uczeń nie zda do klasy drugiej gimnazjum, to wróci do szkoły podstawowej, czyli będzie kontynuował naukę w klasie VII. - Ministerstwo deklaruje, że podręczniki nadal będą darmowe - zakończył dyrektor. - Miejmy tylko nadzieję, że nie będą się za często zmieniały. Więcej informacji na temat reformy edukacji można znaleźć wpisując w wyszukiwarce hasło: „Dobra szkoła” (http://reformaedukacji.men.gov.pl/).

Bezpieczeństwo w sieci
Drugim tematem zebrania było bezpieczeństwo dzieci w Internecie. - Dzieci często wchodzą na różne strony, które mogą być dla nich niebezpieczne - mówił Mariusz Michułka. - Niestety, dziś mają łatwy dostęp do treści +18, które dla ich wieku rozwojowego mogą mieć bardzo szkodliwy wpływ. Przeglądarki mają historię odwiedzin stron. Można sprawdzić, jakie witryny oglądają dzieci i warto to zrobić. Zawsze też przestrzegam uczniów przed podawaniem w Internecie swoich danych. Bywa, że dzieci chwalą się w sieci wyjazdem na wczasy. To z kolei może być informacją dla złodzieja, że nikogo nie będzie w tym czasie w domu.
Dyrektor podkreślał, że dzieciom nie należy zabierać komputera, ale trzeba je uświadamiać. Dobrze byłoby, aby komputer stał w miejscu, gdzie często się przechodzi, a nie w zamkniętym pokoju.
- Naszym obowiązkiem jako szkoły, a państwa jako rodziców jest to, aby chronić nasze dzieci - zakończył Mariusz Michułka.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także